Bilkent’e Metro 15 Dakika, Ulaşmak Ömür Boyu…

Ankaralıların ulaşım çilesi metroyla bitmek bir tarafa, katlanarak artmaya devam ediyor. Özellikle okulların açılmasından sonra metro ile ulaşmanın neredeyse imkansız hale geldiği Bilkent de bu güzergahlardan bir tanesi…

Geçtiğimiz Eylül ayında okulların da açılmasıyla katlanarak artan ulaşım yükü Bilkent çevresini de vurdu. Bilkent Üniversitesi, Bilkent Cyberpark Teknokent, Hacettepe Teknokent ve Bilkent merkezinde bulunan birçok kamu ve özel kurum ve kuruluşa ulaşmak isteyen çok sayıda öğrenci ve çalışan, hedeflerine ulaşmak için, Kızılay’dan ortalama 15 dk. içerisinde geldikleri Eskişehir YOlu üzerinde bulunan Bilkent Metro Durağı’nda, neredeyse 2 saatte bir geçen EGO aktarma ring seferlerini beklemek zorunda kalıyor.

Özellikle ders ve mesai saatlerinin başlangıcı olan 08:00 – 10:00 saatleri arasında, ‘saygıdeğer‘ EGO yetkilileri bu duraktan sadece 1 adet ring seferi yapılmasını öngörmüş durumda. Bu konu hakkında nasıl bir etüd yapılmış, kim yapmış veya acaba hiç yapılmış mı soruları ise umutsuzca cevap bekliyor.

Bir Ankara Ulaşım Harikası” metro seferleri başlamadan önce gün boyu ortalama 30 dk. aralıklarla Kızılay civarından kalkan EGO otobüsleriyle nispeten daha rahat ulaşım imkanlarıyla gidecekleri yere varmayı başarabilen Ankaralılar, metro seferleriyle birlikte bu hedeflerini artık en az 2 saat geciktirmek durumunda. Bu kadar zamanı olmayan öğrenci ve çalışanlar ise ancak, Bilkent metro durağına varana kadar konserve istifi kıvamına gelen dolmuşlarda yer bulmaya çalışarak yetişmeye çalışıyorlar.

Bu duruma isyan eden Ankaralılar da, hiç olmazsa mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde en az 15 dk. aralıklarla ring seferi gerçekleştirilmesi talebiyle bir imza kampanyası başlattı.

Başlatılan imza kampanyası metni şu şekilde:

Bilkent metro durağı için daha sık sefer yapan otobüs hatları istiyoruz

Bizler işlerimiz veya derslerimiz gereği her sabah Bilkent Üniversitesi, Cyberpark ve civarındaki yerlere gitmek durumundayız. Bu civara ulaşabilmek için malesef metro istasyonundan binebileceğimiz ring otobüsler buradaki yoğunluğu kaldırabilecek düzeyde değil. Her sabah düzinelerce insan az sıklıkla gelen 175 no’lu otobüse binebilmek için sabahın erken saatlerinde kalkmak zorunda kalıyor. Otobüse yetişememe durumunda ise Sıhhiye-Ulus tarafından kalkan mavi dolmuşlarda oldukça sıkışık bir şekilde seyahat etmek zorunda oluyor. Hatta çoğunlukla bu dolmuşların dolu gelmesi sebebiyle bir sonraki, ve bir sonraki dolmuşu bekleyerek işine/dersine geç kalabiliyor.

Biz Bilkent Üniversitesi ve Cyberpark civarında gündelik işleri olanlar olarak hem yoğun trafik stresinden kurtulmak hem de var olan trafiği biraz daha azaltabilmek ümidiyle, toplu taşımayı kullanma hakkımızın gereği olarak Bilkent metro istasyonundan bahsi geçen güzergahlara olan seferlerin sıklaştırılmasını istiyoruz.

Mevcut 175 numaralı hat şu anda günde sadece 9 sefer yapmaktadır. Bu seferlerin saatleri şu şekildedir:

06:35
08:05
10:15
12:15
14:15
16:30
17:15
18:50
20:00

Görüldüğü gibi sabah işe gidiş ve akşam işten çıkış saatleri arasında uygun olabilecek sefer saati neredeyse yok gibidir. Özellikle sabah 08:05 ile 10:15 arasındaki saatlerin yoğun olarak kullanıldığını düşünürsek, bu saatler arasına 10-15 dakika gibi sıklıklarla seferlerin konulması toplu taşım kullananları büyük ölçüde rahatlatacaktır.

Ayrıca yine akşam saatlerinde üniversite ve Cyberpark tarafından metro istasyonuna ulaşma isteyenler için de 17:00-19:00 saatleri arasında yine 10-15 dakikalık seferler konulması dönüş trafiğini ve toplu taşıma kullananları rahatlatmış olacaktır.

Kısacası Bilkent metro istasyonunu kullanan tüm Ankara’lılar olarak bizler, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve EGO Genel Müdürlüğünden mevcut hat üzerinde geliştirmeler yapmasını ve gelişmiş toplumların olmazsa olmazı sayıla toplu taşıma sisteminin tercih edilebilir seviyelere çekebilmek üzere bahsettiğimiz düzenlemeleri hayata geçirmesini talep ediyoruz.

Bu konuda günümüzün tamamını birlikte geçirdiğimiz komşularımız ve ev sahiplerimiz Bilkent Üniversitesi ve Cyberpark yönetiminin de bizlere yardımcı olacağına inanıyoruz.

Daha yaşanabilir bir çevre ve daha sürdürülebilir bir trafik için haydi hep birlikte toplu taşımamızı iyileştirelim.

Siz de bir imza ile katkı vermek isterseniz kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz:

– W/İnadına Haber / 17 Ekim 2016 Pazartesi –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s