Beytepeli Kadınlar, ‘Mor Duvar’a Gerçekleştirilen Saldırılara Meydan Okudu

2013 yılının 25 Kasım günü, Beytepeli kadınlar tarafından Hacettepe Üniversitesi Beytepe kampüsünde, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Direniş amacıyla oluşturulan ‘Kadınlar Meydanı‘ ile Ankara Katliamı’nda kaybettiğimiz Hacettepe Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencisi Şebnem Yurtman’ın anısına asılan tabelaya yönelik saldırılara karşı kadınlar birleşti.

17 Kasım günü Şebnem Yurtman’ın anısını yaşatmak amacıyla Kadınlar Meydanı’ndaki ‘Mor Duvar‘a bir anı tabelası asılmasının ardından, 20 Kasım tarihinden bu yana meydan ve tabelalar 2 kere kimliği belirsiz saldırganlar tarafından saldırıya uğramıştı.
En son geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen saldırının ardından Beytepeli kadınlar 7 Aralık Pazartesi günü bir araya gelerek meydanlarına ve duvarlarına sahip çıkma kararı aldılar.

Bugün öğlen saatlerinde ise Beytepeli kadınlar, Eğitim-Sen’in çağrısıyla ‘Kadınlar Meydanı’nda bir araya geldi.

20151207_KadinlarMeydaniEylemi(Foto-BuradayizKol)@Beytepe_02

Kadınlar Meydanı‘nda gerçekleştirilen eylemde ‘Mor Duvar‘a Şebnem Yurtman ve Kadınlar Meydanı tabelaları yeniden asıldı. Rektörlüğün bu saldırılara karşı duyarsızlığının da protesto edildiği eylemde, tüm kampüsün güvenliğinden sorumlu olan Rektörlükten bu meydanın da güvenliğinin layıkıyla sağlanması talep edildi. Ayrıca üniversitenin bir öğrencisi olan ve kadın mücadelesinde önemli rol oynamış bulunan Şebnem Yurtman için de Rektörlüğün öncülüğüyle bir anıt dikilmesi isteğinde bulunuldu.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Eylemde gerçekleştirilen basın açıklaması şu şekilde:

2013 yılıydı, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü öncesinde, erkek şiddetine karşı kadınların sesini yükselttiğimiz, şiddet ve taciz hikâyelerimizi paylaştığımız mor bir duvar ördük. Yerleşkede hemen herkesin sıklıkla gelip geçtiği bir alanı isyan, mücadele ve dayanışma mekânına dönüştürdük. O dönemde Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü öğrencisi olan Şebnem Yurtman da etkinliğimize katıldı, mor duvarın önünde fotoğraflar çektirdi. Bu sene 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde yıpranmış olan mor duvarı yeniledik, isyanımızı duvara, umudumuzu ağaca yazdık, duvarın baktığı alanı bir tabela asarak “Kadınların Meydanı” ilan ettik. Biz kadınlar, mekânları sahiplenmenin ve mücadele alanı haline getirmenin, üniversitemize yeni gelen bir kadın öğrencinin “Kadınların Meydanı” tabelasını gördüğünde kendisini daha güçlü hissetmesinin ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Şebnem de biliyordu, o yüzden bu yerleşkedeki kadın mücadelesinin en ön saflarında yürüdü.

Ankara’nın en kara günü olan 10 Ekim’de Şebnem’i ve onlarca insanımızı aramızdan aldılar. Şebnem’in adını, anısını ve güzel gülüşünü Kadınların Meydanı’nda yaşatmak istedik ve Kadınlar Meydanı’na Şebnem Yurtman’ın anısına bir tabela daha ekledik. Birileri Şebnem’in isminin ve resminin bulunduğu tabelayı iki kez yerinden sökmekle kalmadı, duvarımıza ve “Kadınların Meydanı” tabelamıza da saldırdı. Bu alçak saldırı, sadece Şebnem’in anısına yapılmış bir saygısızlık değil, kadınların özgürlük, eşitlik ve barış mücadelesine de yapılmış bir saldırıdır.

Tabelalar artık yerlerinde olmasa da bizim umudumuz ve direncimiz hala sapasağlam yerinde. Şebnem’in anısını ne pahasına olursa olsun yaşatacak, haklarımız ve özgürlüğümüz için verdiğimiz kadın mücadelemizi örgütlü bir biçimde sürdürmeye devam edeceğiz. Sokakları ve meydanları terk etmeye hiç niyetimiz yok, buradayız, burada olacağız! Bugün burada yeni tabelalarımızı Kadınların Meydanı’na asmak ve üniversite yönetiminden hem bu tabelaların güvenliğinin sağlanmasını, hem de yerleşkeye bir Şebnem Yurtman anıtı dikilmesini talep etmek için toplandık.
Kadınların mücadelesi bu alanda yükselecek, Şebnem bu alanda yaşayacak!

Yaşasın Kadın Dayanışması!

– VU/İnadına Haber / 07 Aralık 2015 Pazartesi –

Fotoğraflar: Buradayız Kolektifi[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s