Pembe Hayat KuirFest Beş Yaşında

Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBTT) Dayanışma Derneği’nin düzenlediği Pembe Hayat KuirFest bu yıl beşinci yaşını kutluyor. LGBTT hakları mücadelesine sanat aracılığıyla ifade alanları yaratmayı amaçlayan Pembe Hayat KuirFest, beş yıldır sinema, video, edebiyat, tiyatro, müzik gibi pek çok ifade biçimiyle LGBTT bireylere yönelik ayrımcılığa ve şiddete dikkat çekiyor, Türkiye’de kuir teorinin ve sanatın birlikte konuşulmasına ve tartışılmasına olanak sağlıyor.

Pembe Hayat KuirFest beşinci yılında, yaklaşık 20 ülkeden 50’nin üzerinde filmin yanı sıra atölyeleri, söyleşileri, sergi, partiler, kısa film ve animasyon seçkileriyle yoldaşlık, kimlik, ırk, aşk, dostluk, aile, büyüme, ayrımcılık, direniş, sanat gibi temaları merkezine alırken, kuir hareketin tarihini de mercek altına alıyor.

KuirFest 14 Ocak akşamı Matmazel Coco’nun sunuşuyla açıldı. Matmazel ile KuirFest’i ve dahasını konuştuk:

12544151_10156480987645078_1656374498_o

Matmazel Coco Kimdir ve ne yapar?
Matmazel Coco’yu hâlâ tanımıyorsanız bu sizin ayıbınız. Web sitem var şekerim girip bir bakıverin, olmadı Google’a adımı yazın çıkar. Şaka bir yana harika bir kadınım, ayrıca fark etmişsinizdir çok güzelim. Doğal bir güzelliğim var. Sonra entellektüel, esprili ve çok zekiyim. Ve tabii işimde bir starım.  Ayrıca çok mütevazıyım.

Matmazel Coco’nun tarzı ne?
Çok değişkenim.  Bazen Fransız bir mürebbiye gibiyim, bazen de Ümraniye stayla. Çoğu zamanda yollu. Ay pardon hanımefendi diyecektim.  Ne bileyim böyle birden sorunca nasıl cevap vereceğim bilemedim.

İnsanları eğlendirmek Matmazel Coco için neden önemli?
İnsanları eğlendirmek gibi bir amacım yok aslında. Bu konuda biraz bencilim; kendimi eğlendiriyorum. E tabii interaktif bir sunucu olduğum için ben eğlenirken seyirci de eğleniyor. Ya da tam tersi.

12562709_10156480984440078_1882138619_o

Bu yıl 5. Düzenlenen Pembe Hayat Kuir Fest’in açılışını sundunuz. Öncelikle sinemaya ve özellikle kültür sanata bakışınız nasıl?
Bu soruya; kültür sanata kötü bakarım, hiç anlamam diye cevap veren yoktur herhalde. Ayrıca sanat tartışmalı bir konu. Kimine göre bir sanat eseri ucubeyken, bir diğeri hakkında sayfalarca olumlu yazı yazabilir. Bana göre sanat kişinin kendisini özgürce ifade edebilmesidir. Öteki taraftan da sanatın çerçevesini çizmek pek mümkün değil gibi. Tıpkı Kuir teori gibi; akışkan yani. Sinema apayrı bir röportaj konusu olur benim için. Özetle hem içinde olmayı hem de izlemeyi seviyorum diyeyim.

Açılışta ne gibi sürprizler vardı?
5.yıl Kuirfest’é gönül vermiş insanlar için çok özel.  Bu sebeple daha önce ki yıllardan farklı olarak işin içerisine şov ekledik. Xlarge Club’te birlikte çalıştığım Drag Queen arkadaşlarımdan Lou Lou, Baran ve Justin’den rica ettim ve onlar da beni kırmadılar, sağolsunlar. Çok bilindik bir filmden bir sahne, dünyaca ünlü iki şarkıcı ve katılımcılar için ikon olmuş bir isim vardı sahnede.

12544246_10156480990490078_303578503_o  12528766_10156480986515078_1359487517_o

Önümüzdeki projelerinizde bir sinema filminde oynamak var mı?
Oynadım bile. Eriş Akman’ın yönettiği “Name Human” – “Adı İnsan” isimli filmde oynadım. Ayrıca yaz aylarında çekilecek bir komedi filminde oynayacağım.

Bir teklif gelse nasıl bir rolde oynamak isterdiniz?
Aşk olsun teklif yok diye mi düşündünüz. Haftada iki senaryo okuyorum. Bu piyasada bir Nurgül Yeşilçay’a bir de bana teklif yağar. Ama ikimiz de çok seçiciyiz o yüzden ben henüz  bir filmde oynadım.  Role gelince; ben öyle kasıntı oyuncular gibi değilim. Her rolü oynarım. Ev kızı da olurum, yollu da. Tabii benim ev kızı oynayacağım karakter biraz Banu Alkan vari olur ama olsun.

Filmler festival ve gişe filmleri diye genelde ikiye ayrılıyor. Siz hangisini tercih ederdiniz? Neden?
Festival filminden neyi kastediyorsunuz? Devletin kültür sanata ayırdığı fonları hep belirli kişilere vermesinden dolayı  hiç destek alamayanları mı? Evini arabasını satıp hayallerini gerçekleştirmek için üç kuruşa film yapmaya çalışılanları mı? Ay yok parasız pulsuz uğraşamam. Zaten onların milyon liralara abidik gubidik “gençlik filmi” diye çekilen güya “komedi” filmlerinin karşısında şansları yok. Bu durumda ben gişe filmlerini tercih ediyorum. Kezban mıyım, festival filmi diye  tüm Türkiye’de toplam 10-15 kopya ile adı sanı duyulmamış sinemada gösterilecek filmde oynayayım? Salt küfür içeren 3-5 devam filmi çekilen bir “komedi” filminde oynayıp tek bir sinemada bile 5 salonda gösterilmeyi tercih ederim.

Sizin çok yönlülüğünüzü biliyoruz. Sahnede insanları eğlendirmek adına bir çok şey yapıyorsunuz. Biraz tarzınızdan bahseder misiniz?
Yollu mu demek istediniz bana? Ne demek çok yönlü? Ben sahnede gayet hanımefendiyim. Fakat seyirci ayarsız oluyor bazen, masaların üzerine falan çıkıyorlar. Jet sosyeteyiz deyip “Ankara’nın Bağları”nda göbek falan atıyorlar. Ama benimle alakası yok. Ben sadece onlar ne isterlerse uyum sağlıyorum, o kadar. Tarzım bir numara, o ayrı.

***

Pembe Hayat KuirFest’in film gösterimleri ve söyleşileri bu yıl 14-21 Ocak tarihleri arasında Ankara’da Kızılay Büyülü Fener Sinemaları, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Torun’da; İstanbul’da ise 22-24 Ocak tarihleri arasında Başka Sinema ev sahipliğinde İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve yanı sıra Pera Müzesi-Museum ve Goethe-Institut İstanbul’da gerçekleşiyor. Ayrıntılı bilgi için http://www.pembehayatkuirfest.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

12400864_920442971359151_9192303579425535060_n

İnadına Haber | 15 Ocak 2016

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s