9 Aralık #Passolig Davası Sonrası

Tarih 9 Aralık 2015, saat 14:00, özellikle muhalif taraftarları ama aslında tüm taraftarları ilgilendiren önemli bir dava görüldü. Anayasa mahkemesinden beklenen gerekçeli karar tüketici mahkemesinin eline yazılı olarak ulaşmadığı için dava bir kez daha ertelendi. Karar gönderilebilir miydi? Evet, tabii gönderilebilirdi. Yani bu davadan ertelemesiz, taraftar lehine bir karar çıkabilir miydi? Evet çıkabilirdi. Ama zaten bizler ve bu dava için koşturan taraftar temsilcileri çokça alıştı bu tip ertelemelere ve zaman kazanma hamlelerine.

Sizler için dava sonrası Taraf-Der’in (Taraftar Hakları Dayanışma Derneği) resmi facebook hesabı üzerinden paylaşılmış olan kamuoyu açıklamasını ve dava sonrası neredeyse her biri farklı renklere sevdalanmış taraftarların, rengarenk atkılarıyla birlikte gerçekleştirilmiş basın açıklamasını derliyoruz.

Bir kez daha; A.C.A.B. İngilizce bir açılımı var bildiğimiz, kullandığımız. Taraftar şu açılımı da sever, All Colors Are Beautiful. (Tüm Renkler Güzeldir).

20151209_PassoLigDavasi@Adliye_06(Recep)-WM

Taraf-Der Kamuoyu Açıklaması:

‘Kamuoyuna ;
22 nisan 2014 tarhinde Tarafder olarak iki dava açtık. Bunların birisi halen altı yüz günü aşkın süredir Danıştay 10.dairesinde duruşma günü verilmeden bekletilen dosyamız. Bir diğeri ise, bugün duruşması gerçekleşen, 16.tüketici mahkemesinde, passolig uygulamasının iptali isteğiyle topluluk davası olarak açtığımız dava.
Geldiğimiz noktada maalesef daha önce verilen tedbir kararının iptaliyle karşılaştık. Uygulamada ise, ilgili banka yapmayacağını beyan ettiği her şeyi yapıyor. İhlaller devam ediyor, kart bedelleri alınıyor.Aktifbank avukatları önceki duruşmalarda, “bu bir banka kartı değildir”derken, geçtiğimiz celsede banka hukukuna dayanarak savunmalarını gerçekleştirdiler. “Bir alt ligi takip eden liglerde neden Passolig uygulaması yok” şeklindeki sorumuza ise, “ÇÜNKÜ ORADA RANT YOK” diyerek cevap verdiler. Tüm bunlar bilinirken ve ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin 12 kasım’da esastan görüştüğü davada iptal ettiği madde, tüm yazılı ve görsel medyada yer almışken, maalesef tüketici mahkemesi dört ay sonraya yani 2 Mart’a duruşma kararı verdi. Tüketici mahkemesi tarafından önemsenen ve beklenen Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının bir hafta içinde yayınlanacağının da duyumlarını alıyoruz diye ısrarla belirtmemize rağmen çeşitli bahanelerle mağduriyeti sürdürmek üzere duruşmayı dört ay daha ertelemiştir. Bu demektir ki 2014-2015 sezonu da taraftara kapatılmıştır. Bu demektir ki 2014-2015 sezonu da taraftara kapatılmıştır.
Banka rant sağlamaya devam ederken, tribünler yine boş kalacak. Türkiye futbolu gerilemeye devam edecek. Biz biliyoruz ki bu davayı aslında kazandık. Taraftarlar ise hala, çok ciddi bir sermaye gücünün elinde olduğu açık olan, TFF ve davalı banka tarafından potansiyel bir suçlu gibi damgalanıyor. Bugün Adliye önünde bile bunun farklı örneklerini yaşadık.
Tekrar buradan haykırıyoruz; Bizler müşteri olmak istemiyoruz. Bizler, YazKış deplasman yapan, ekmeğini yanındaki arkadaşlarıyla paylaşanlarız. Arma sevdalılarıyız.


Başlangıçta federasyon yetkilileri bize bunlar kim ki şeklinde bakıyor ve gülüyorlardı. Bugün geldiğimiz noktada farklı bakıyorlar, bakmak zorunda hissediyorlar. Tekrarlamak gerekirse,biz tedbir kararını aldırdığımızda hukuk nezdinde aslında bu davayı kazandık. Şimdi sıra bir buçuk milyon adet olduğu söylenen ve aslında dört yüz bin adeti hiç kullanılmamış durumda olan bu kartları kırıp atmaya geldi. Artık Passolig alan taraftarlara da diyoruz ki, kartınızı kırıp atın! Kulüplerinizi borç batağına sokan bu sistemi yıkacak olan tek şey sizin örgütlü gücünüzdür. Taraftarın örgütlü gücü karşısında ne TFF, ne bir sermaye kuruluşu olan davalı banka durabilir.


Taraf-Der olarak bugün buraya gelen, bizlere destek veren tüm taraftarlara teşekkür ediyoruz. Bilmenizi isteriz ki, sonuç ne olursa olsun bu dava burada kalmayacak, gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gidecektir. Mücadele devam edecektir.


Biz haklıyız, biz kazanacağız!’

Dava sonrası Taraf-Der yetkililerinin basın açıklaması;

Kaynak: Taraf-Der

– Mert Hakcı

 

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s