Tribünler Barış İstiyor

Bir süredir sıcaklığını koruyan, akademisyenlerin barış talebi tribünlerden de destek gördü.

Taraf, halk, bölge tanımaksızın tribünler barış isteğini bir bildirge ile birleştirdi. Türkiye futbolunun her biri farklı renklere gönül vermiş, futbolun yanı sıra memleket meselelerine de ilgili olan taraftar grupları ile taraftarları birleştiler ve kaleme aldıkları yazıyı ortak sosyal medya hesaplarından ve taraftar grubu hesaplarından yayınladılar.

barıs

Bildirge

Biz tribüncüyüz. Dışarıdan bakınca bir garip topun peşindedir aklımız. Ama ne iki renkli formayı ne de o topu hayatın önüne koyarız. Birbirimizle tepişiriz; ama biliriz ki bu toprakların da bu oyunun da tadı bir arada yaşamada. Bu tadın ancak barış olursa alınabileceğini de biliriz.

Topçunun tekmeye kafa uzatanını severiz; ama çocuklar mermilerin önünde uzandığında biz de uzanırız. Ekmek bulmaya giden insanlar vurulduğunda, boğazımıza düğümlenir lokmalarımız. Anneler çocuklarına kurdukları sofrada can verdiklerinde, bize de zehir zıkkım olur yediğimiz içtiğimiz. Evlerinde oyun oynayan çocukları öldüren bombalar, bizim de yüreğimizi parçalar.

Herkesin ‘bölünmesin’ dediği memleket, barış isteyenler ve onlara vatan haini diyenler olarak çoktan bölündü. Toprağa düşen çocukların hangi halktan olduğuna bakarak tepki verenlerle, hepsi için aynı şekilde üzülenler olarak bölündü.

Hatırlıyoruz. Cumhurbaşkanı doksanlı yıllardaki faili meçhullere lanet okuyordu. Halefi “beyaz toroslar”ı işaret etti. Hatırlıyoruz “eski güvenlikçi bakış açısıyla hesaplaştık” diyorlardı. Şimdi tankla, topla sivil halkın yaşadığı mahalleleri dövüyorlar. Tek gerçeği bu kirli savaşın içinde doğmak olan insanlara zulmediyorlar tıpkı Cizre ve Çınar’da olduğu gibi.

Ayşe öğretmen dün “çocuklar ölmesin” dedi. Tekrar ediyoruz. Akademisyenler dün “bu suça ortak olmayacağız” dedi. Tekrar ediyoruz. Kim olursa olsun, artık hiç kimsenin ölmemesini istemek, bunu beyan etmek suç değildir. Aksine memleketin bir kısmını savaş alanına çevirmek, ölen insanlarımızı sayılarla ifade etmek suçtur. Bu suçu işleyenler, çocukların öldürülmesini sözde vatan kurtarma operasyonlarının zaruri teferruatı olarak görenler mutlaka bir gün hesap verecektir.

Bizler, aşağıda imzası olan, ülkemizin sorunlarına duyarlı taraftar grupları olarak, bir an önce bu gidişatın durdurulmasını, halk için işkenceye dönüşen hukuksuz sokağa çıkma yasaklarına derhal son verilmesini, barış masasının tekrar kurulmasını talep ediyoruz. Barış için ses çıkaran akademisyenlerin yalnız olmadığını, onların “insanlığın en büyük utancı olan savaş suçuna ortak olmayacağız” çığlığını sahiplendiğimizi ve “barış isteme suçunu” gururla üstleneceğimizi duyuruyoruz
‪#‎TribünlerBarışİstiyor

İşte İmzacı Gruplar

Adana Demirspor – Ankara Ekspresi
Adana Demirspor – Dev ADS
Adana Demirspor – Sosyalist Adanademirsporlular
Adanaspor – Kaplanpenche
Adanaspor – Özgür Kadın Kaplanpenche
Amedspor – Barikat
Amedspor – Mor Barikat
Beşiktaş – Beleştepe
Cizrespor – Ejderler
Diyarbekirspor – Azrailler
Dersimspor – İstanbul Dersimsporlular
Eskişehirspor – Sosyalist Eskişehirsporlular
Fenerbahçe – Sol Açık
Fenerbahçe – Taşra
Fenerbahçe – Vamos Bien
Galatasaray – KızılAslan
Galatasaray – Tekyumruk
Galatasaray – Tekyumruk Kadınlar
Gaziantepspor – Sosyalist Şahinler
Gençlerbirliği – Alkaralar
Gençlerbirliği – Dikmen Tayfa
Gençlerbirliği – Haydi Gençler
Gençlerbirliği – KaraKızıl
Göztepe – Viva Göztepe
Kartalspor – Yakacık Kartalları
Nurtepespor – Dev Nurtepeliler
Trabzonspor – Devrimci Trabzonsporlular

Takip:

https://www.facebook.com/Trib%C3%BCnler-Bar%C4%B1%C5%9F-%C4%B0stiyor-511337995701620

https://twitter.com/barisicintribun

– İH / Mert Hakcı

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s