Korku Bacayı Sardı, Susmayan Gazetecilere Kitap Toplatma Kararı Geldi

Gazeteci Hasan Cemal’in “Delila Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri” kitabı ile gazeteci Tuğçe Tatari’nin “Anneanne Ben Aslında Diyarbakır’da Değildim” kitaplarına toplatma kararı verildi. Gazeteci Ahmet Şık’ın “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda” adlı kitabına ise 4 bin TL tazminat cezası verildi.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 11 Ekim 2015 tarihinde Balıkesir, Hatay ve Siirt’i de gerçekleştirdiği operasyonda 21 kişi hakkında KCK, YDG-H ve YPG üyeliği iddiasıyla yakalama kararı verildi. Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin söz konusu operasyonla ilgili kararında gözaltına alınan Haşim V.’nin üzerinde, aralarında Hasan Cemal’in “Delila Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri” ile “Çözüm Sürecinde Kürdistan Günlükleri” kitaplarının da olduğu çok sayıda kitabın ele geçirildiği belirtildi. Gözaltına alınan bir diğer yurttaş olan Ömer T.’nin üzerinde ise Tuğçe Tatari’nin “Anneanne Ben Aslında Diyarbakır’da Değildim” isimli kitabının ele geçirildiği belirtildi. Ancak kitabın ismi dahi tutanağa yanlış bir şekilde “Anneanne, ben aslında Diyarbakır’da değilim” olarak geçirildi.

Delil olarak el konulan bu kitaplar zabıt altına alınırken “PKK/KCK terör örgütünün görüşleri doğrultusunda yayın yaptığı ve suç unsuru taşıdığı değerlendirilen” şeklinde bir ifade yer aldı.KitapToplatmaKarari_04-HasanCemal

Saray’ın Gölgesinde Hakim Kararı

Operasyon kapsamında üst araması yapılan 4 kişiden ele geçirilen çok sayıda kitabın toplatılmasıyla ilgili Gaziantep 3. Sulh Ceza Hakimliği, son zamanlarda sıklıkla yaptığı üzere yine bir”kopyala-yapıştır” gerekçe sundu. Kararda, “Ele geçirilen materyaller üzerinde yapılan incelemede, terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasının yapıldığı, suç işlemek için alenen tahrikte bulunduğu, suçun ve suçlunun övüldüğü kanaatine varılmıştır” denildi. Hakimlik sonrasında ise akıllara durgunluk verecek biçimde, bahsi geçen kitapların Basın Kanunu’nun 25. ve Anayasa’nın 28. maddesi gereği toplatma kararı verilmesine hükmetti.

Sulh Ceza Hakimliği Okuyamıyor, Sadece Yazıyor

Yazar Tuğçe Tatari’nin avukatı Aslı Kazan Gilmore yaptığı açıklamada “Yaklaşık bir yıl önce doğan yayınevinden çıkmış, aylardır çok satılan kitapların bulunduğu raflarda, vitrinlerde sergilenen, 8 baskı yapmış bir eser için Gaziantep Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen bu kararın haksız ve hukuka aykırı olduğu apaçık ortadadır” derken, “Kitap okunmadan verilmiştir. Hatta kitabın adı dahi yanlış yazılmıştır. Kitabın izerinde yayınevinin amblemi olmasına rağmen yayınevi dahi kararda yazılmamıştır. Ne yayınevine ne de yazara tebliğ edilmediği gibi tebliğine karar dahi verilmemiştir. Karara itiraz edeceğiz. Kitabın toplatılmasından doğan maddi zararımızın tazminini talep edeceğiz” ifadesinde bulundu.

KitapToplatmaKarari_02-TugceTatari

Bir Basın Cezası Da Ahmet Şık’a Geldi

Gazeteci Ahmet Şık ise AKP-Gülen cemaati ilişkisinin ele aldığı “Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda” adlı kitabında, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a hakaret ettiği iddiasıyla Anadolu 22. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararıyla 4 bin liralık manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Mahkeme’nin bu kararında, Yıldırım’a bireysel hakaret içerikli ifadelerle saldırı şeklinde mi, yoksa AKP ile Gülen Cemaati’nin ilişkilerini afişe etmesi yoluyla mı hakaret ettiği yorumunun yapıldığı ise henüz bilinmiyor.

KitapToplatmaKarari_05-AhmetSik(TazminatCezasi)

– VU/İnadına Haber / 16 Aralık 2015 Çarşamba –

Kaynak: Canan Coşkun – Cumhuriyet

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s