Arkeoloji ekoloji el ele: 800 yıllık dev kabaklar yeniden canlandı!

Dünya tarihinde soyu tükenmiş olan türleri yeniden canlandırmak genellikle mümkün değildir. Ancak, 2015 yılı sonbaharında, Kanada Winnipeg şehrindeki Mennonite Üniversitesi öğrencileri bunu başardı ve soyu tükenmiş bir bitki türünü tekrar doğaya kazandırdı.

Her şey; Wisconsin’de; İngilizce “First Nations”; İlk Milletler ya da İlk Uluslar olarak bilinen Kanada Kızılderilileri’nin kabileler halinde yaşamış oldukları bir arazide yapılan bir arkeolojik kazıda bulunan bir çömlekle başladı. Kilden yapılmış çömleğin içinde yaklaşık 800 yıllık olduğu tahmin edilen bazı tohumlar bulundu.kazi

Öğrenciler ise, bu işin peşini bu noktada bırakmak istemedi. Ne olduklarından emin olmadıkları bu bitki tohumlarını ekerek, başka tohumlar elde etmek isteyen öğrenciler; planlarının bu bitki türünün yok olmasına artık izin vermemek olduğunu belirtiyorlar.

Ekilen tohumların sonucu ise şaşırtıcı: yeni bir kabak türü!

APTN National News‘in video röportajına göre, Winnipeg’de bulunan Öğrenme Bahçesi’nin Koordinatörü Brian Etkin; yetiştirdikleri yeni kabak türünün, bir bitkiden fazlası olduğunu düşünüyor. Etkin; bu yeni türün topluma ne anlam ifade ettiğini şöyle açıklıyor: “Bu kabak, üyesi olan herkesin yaşamak için yer ve yiyeceğe bir yurttaşlık hakkı olarak sahip olduğu geniş bir toplumun bir kabilesinin temsilcisidir.”

Öğrencilere emanet edilen bu tohumlarla, doğanın kayıp miraslarından biri yerine konuluyor ve yaşam döngüsü devam ediyor. Tüm Dünya’da her yıl 200 ile 2000 arasında türün yok olduğu düşünülüyor, bu kez bu sayının tersine işlediğini bilmek güzel.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

tohum
Tohumlar

Yetişen kabaklar, tohumları saklayan kabilenin amaçları hakkında da merak uyandırıyor. Acaba tohumların böyle saklanması gelecek kuşakları düşünerek yapılan kasıtlı bir eylem miydi, yoksa sadece unutulmuş muydu? Er ya da geç görünen o ki, saklanan tohumlar boşa gitmedi.

Öğrenme Bahçesi Koordinatörü, Brian Etkin’in, bu tohumları saklayan insanların herkesin barınma ve beslenme hakkına dair anlayışlarını anlatttığı sözleri yaşam pratiklerimize uygulamak ve herkes için bu temel haklara erişimlerini talep etmek de bize düşen olsun.

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

haber: Onur Metin | İnadınaHaber

 

Bonus: Video röportaj

 [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s