Vegan eylemciler Veterinerlik Fakültesinde hayvanların kesildiği derste: “Tıp Fakültesi’nde de doktorlar insan kesiyor mu?”

Vegan eylemciler, İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde hayvanların kesildiği bir derste koyunları kurtarmak için dersin yapıldığı alana girdi. Üniversitelerin öldürmeyi değil yaşatmayı öğretmesi gerektiğini savunan aktivistler, koyunların yanına yatarak bekledi. Öğrencileri çevik kuvvet dışarı çıkartabildi. 

Veterinerlik Fakültesi’ndeki derste bazı öğrenciler, eylemci öğrencilerin hayvanların kesilmesini protesto etmek ve engellemek amacıyla kesim için hazırlık yapılan alana girmesi üzerine, eğitim haklarının engellediğini öne sürerek vegan eylemcileri dışarı çıkartmak istedi. Vegan eylemciler, tıp fakültelerinde doktorların insanları kesmediklerini ifade ederek, veterinerlik fakültelerinde de bu eğitimi almak için hayvanları kesmek gerekmediğini anlatmaya çalıştılar. Veterinerlik fakültesindeki bazı öğrenciler, derste hayvan kesiminin yasal olduğunu söylemesi üzerine, vegan eylemcilerden biri “yasal olması meşru olduğu anlamına gelmez” diyerek, kesim için orada bulundurulan koyunlardan birine sarılarak yanına yattı. Sınıfa güvenlik görevlileri ve çevik kuvvet geldi. Eylemciler çevik kuvvet eşliğinde dışarı çıkartıldı, kamera kayıtları zorla silindi.

Eylemcilerden Neriman Arslan ve eyleme katılan Vehaber editörü Ecem Parlayan, bianet‘ten Çiçek Tahaoğlu ile konuştu; veterinerlik fakültesinde öğrencilere hayvanları öldürmenin değil, tedavi etmenin öğretilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çiçek Tahaoğlu’nun bianet’te yayınlanan yazısında, vegan eylemci Neriman Arslan, eylemin asıl amacını anlattı.

“Kesim dersi isimli dersin anatomiyle hiçbir ilgisi yok. Bu öğrencilerin ileride hayvanları iyileştirmesi gerekiyor ancak onlara hayvanların nasıl öldürüleceğini gösteriyorlar. Hiçbir canlının nasıl öldürüleceği öğretilmemeli.

“Biz bunun öğretilmesini kesinlikle onaylamıyoruz ama illa ki öğreteceklerse de bunun video izletmek gibi farklı yöntemleri var. Ancak hocalar her seferinde inek ya da koyun kesiyorlar. Hayvanlara canları olmayan, acı çekmeyen eşya muamelesi yapıyorlar. Bizim amacımız dersi engellemek değil, o koyunların kesilmesini engellemekti.”

Arslan ve Parlayan, derse gittiklerinde öğrenciler, kasap ve iki koyunu gördüklerinde çok şaşırdıklarını söyledi:

“Kasap hocayı aradı ve hoca iki koyunu kesmesi talimatını verdi. Kasap eline bıçağı alıp koyuna yönelince, koyunun önüne geçtik. Öğrencilere bunun neden yanlış olduğunu anlatmaya çalıştık. Öğrencilerin bir kısmı bizi dinlemek istedi. Kasap bile ‘Acaba kesmesek mi’ dedi. Ancak biz şiddetsizliği savunurken, iki öğrenci bize çok saldırgan bir şekilde yaklaştı. O iki öğrenciyle yaşanan tartışma nedeniyle güvenlik görevlileri geldi. Onlar bile bizi anladı ancak o iki öğrenciyle tartışma sürünce önce daha çok güvenlik, sonra polis, ardından da çevik kuvvet polisi sınıfa girdi.

“Öğretmen ve dekan da geldi. Onlara da bu dersin ve bu geleneksel yöntemlerin yanlış ve gereksiz olduğunu anlattık. Hoca bize ‘Ben sizi 40 yaşına geldiğinizde göreceğim, defolun’ diye bağırdı. Dekan da kendisinin yapabileceği bir şey olmadığını söyledi. Oysaki yapabileceği çok şey var çünkü kendisi dekan.

“Bu sırada çektiğimiz görüntüleri sildirdiler. Bizi de dışarı çıkardılar. Sonra oradaki koyunlardan birinin öldürüldüğünü öğrendik.”

Arslan, vegan olan veterinerlik öğrencilerinin de kesim ve tecavüz olarak değerlendirdikleri sunni döllenme gibi derslere katılmaya mecbur bırakıldıklarını da ekledi.

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s