‘Savaş Suçları’ Ankara’da Protesto Edildi, Çeteler Sakarya’da Terör Estirdi

Cizre’de dün gece emniyet güçlerince, ağır saldırılardan kaçarak iki binanın bodrumuna sığınan ve çoğu yaralı durumda bulunan sivil halka yönelik gerçekleştirilen katliam Ankara’da protesto edildi. İstanbul ve İzmir’de polis saldırırken Ankara’da gecenin ilerleyen saatlerinde Çevik Kuvvet kontrolündeki ülkücü gruplar protesto için oturma eylemi yapan yurttaşlara saldırdı.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

Katliamda ‘Kimyasal Saldırı’ İzleri

Hükümet kaynakları tarafından medyaya ‘Terör Operasyonu‘ adı altında servis edilen katliamın iç yüzü, saatler geçtikçe açığa çıkıyor. Dün gece saatlerinde TRT Haber tarafından “Cizre’de PKK’ya Operasyon” manşetiyle verilen haberlerin ardından Genelkurmay kendilerine net bilgilerin henüz ulaşmadığı açıklamasıyla sessizliğe gömüldü.

Bugün gelen ilk bilgilere göre saldırıların, çoğunluğu Cizre’de 4 gün önceki saldırılarda top atışlarından kaçan sivil yurttaşların bodrumuna sığındıkları bir bina ve çevresinde yoğunlaştığı ifade ediliyor. Katliam sonrasında sağlık personelinin geçişine ve müdahalesine izin verilmeyen devlet hastanesinden ulaşan tanık ifadelerine göre katliamda hayatını kaybedenlerin cesetlerinin çoğunun üzerinde herhangi bir kurşun veya yara izine rastlanmazken tamamının üzerinde kimyasal yanık izlerinin yer aldığı iddia ediliyor.
Saldırının gerçekleştirildiği bölgeden katledilenleri hastaneye nakleden emniyet güçlerinin de, gerek saldırı alanında, gerekse hastane koridorlarında gaz maskeleri ile dolaşmaları ise, dün gerçekleştirilen katliamda kimyasal silahların kullanılmış olduğu iddialarını kuvvetlendiriyor.

Katliamda hayatını kaybedenlerin sayısına yönelik hükümet kaynaklarından çelişkili açıklamalarda bulunulurken, katledilen sivil yurttaşların kaç kişi olduğu bilgisine hala net olarak ulaşılamıyor. Emniyet güçlerinin katliam operasyonu medyaya ‘çok net‘ bilgilerle servis edilirken, hayatını kaybedenlerin sayısının hala açıklanamamış olmasının sebebi ise güvenlik uzmanları tarafından, kayıpların tahmin edilenden çok daha fazla olduğu ve kaç kişinin ‘terörist‘ olarak duyurulacağına henüz karar verilememiş olabileceği şeklinde yorumlanıyor.

Sivas’la Cizre’yi Yakan Aynı Zihniyet

Ankara’da HDP İl Örgütü’nün çağrısıyla yüzlerce kişi Cizre’deki katliama karşı Yüksel Caddesi’nde bir araya geldi. “Sivas’ta Yakanlar Bugün Cizre’de İş Başında” diyen Ankaralı yurttaşlar AKP’nin katliamlarına karşı Yüksel’den başlayarak Sakarya Caddesi’ne bir yürüyüş gerçekleştirdi. İki haftadan bu yana Sakarya Meydanı’nda nöbette olan Beyaz Bayrak İnisiyatifi ile bir araya gelen yurttaşlar ilk önce katliamda hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulundu.

20160208_CizreKatliamiEylemi@Yuksel&Sakarya_33

Saldırı Yetmezse Cinsel Taciz

Bu sırada İstanbul Galatasaray Meydanı’nda protesto eylemine gerçekleştirilen polis saldırısında en az 30 kişinin gözaltına alındığı, İzmir’deki protestolara saldırıda ise 40 gözaltı yapıldığı yönünde gelen haberler yoğun tepki aldı. İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilen polis saldırıları çoğunlukla kadın yurttaşlar üzerinde yoğunlaşırken birçok kadının ise polis tarafından cinsel tacize de uğradığı belirtiliyor.

“Barışı Sessizlik Öldürüyor”

Protesto eyleminde HDP Ankara İl Eş Başkanı İbrahim Bilici ve HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat birer konuşma gerçekleştirirken “Katil devlet hesap verecek” ve “Yaşamak, yaşatmak istiyoruz” sloganları atıldı. Bu sırada “Cizre’de Bir Bodrum Katında İnsanlık Katledildi, Barışı Sessizlik Öldürüyor” pankartı dikkat çekti.

20160208_CizreKatliamiEylemi@Yuksel&Sakarya_10(Gozde)

Ülkücü Çetelerin ‘Devlet Destekli’ Saldırısı

Açıklamanın ardından Ankaralılar oturma eylemine başlarken, Cizre için BM Türkiye binasında açlık grevinde olan Barış Anneleri’nin eylemi son bulana kadar oturma eylemine devam edeceklerini belirtti.
Ancak saat 21:15 sularında Sakarya Meydanı’na TOMA ve Çevik Kuvvet desteğiyle gelen ülkücü bir grup bir anda Ankara’da terör estirmeye başladı. Oturma eylemindeki yurttaşlara saldıran ülkücüler çevik kuvet polisleri tarafından koruma altına alınırken, aynı çevik ekipleri, saldırıdan kaçan yurttaşları kalkanları ve copları ile Sakarya Caddesi’nin dışına sürmeyi de ihmal etmediler.

Bu ‘örnek’ işbirliği ise son zamanlarda kontrolden çıkan devlet güçlerinin ülkenin her yerinde ‘gladyolaştığı’ ve kendi yarattıkları çetelerle işbirliğini geliştirdiği görüşlerini de güçlendirdi.

– İnadına Haber / 8 Şubat 2016 Pazartesi –

Fotoğraflar: İnadına Haber, Seyr-i Sokak[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s