KesilmisAgaclarDogaTalani

Doğa’ya Gece Darbesi: Madde 75

16 Ağustos’ta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan yeni torba yasa dün sabah 04:45’te meclisten geçti. Torbadan doğa talanına sonsuz destek çıktı.

80 madde içeren 411 sıra sayılı “Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi,İki İl Merkezinin Değiştirilmesi ve Bazı K.ve KHK.lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” birçok kritik madde içeriyordu. Hakkari ve Şırnak’ın il olmaktan çıkarılması ve bazı belediyelere kayyum atanması ile ilgili madde tüm partilerin ortak önergesi ile torbadan çıkarıldı. Yine tartışmalı 35. maddenin de torbadan çıkarılması ile TRT, DSİ, TPAO gibi 110 kamu kuruluşunun özelleştirilmesi engellenmiş oldu.

Torbadan çıkarılmayan 75. madde ise Ekonomi Bakanlığı tarafından proje bazında desteklenen yatırımların önündeki, izin, tahsis, ruhsat, lisans ve tesciller gibi tüm hukuki kısıtlamaların Bakanlar Kurulu kararıyla kaldırılabilmesine ve inanılmaz teşviklere olanak sağlıyor.

Madde75-KaradenizIsyandadir

Desteklenen yatırımlarda vergi muafiyeti, hazine arazilerinin 49 yıllığına beleş tahsisi hatta belli şartlarla temelli verilmesi, 10 yıllık işçi sigorta primlerinin ve enerji masrafının yarısının devlet tarafından karşılanması, yatırımın finansmanında 10 yıl faiz veya hibe desteği sağlanması, nitelikli personelin ücretinin karşılanması şeklinde teşvikler uygulanacak.

Kısacası hükümet sizi seviyorsa beleşten fabrikatör olabilir, doğayı hiçbir engele takılmadan talan edebilirsiniz. KDV de ödemiyorsunuz. İş Güvenliği Uzmanı gibi gereksiz personel bulundurma zorunluluğu bir sene daha yok, bir sene daha serbestçe işçilerinizi öldürebilirsiniz, seneye allah kerim.

Torbanın diğer maddeleri yine sermayenin önünün açılması, bazı vakıf üniversitelerinin kapatılması gibi konularda hükümler içeriyor.

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s