Siirt’te Bakır Madeninde Göçük: Devlet ve Şirket Kayıp, Müdahale Köylülerden

Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde bulunan ve Ciner Grubu tarafından işletilen bakır madeninde saat 21:00 civarında bir göçük meydana geldi. Şu ana kadar 5 işçinin cenazesine ulaşılırken 11 işçiye ise henüz ulaşılamadı.

Ciner Grubu’na bağlı Park Elektrik’in taşeron şirketi Antlar İnşaat’ın kazı çalışması sırasında meydana gelen göçükte şu ana kadar 5 işçinin cenazesine ulaşıldı. 11 işçiden haber alınamıyor, 1 işçi ise yaralı kurtarıldı.

Cenazeleri göçükten çıkartılabilen işçilerin isimleri  ise Murat Ant, Reşit Can, Savaş Kızılkan, Bedrettin Çaylı ve Mehmet Şefik Tuncer.

Devlet-Şirket Yok, Kurtarma Köylülere Kaldı

Bölgeden alınan bilgilere göre AFAD ekiplerinin olayın üzerinden 2 saat geçmiş olmasına rağmen halen bölgeye ulaşmadığı, meydana gelen göçüğe ise bölegde yaşayan köylüler ile işçilerin müdahale ettiği bilgisine ulaşıldı.

Göçük meydana gelen maden işletmesinde ilk müdahalede bulunmakla yükümlü olan Ciner Grubuna bağlı şirketlerin acil müdahale ekibinin ise hala ortalarda olmadığı öğrenildi.

Madende mahsur kalan işçilerin tamamının, Maden köyü ve çevre köylerden olduğu belirtildi. İşçiler ile birlikte 8 kamyon ile 3 tane iş makinesi de enkaz altında kaldığı bildirildi. Göçüğün devam etme tehlikesi bulunduğundan kurtarma çalışmaları kesintili olarak yürütülebiliyor.

Olayın gerçekleşmesinden yaklaşık 2 ssat sonra bölgeye ilk ambulanslar ve arama kurtarma ekipleri ulaştı.

Sorumlu ‘Doğa’, Asıl Dert İse İş Makineleri…

Siirt Valiliği kendileri tarafından 3 işçinin cenazelerinin tespit edilebildiğini açıklarken, yaşanan göçüğün sebebini “yağışlardan kaynaklanan heyelan” olarak açıklayarak iş cinayetinin sorumluluğunu ‘doğaya’ atması kamuoyunda teğkilere yol açtı.

Ayrıca çoğu ana-akım medya kuruluşları ile yandaş medyada yer alan haberlerde göçük altında mahsur kalan ve hayatını kaybeden işçilerden “bazı işçiler” olarak söz edilirken, yine göçük altında kalan iş makinelerinin adet ve tüm detaylarının ön planda tutulması, Türkiye’de insan hayatına verilen önemi ve bu ‘basın‘ kuruluşlarının ahlaki değerlerinin ne kadar yozlaştığını da bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

20161117_siirttemadendegocuk_08yenisafakismakineleri

Maden Sahibi Ciner Grubu ile Alt Şirketleri Antlar İnşaat ve Park Elektrik

Ciner Grubu adına çalışmalar yürüten Antlar İnşaat, Siirt-Şirvan-Madenköy’de bakır işletmeleri sahasında hafriyat işi yapıyor. Bu hafriyat kapsamında bakır işletme ocağında bakır hammaddesi üzerindeki toprak şirkete ait araçlarla kaldırılırken, alt katmandan çıkan bakır hammaddesi de Park Elektrik A.Ş.’nin işletme fabrikasına taşınıyor.

Yine Ciner Grubuna bağlı olan Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ise Maden Köyü’nde yer alan madenden çıkartılan hammaddeden ürettiği konsantre bakırın tamamını yurtdışına ihraç ediyor. Türkiye’nin en büyük rezervi olan Maden Köyü’nde 41,5 milyon ton civarı ham bakır cevheri bulunuyor.

[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][fusion_content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ icon_align=”left” title_size=”” backgroundcolor=”” icon_circle=”” icon_circle_radius=”” iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” circlebordercolorsize=”” outercirclebordercolor=”” outercirclebordercolorsize=”” icon_size=”” link_type=”” link_area=”” animation_delay=”” animation_offset=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””]
[fusion_content_box title=”2 Kere Açılan Madenin Startı Erdoğan’dan” icon=”” backgroundcolor=”#dddddd” iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” circlebordercolorsize=”” outercirclebordercolor=”” outercirclebordercolorsize=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”” linktarget=”_self” linktext=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″]

Ciner Grubu’na bağlı Park Elektrik tarafından işletilen bakır madeninin 2004 yılında gerçekleştirilen açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra eşi Emine Erdoğan, dönemin İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu ve dönemin Enerji Bakanı Zeki Ergezen de katılmıştı. Törende Ciner Grubu Başkanı Turgay Ciner, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Bizim önümüzü açın başka hiçbir şey istemiyoruz” demişti.
Erdoğan ise bu konudaki ‘tutuculuğu’ aşacaklarını, Cinerlerin bu ihaleyi almasından duyduğu heyecanı dile getirmiş ve 50 milyon dolarlık yatırımın ‘çevre halkını’ da heyacanlandıracağını söylemişti.

Ayrıca bir süre kapalı kalan madenin 2010’da tekrar üretime geçmesi üzerine yapılan törene de AKP’li Şirvan Belediye Başkanı Necat Cellek, dönemin Siirt Valisi Musa Çolak, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Karamık, Emniyet Müdürü Recep Güven, Şirvan Kaymakamı Mustafa Can katılmıştı. Ayrıca törende Türk-İş’e bağlı Maden İş sendikası temsilcisi de yer almıştı.[/fusion_content_box]
[/fusion_content_boxes]
[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”][fusion_content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ icon_align=”left” title_size=”” backgroundcolor=”” icon_circle=”” icon_circle_radius=”” iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” circlebordercolorsize=”” outercirclebordercolor=”” outercirclebordercolorsize=”” icon_size=”” link_type=”” link_area=”” animation_delay=”” animation_offset=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ margin_top=”” margin_bottom=”” class=”” id=””]
[fusion_content_box title=”Maden Hakkında 2010 Yılında Soruşturma Talebi” icon=”” backgroundcolor=”#e0c4b5″ iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordercolor=”” circlebordercolorsize=”” outercirclebordercolor=”” outercirclebordercolorsize=”” iconrotate=”” iconspin=”no” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”” linktarget=”_self” linktext=”” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″]

İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi tarafından 2010’da yayımlanan rapora göre köylüler madenden şikayetçi olduğu öğrenildi. Raporda madenin çevreye ve insan sağlığına zarar verdiği ifade edildi, maden hakkında kapsamlı soruşturma açılması talep edilirken, ilgili bakanlıklar ve Cumhuriyet Savcılığı’ndan herhangi bir cevap gelmedi.

Maden köyünde yaşayan vatandaşların şikayet konularu şu şekilde:

Şakir Anık: “Fabrika kurulmadan önce köy ahalisi olarak tarım ve hayvancılıkla geçimimizi sağlıyorduk. Fabrikanın atık olarak attığı siyanürlerden ve kimyasal atıklardan dolayı artık bu geçim kaynaklarımız ortadan kalkmıştır. Bizde bu konu hakkında Kaymakamlık ve Valiliğe gittik. Bizleri dışarı attılar. Valilik bize Sözleşmeyi imzalattı. Geçici köy korucularını güvenlikçi olarak aldılar. Eski çalışanların çoğunu işten attılar. Bizleri Asker ve Kaymakamlık Yolu ile korkutuyorlar. Asker Köyün içinde sürekli nöbet tutuyor. Mağduruz.”

Fahrettin Anık “Köyümüzde kurulan Maden şirketi çevre kirliliğine koyun ve keçi ölümlerine neden oluyor. Fabrikanın atıklarını evimizin önüne akıtıyorlar. İznim olmadan bunu yapıyorlar. Fabrikada patlatılan dinamitlerden dolayı rahatsız oluyoruz. Daha önce köylüler olarak bizler tarım ve hayvancılıkla uğraşırken hayvanlarımızın telef olması ve tarım alanlarının kirlenmesinden dolayı verimsizleşen bir tarıma sahip olduk. Bu geçim kaynaklarımız tıkanmıştır. Bizlerde hastalıklar baş göstermeye başlamıştır. Köylülerimiz kandırılarak bu fabrika kurulmuştur. Kağıtlar okutulmadan ve anlatılmadan imzalar atılmıştır. Suyumuzu kullandıkları için tarım arazilerimizi sulayamıyoruz. Ben ve oğlum 4 yıl fabrikada çalıştık fakat bizi işten attılar. Mağduruz.
Kerime Anık: “Akşam dinamitlerden dolayı evlerimiz sallanıyor. Patlatma sırasında askerler bizleri zorla evlerimize koyuyorlar. Taşlar üzerimize yuvarlanacak diye korkuyoruz”

İHD heyetinin raporlaştırdığı gözlem ve tespitlerinde ise şu ifadeler yer alıyor:

1- Öncelikle maden işletmesinin Köyün Orta yerinde kurulduğu tespiti yapılmıştır. Gözle görülür yüksek bir önlem veya tedbire rastlanmamıştır.
2- Madenden çıkarılan molozlar gelişigüzel köyün her tarafına dökülmektedir.
3- Maden çalışması sırasında yıkanan hammaddeden çıkan atık sular köyün altından geçen sulama ve içme amaçlı da kullanılan dereye akıtılmaktadır.
4- Köylülere ait eskiden kullanılan mezarlıkta sondaj çalışmaları yapıldığı gözlemlenmiştir.
5- Maden ocağında kullanılan dinamit patlamaları sonucu birçok köylünün evinde derin yarıklar oluştuğu tespit edilmiştir.
6- Maden ocağı tarafından dereye akıtılan sudan zehirlenerek telef olan hayvan tespit edilmiş ve teknik araç ile görüntülenerek belgelenmiştir.
7- Heyetin olay yerinde bulunduğu sırada da maden çalışması için kulakları sağır edecek tarzda bir sinyal sesinden 2 dakika sonra çok büyük bir gürültü ile dinamitlerin patlatıldığı gözlemlendi.

[/fusion_content_box]
[/fusion_content_boxes]

[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]

– İnadına Haber / 18 Kasım 2016 Cuma –

Kaynak: Evrensel, DBP Siirt İl Genel Meclis Üyesi Emin Çeçen, Siirt Times, Cumhuriyet[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s