Ankara Göçmen Dayanışma Ağı: Suriyeli Mülteciler Yalnız Değildir!

IMG_6573Ankara Göçmen Dayanışma Ağı, binlerce Suriyeli mültecinin de yaşadığı ve geçtiğimiz haftadan beri onlarca binanın Altındağ Belediyesi tarafından yıkıldığı Siteler Önder Mahallesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada mahallede sığınmak zorunda kalan ve gidecek başka yeri olmayan mülteciler için gerçekçi herhangi bir çözüm üretmeden yapılan bu yıkımların karşısında olduklarını belirtirken, Türkiye’de kamp dışında geçici koruma altında yaşamaya çalışan bir buçuk milyon Suriyeli başta olmak üzere, şartlı mülteci, ikincil koruma statüsü sahipleri, sığınmacılar ve göçmenlerin barınma sorunlarının çözülmesini; Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununca öngörülen kabul ve barınma merkezlerinin bir an önce açılmasını ve tüm mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin eğitim, sağlık ve çalışma gibi temel haklardan Türkiye vatandaşları ile eşit koşullarda yararlanabilmesini talep ettiklerinin altını çizdi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ankara Siteler Önder Mahallesi, son bir buçuk yıldır Ankara’daki binlerce Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Mahallenin kentsel dönüşüm programına alındığı haberi üzerine, mülk sahiplerinin boşalttığı mahalleye yerleşenlerin çoğu Halep’ten geliyor. Ev sahipleri mahallenin hemen yukarısına yapılan yeni binalara, kendi evlerini kiraya vererek taşınırken, yeni kiracı grubunun büyük bir kısmını oluşturan mülteciler ise kentsel dönüşüm alanı içinde yer alan, bir kısmı yaşanmaz durumdaki bu evlere 200-300 TL arasında bir kira ödüyor.

29 Temmuz 2015 sabahı, Altındağ Belediyesi ekipleri, çevik kuvvet, polis ve TOMA’lardan oluşan 300 kişilik bir ekiple mahalleye yıkım için girdi. Belediyenin yıkım tebligatını 2 yıl önce yapmış olduğu iddiasının aksine mahallede yaşayanlar kendilerine herhangi bir tebligat yapılmadığını söylüyorlar. Geçen hafta yapılan anonslar ise yaşayanların çoğunluğunu Suriyeli mültecilerin oluşturduğu mahallede ağırlıklı olarak Türkçe yapılmış. Öte yandan, yıkım süreci bir hukuksuzluğu işaret ediyor. Bölge için alınmış kentsel dönüşüm kararı iptal edilmiş olmasına rağmen, belediye, yeni aldığı bir encümen kararına dayanarak yol genişletme adı altında yıkımlarına cadde üzerinden başladı. Selçuk caddesinin aşağı kısmı ile Öner Caddesi arasında kalan kısımda yıkımlar var. Yıkımları hızlandırabilmek için belediye elektiriği evlerin önündeki direklerden keserek insanları mahalleyi terk etmeye zorluyor. Elektriksiz ve susuz gündeliği kurmanın zorluğunun yanı sıra, dükkan sahiplerinin bütün malları da sıcakta bozulmuş durumda. Bu dükkanların bir kısmı, Suriyeli mülteciler için tek geçim kaynağı. Öte yandan, elektrik kesintisi usulsüz olarak kablolar kesilerek yapıldığından, kısa vadede elektriğin yeniden verilmesi ya da tamir imkanı bulunmuyor.

Önder ve Hacılar Mahallelerinde yapılan yıkımlar usulsüz ve hukuka aykırıdır! 15 Nisan 2015 tarihli Danıştay kararı ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı iptal edildiğinden bölge artık kentsel dönüşüm alanı kapsamında değildir. Kentsel dönüşüm gerekçesi ile yapılan elektrik ve su kesintileri de usulsüz ve hukuka aykırıdır!

Kentsel dönüşüm projelerinin mahallelerin sorunlarını çözmek yerine yeni rant alanları yarattığının farkındayız! Tarlabaşından, Önder Mahallesine, Çinçin’den Sulukule’ye neredeyse tüm mahallelerde, mahalle sakinleri yerlerinden ediliyor ve evler yıkılarak belediyenin ya da özel girişimlerin rant alanı haline getiriliyor.

Altındağ Belediyesinin rant uğruna yaptığı hukuksuzluğun farkındayız! Önder mahallesine sığınmak zorunda kalan ve gidecek başka yeri olmayan mülteciler için gerçekçi herhangi bir çözüm üretmeden yapılan bu yıkımların karşısındayız!

Türkiye’de kamp dışında geçici koruma altında yaşamaya çalışan bir buçuk milyon Suriyeli başta olmak üzere, şartlı mülteci, ikincil koruma statüsü sahipleri, sığınmacılar ve göçmenlerin barınma sorunlarının çözülmesini; Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununca öngörülen kabul ve barınma merkezlerinin biran önce açılmasını ve tüm mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin eğitim, sağlık ve çalışma gibi temel haklardan Türkiye vatandaşları ile eşit koşullarda yararlanabilmesini talep ediyoruz.

Suriyeli mülteciler yalnız değildir!

Göçmen Dayanışma Ağı/Ankara”

Diğer Haberler:

IMG_6612

Önder Mahallesi’nde Binalarla
Birlikte Hayatlar da Yıkılıyor

11780613_10153427173293904_1347622134_n

Binlerce Suriyeli Mültecinin Yaşadığı
Önder Mahallesi’nde Polisli, Tomalı Yıkım

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s