Anayasa Mahkemesinin Passolig ile İlgili Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Taraftar Hakları Dayanışma Derneğinin Passolig uygulamasına karşı Ankara Tüketici Mahkemesinde açtığı davayı, mahkeme 6222 sayılı kanunun ilgili maddelerinin anayasaya aykırı olduğu kanısıyla Anayasa Mahkemesine taşımıştı.

Anayasa Mahkemesinin 12.11.2015 tarihinde esastan görüşüp karara bağladığı davanın gerekçeli kararı bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Gerekçeli karara göre AYM, TFF’ye e-bilet uygulamasının başka bir kuruma verilemeyeceğini, pazarlamasının herhangi bir banka tarafından yapılamayacağını söylemiş oldu.

Bu sonuca göre, TFF’nin gerçekleştirdiği Passolig ihalesinin iptal edilmesi gerekiyor.

İptali İstenen Kanun Hükümleri

6222 sayılı Kanun’un itiraz konusu kuralların da yer aldığı 5. Maddesi şöyledir:fotopas

“Spor alanlarının güvenlik ve düzenine ilişkin tedbirler

MADDE 5 ….. (4) Spor müsabakalarının yapıldığı alanlara girişi sağlayacak biletler, elektronik sistem üzerinden oluşturulur. Bilet satın almak isteyen kişilerle ilgili olarak, üzerinde adı, soyadı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve fotoğrafı olan bir elektronik kart oluşturulur. Kişinin yabancı olması halinde kart üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yerine uyruğu olduğu devletin adı ile Türkiye’ye giriş yaptığı pasaportun seri numarası kaydedilir. Bilet satışları kişilere özgü elektronik kart üzerinden yapılabilir. Spor müsabakalarına, kişi ancak asına düzenlenene elektronik kart ile izleyici olarak girebilir. Spor müsabakasına izleyici olarak girecek kişilerin kontrolünü ev sahibi kulüp yapmakla yükümlüdür. Bu yükümlülük ev sahibi olmayan müsabakalarda, müsabakaya katılan her iki kulüp; milli müsabakalarda ise, ilgili federasyon tarafından yerine getirilir.

..

(11) Dördüncü fıkrada belirtilen elektronik kart uygulaması ile ilgili olarak;

  1. a) Bilet organizasyonu ve seyircilerin müsabaka alanlarına giriş ve çıkışına ilişkin kontrol ve denetim yetkisi federasyonlara ait olup federasyonlar bu amaçla bünyelerinde merkezi kontrol sistemi oluşturur. Elektronik kart oluşturulmak amacıyla alınacak kişisel bilgiler federasyon bünyesinde oluşturulan merkezi veri tabanında tutulur. Bu veri tabanı Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı erişimine açıktır.
  2. b) Elektronik kart ile elektronik kart kapsamında satışı gerçekleştirilecek biletlerin basım, satış ve dağıtımına ilişkin yerel uygulamalar kulüpler tarafından, sistem üzerinden merkezi satışları ise ilgili federasyonlar tarafından gerçekleştirilir.

c)Elektronik kart bilgilerinin kulüpler adına reklam ve pazarlamasında ilgili federasyonlar yetkilidir. Merkezi pazarlama ve bilet satışından elde edilecek gelirler kulüplere ait olup federasyon ya da yetki verdiği üçüncü kişiler nezdinde oluşacak bu gelirler kamu kurum ve kuruluşlarına ilişkin alacaklar hariç olmak üzere haczedilemez, devir ve temlik edilmez. Federasyonlar bu fıkra kapsamında belirtilen yetkilerini kısmen veya tamamen üçüncü kişilere devredebilir.”

AYM’nin Karar Vermiş Olduğu Hükümler

AYM, 5. Maddenin 11 numaralı fıkrasının ikinci cümlesinin, itiraz başvurunda bulunan mahkemenin bakmakta olduğu davada uygulanma olanağı bulunmadığından, bu cümleye ilişkin başvurunun mahkeme yetkisizliği nedeniyle reddine oy birliğiyle karar verdi.

AYM, 5. maddenin 4 numaralı fıkrasının ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci cümlelerinin Anayasa’ya aykırı olmadıklarına ve itirazın reddine oy çokluğuyla karar verdi.

AYM, 5. Maddenin 11 numaralı fıkrasının  (a) bendinin birinci, ikinci, üçüncü cümlesinin Anayasa’ya aykırı olmadıklarına ve itirazın reddine oy çokluğuyla karar verdi. (b) bendinin Anayasa’ya aykırı olmadıklarına ve itirazın reddine oy çokluğuyla karar verdi. (c) bendinin birinci cümlesinin Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline oybirliğiyle, üçüncü cümlesinin 11 numaralı fıkranın (a) bendinin ikinci cümlesi yönünden Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline oybirliğiyle, 11 numaralı fıkranın (a) bendinin ikinci cümlesi dışındaki hükümler yönünden Anayasa’ya aykırı olmadıklarına ve itirazın reddine oy çokluğuyla karar verdi.

Kaynak: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/12/20151216-10.pdf

Fotoğraf: http://www.tarafder.org/

 

-Gülçin Yorbık

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s