Direnişlerin 4 Unutulmaz Destekçisi, Sadık Dostlar

İşte Atina’nın “Loukanikos“u, İstiklal&Taksim’in “Eylem“i, “Direniş“i ve Ankara’nın “Güleç“i;


 9 Ekim 2014 Tarihinde Kaybettiğimiz “Direnişçi Loukanikos“un Anısına…

20140213_DirenisciKopekLoukanikos@Greece_11(Big-Zoom)

– Daha 2 hafta var ama devrimci Yunan dostlarımızın unutulmaz yoldaşını bugünlerde bir daha hatırlamayalım mı? –

Yıllar boyu vazgeçmeden mücadele ettiği biber gazı ve polis şiddetinden daha fazla etkilenmemesi için direniş alanlarından emekli edilen Loukanikos (Türkçesi ‘Sosis’), 9 Ekim 2014 tarihinde bakımının üstlenildiği evde, uykusunda ve huzur içerisinde hayata veda etti.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]


Taksim’in “Sadık Direnişçi“sini Hatırlayalım; Tarih 1 Mayıs 2015

DirenenKopek@Taksim_01a(Zoom)-20150501

Komünist Partili bir grubun Taksim Meydanı’na çıktığı sırada yaşanan gözaltı arbedesinde polisin tekmeleyerek uzaklaştırmaya çalıştığı köpek sosyal medyada günün kahramanı oldu.

Köpeğin, Gezi direnişi sırasında eylemcilerle birlikte biber gazı yiyen ve o dönem Gezi Parkı’nın maskotu haline gelen ‘Direniş’ adlı köpek olduğu da iletilen bilgiler arasında.

Taksim Meydanı’nda bir polis, gerçekleştirilen gözaltı sırasında yere yatırdığı göstericinin başına gelen sokak köpeğini ayağıyla tekmeleyerek uzaklaştırmaya çalışmıştı. Polis gözaltına aldığı göstericileri ekip arabasına bindirirken, bölgeden ayrılmayan köpek ekip arabasının arkasından havlayarak koşmaya devam etmişti.

Bianet muhabiri Nilay Vardar ise, polis tarafından uzaklaştırılan köpeğin fotoğrafını twitter’dan paylaşarak “Taksim’de günün fotosundaki arkadaş iyi merak etmeyin” diye yazmıştı:


Eylemlerin Mil(İT)anı Sokak Köpeği “Eylem
TaksimDirenisKopegi-Eylem_02a-Zoom_(2011)
Foto: Fuat Yüksek

Adı : EYLEM
Yaşadığı Yer : İstiklal Caddesi

Görevi : Duyduğu her ayaklanma sesine havlayarak koşup , yapılan eylem ve yürüyüşlerin, özellikle en önünde yürüyerek insanların yaptıkları eylemlerin içeriğini hiç umursamadan hemde en önde yürümesidir.!! Biz ona ”EYLEM” dedik.. Çünkü bizlerin eyleminde de bizi yalnız bırakmadı.. Yüreğine sağlık Mil(İT)an !

Eylemi Seviyoruz Çünkü ”EYLEM”i seviyoruz !!!


Ankara’nın Devrimci Dostu: “GÜLEÇ
Foto: Seyr-i Sokak
Foto: Seyr-i Sokak

Yıllardır hemen her eylem ve basın açıklamasına eşlik eden, yeri geldiğinde bizimle birlikte gaz da yiyen bir dostumuz var. Adı da ‘Güleç‘.

İyi insan sarrafı hayvan dostlarımızdan sadece biri olan Güleç, Sakarya’da, Yüksel ve Konur’da ne zaman bir eylem, ne zaman bir basın açıklaması, stand çalışması olsa, ne zaman kendine uzanan dost elleri görse hemen karşılık verir.
Çıkar beklemeden, art niyeti olmadan, tüm samimiyetiyle, sadece devrimci ellerden gelen sevgiyle beslenerek…

Hem de hiçbir fraksiyon ayrımı bile yapmadan…


Bodrum’un Yardımsever Bir Direnişçisi Var, Adı ‘Lazer’

Bodrum'unDirenisKopegi-Lazer_01-201509

Yazıya ‘4 Direnişçi’ ile başlamıştık ama özellikle yeni ulaşan ‘selde kaybolduğu haberi’ sonrasında Ege’li Direnişçi dostumuzu da sizlerle paylaşmak istedik…

Bodrum’dan yolu geçenler bile onu çok iyi tanır. Kendisi Bodrum Meydan’da yaşar. Tüm eylem ve basın acıklamlarına gelmekle kalmaz, çevrenin temizliğine katkıda bulunur, sağlık hizmetlerinde bulunanlara yardımcı olur ve Bodrum’daki her tür sportif faaliyete de katılmayı ihmal etmez.

Ne yazık ki Bodrum’da geçtiğimiz Çarşamba günü gerçekleşen selden beri kimse görmemiş. Çok fazla hayvanın hayatını kaybettiği söylenen sel felaketinden sonra Bodrum Hayvanları Koruma Dernegi ve Bodrum Halkı tarafından da halen aranmaya devam ediliyor.

Adının ‘Lazer’ olmasının sebebi, sürekli lazerle oynatılmaya alıştığı için ışık yokken bile yerde lazer ışığı araması olan bu ‘Eylem ve Çevre Dostu’ direniş yoldaşımızı gördüğünüz yerde tanımanız da kuvvetle muhtemeldir; Kendisi sürekli dili dısarıda dolaşır ve yerlere bakar.

Kendisine sağ olarak ulaşmanız halinde ilk önce sevginizi göstererek şoku atlatmasını sağlayabilir ardından da Bodrum Hayvanları Koruma Derneği veya bizlerle irtibata geçebilirsiniz.

Güncelleme (13-10-2015): Bir takipçimizden gelen mesajla, selde kaybolmuş olabileceği düşünülen Lazer’den haber aldık! Lazer’in sağlığı iyi, en son Ankara Patlaması Protesto Eylemleri’nde görülmüş.

 

2015-10-12 lazer_kopek_geri dondu


Zeytin ve Yastık da Direnişi Selamladı: “Eskişehir Bize Emanet

Bu ikili de Eskişehir’den ‘Bonus Eylem Desteği‘ olarak kortejimize dahil oldu.

Eskisehir'inYatik&Zeytin'i_07(Birlikte)-201509

Gerçekleştirilen tüm eylemlerde Eskişehirliler’in iki isyankar dostu da eylemlerin değişmeyen katılımcısı olarak en ön safta yerlerini alıyor. Eskişehir’de eylemler genelikle Adalar Migros ve Espark önünde başlar. Bu mekanlar aynı zamanda da bu ayrılmaz ikinin yaşadığı sokaklar. Bu da doğal olarak Yastık ve Zeytin’i evsahibi, eylemcileri ise misafirleri yapmakta.

Ancak ikili sadece evsahipliği yapmakla kalmıyor, her eylemde insanlığa ve özgürlüğe verilen değerlerin de farkına varırcasına, burada başlayan eylem yürüyüşleri nereye giderse, ne kadar sürerse ve hatta polis saldırmaya karar verse bile eylemcileri asla yalnız bırakmıyor.
İkilinin Eskişehir de yapılan eylemlere aktif katılımları ise halen sürmekte.

Fotoğraflar: Yurdum Serüven Dönder


Son olarak da Ankara-Batıkent’ten bir ‘İsimsiz Kahraman‘a yer vermek istedik;

5 Ekim 2013 tarihinde gerçekleşen Grup Yorum konserinde halay başı olma mücadelesi veren bir eylem destekçisi

Video:@çekimyapankadınlar

– VU/İnadına Haber 24 Eylül 2015 Perşembe –

Kapak Görseli: AFP – Getty Images[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s