Sermaye Ümmühan Nine’yi “Devlet Gözetiminde” Baraja Gömüyor

Isparta’da baraj projesi için evine el konulan Ümmühan Nine’nin evi, yetkililerin mahkeme kararını beklemeden barajda su tutmaya başlaması sebebiyle sulara gömülmek üzere. Gidecek yeri olmayan 75 yaşındaki Ümmühan Nine ise yalnız başına yaşadığı evinde devletten umudunu kesmiş, suların yükselmesini izliyor.

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde, Yukarı Köprüçay Havzası’nda inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesinde geçtiğimiz Mayıs ayında su tutma çalışmasına başlandı. DSİ gözetiminde gerçekleştirilen su tutma çalışmasıyla hızla yükselen barajın suları, göl havzası içerisinde kalan Darıbükü köyünü yutmaya başladı.

Devlet Eliyle Eşkiyalık

Baraj projesi için Bakanlar Kurulu kararı ile acele kamulaştırma kapsamında arazileri ve evlerine el konulan köylülerin bir kısmı kamulaştırma bedellerini aldı, bir kısmı ise Darıbükü köyü yakınlarındaki arazide kamu güvencesi olmadan, kamulaştırma bedeli karşılığı olarak baraj şirketi tarafından inşa edilen 50’şer metrekarelik evlere taşınmaya başladı.

Ancak yetkililer ne köylülerin mağduriyetlerini gidermek adına en ufak bir girişimde bulundu, ne de ‘Acele Kamulaştırma’ya karşı açılan davanın sonuçlanmasını bekledi.

Kısacası Isparta’da devlet varlık amacını yine unuttu, rant uğruna sermayeyle iş tuttu, mücadele etmesi gereken eşkiyanın hası oldu.

Mahkeme Sonuçlanmadan Baraj Su Tutmaya Başladı

Ancak Darıbükü köyünde evler için biçilen 15 ila 40 bin TL tutarındaki kamulaştırma bedeliyle yeni bir yaşam kurma olanağı olmayan köylüler de bulunuyor. Büyük çoğunluğu yaşlılardan oluşan köylülerden biri olan 75 yaşındaki Ümmühan Uysal, yalnız yaşadığı evini terk etmeyenlerden biri. Köylüyü zorla yerinden ettiği gerekçesiyle EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından yürütülen acele kamulaştırma işleminin iptali için oğlu Hasan Uysal’ın desteğiyle Isparta İdare Mahkemesi’nde dava açan Ümmühan Nine, yargı süreci tamamlanmadan su tutma işlemine başlanan baraj projesi yüzünden günlerini korkuyla geçiriyor.

20161003_ummuhannine-ispartadaevibarajsularinagomuluyor_01

“Bir Yetkili Gelip Sormadı, Sular Evimin Merdivenine Dayandı”

Gidecek başka bir yeri olmadığı için baraj sularının yavaş yavaş yutmaya başladığı Darıbükü köyündeki evinde çaresizlik içinde adeta ölümü bekleyen Ümmühan Nine, yetkililerin bu hukuksuz uygulamayı bir an önce sonlandırmasını ve köylülerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor. Komşuları taşınınca aylardır evinde tek başına yaşadığını anlatan Ümmühan Uysal, “Biz burada büyük bir rezillik içinde yaşıyoruz. Elektrik, su, yol yok. Barajın suları evimin merdivenine dayandı. Ne yetkililer ne de başka birileri gelip de bir çözüm üretmek için hatırımızı sormadı. Önümüz kış. Ne yapacağımı bilmiyorum” diye konuştu.

20161003_ummuhannine-ispartadaevibarajsularinagomuluyor_06

Evleri, bahçeleri ve tüm yaşam alanları barajın sularına gömülecek olan Darıbükü köylüleri, bir yandan sular yükselirken bir yandan da eşyalarını ve anılarını kurtarmaya çalışıyorlar. Ancak yeni taşındıkları küçük ve beton evlerde kış için yakacakları odunlarını taşımaya çalışan köylülerin ulaşım yolu su altında kalmaya başladı. Köyün üst kısmında açılan stabilize yola ulaşım güçlüğü çeken köylüler çaresizlik içinde eşyalarını barajın sularından kurtarma çabası veriyor.

“Köylü Muhatap Bile Alınmadı, Bu Ağırımıza Gidiyor”

Ümmühan Uysal’ın oğlu Hasan Uysal ise Darıbükü köyünde yaşanan drama tepki göstererek şunları dile getirdi: “Darıbükü köyündeki gördüğüm manzara karşısında bir insan olarak utanıyorum. Burada yol, su, elektrik yok. Süt, yumurta, yoğurt yok. Ekmek yok. Köylüler bir ekmek arabası ya da sebze satıcısı gelirse onlardan ihtiyacını gidermeye çalışıyor. Yeni yapılan evlerin olduğu bölgeye ulaşım sorunlu. Üç ayda foseptiği dolup taşmış. Köylüleri adeta yaşamdan tecrit eder gibi, hayvanlar gibi ormanın içine atıp kaderine terk etmişler. Burada adeta bir savaş sonrasının manzarası yaşanıyor. Ancak Türkiye’ye sığınan Suriyeli mülteciler kadar değeri yok bu insanların. Biz baraja, enerji üretilmesine karşı değiliz ama beş yıldır burada bir baraj inşaatı sürüyor. Bu güne kadar bir kişi gelip de bizi bilgilendirmiş değil. Kimse ne yapacağını bilmiyor. Mecnun gibi sağa sola dönüp duruyor. En çok da köylünün muhatap alınmaması ağırımıza gidiyor.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

 

[fusion_content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ icon_align=”left” title_size=”” backgroundcolor=”” icon_circle=”” icon_circle_radius=”” iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” circlebordercolorsize=”” outercirclebordercolor=”” outercirclebordercolorsize=”” icon_size=”” link_type=”” link_area=”” animation_delay=”” animation_offset=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””]
[fusion_content_box title=”Yukarı Köprüçay’da Yaşananlar” icon=”” backgroundcolor=”#d1d1d1″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” circlebordercolorsize=”” outercirclebordercolor=”” outercirclebordercolorsize=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”” linktarget=”_self” linktext=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″]Isparta ve Antalya sınırlarında, Yukarı Köprüçay Havzası’nda 2012 yılında inşasına başlanan Kasımlar Barajı ve HES projesinde geçtiğimiz Mayıs ayında su tutma çalışmasına başlandı. İki ilde toplam 6 köyü doğrudan etkileyen baraj projesi için Bakanlar Kurulu Karası ile acele kamulaştırma kararı çıkarılarak köylülerin ev ve arazilerine el konuldu.

Barajın sularına gömülecek Darıbükü köyünde ise durum çok daha ağır. Baraj için el konulan ev ve arazilerini terk eden köylülerin bir kısmı kendilerine öngörülen 15 ila 40 bin lira tutarındaki kamulaştırma bedelini alıp yakınlarının yanına yerleşti. Köy dışında yaşama olanağı bulunmayanlar ise kamulaştırma bedeli karşılığı olarak baraj şirketinin yaptığı betondan kafesleri andıran 50 metrekarelik evlere yerleşti.

Köylülerin mağduriyetleri giderilmeden su tutma çalışmasına başlanması eleştiri konusu olurken, acele el koyma kararına karşı dava açan 75 yaşındaki Ümmühan Uysal da, devletin umursamazlığı karşısında suların yükselişini seyrederek evinde adeta ölümü bekliyor.[/fusion_content_box]
[/fusion_content_boxes]

20161003_ummuhannine-ispartadaevibarajsularinagomuluyor_08

– İnadına Haber / 03 Ekim 2016 –

Kaynak: Yusuf Yavuz – Oda TV[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s