Taraftar Gole Koşuyor, passolig’le Karşı Karşıya

Taraf-Der’in (Taraftar Hakları Dayanışma Derneği) passolig uygulamasına karşı Ankara Tüketici Mahkemesi’nde açtığı ve mahkemenin 6222 sayılı kanunun ilgili maddelerinin anayasaya aykırı olduğu kanısıyla Anayasa Mahkemesi’ne taşıdığı dava dün (12.11.2015 Perşembe) yüksek mahkeme tarafından esastan görüşüldü ve karara bağlandı.

Red Değil, Kısmi Red

Taraf-DerBirçok medya kuruluşunda e-bilet sistemine olanak veren maddelerin iptaline ilişkin talebin mahkeme tarafından reddedildiği haberleri yazıldı ancak Taraf-Der ve avukatlardan alınan bilgiler ışığında bunun kısmi bir red olduğu anlaşıldı.

Alınan bilgilere göre Anayasa Mahkemesi e-bilet sisteminin iptali isteğini reddederken, “Federasyonların, elektronik kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasındaki yetkilerini kısmen veya tamamen üçüncü kişilere devredebileceğine” dair hükmün iptaline karar verdi. İptaline karar verilen kısım 6222 sayılı yasanın 5. maddesinin 11/c hükmünün tam metni şöyle;

‘Elektronik kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasında ilgili federasyonlar yetkilidir. Merkezi pazarlama ve bilet satışından elde edilecek gelirler kulüplere ait olup federasyon ya da yetki verdiği üçüncü kişiler nezdinde oluşacak bu gelirler kamu kurum ve kuruluşlara ilişkin alacaklar hariç olmak üzere haczedilemez, devir ve temlik edilemez. Federasyonlar bu fıkra kapsamında belirtilen yetkilerini kısmen veya tamamen üçüncü kişilere devredebilir.’

Kulüpler Aktifbank Anlaşmasını Sonlandırabilir.

passoligehayir5. Madde 11/c hükmünün iptali, artık klüplerin mecburen Aktifbank ile anlaşma yapmalarının önüne geçiyor. Klüpler böylelikle anlaşmalarını iptal edip başka bankalara da yönelebilecekler ve Çalık Grubu’nun rant ve para tekeli son bulabilecek.

Taraf-Der başkanı Kemal Ulusoy’un Cumhuriyet’te yer alan yorumlarına gore, 9 Aralık tarihinde Tüketici Mahkemesi’nde görülecek olan dava passolig’in kaderini belirleyecek. Dernek üyelerinden Dinçer Tomruk’un değerlendirmesi ise, passolig dayatmasının sona erebileceği ve kulüplerin artık kendi elektronik biletlerini (6222 öncesinde de bunu uygulayan klüpler vardı) işletebileceği yönünde oldu.

Aktifbank’a Para Kaptıran Taraflara Ne Olacak?

Hürriyet Spor’dan Aysel Alp’in yazısında yer bulan Taraf-Der avukatı Ertuğrul Cem Cihan’ın değerlendirmesi şu şekilde;

‘(…)Passolig alan taraftarların mağdur olmaması için bankanın bu sezon için aldığı 29 liralık kart yenileme ücretlerini de iade etmesi gerekiyor. Hem Passolig kartlarının iptali, taraftardan alınan ücretlerin iadesi hem de bankanın elindeki bu kişisel taraftar bilgilerinin imha edilmesi için federasyonu göreve davet ediyoruz(…)’

Avukat Cem Cihan, bunlara ek olarak, federasyon yeni bir düzenleme yapana kadar taraftarların kupa maçlarında olduğu gibi kağıt biletlerle maçlara girebilmesi gerektiğini de kaydetti.

İH – Mert Hakcı

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/futbol/415896/AYM_den_Aktifbank_a_buyuk_gol…_E_bilet_pazarlanamaz.html
http://www.hurriyet.com.tr/passolig-iptal-e-bilete-devam-40013624

Fotoğraf / Görsel: Taraf-Der

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s