Nallıhan’da “Kuşların Cenneti”ne Termik Santral Saldırısı Başlıyor

Hükümetin çevre düşmanı eli bu sefer de Nallıhan’ı vurmaya hazırlanıyor. Her yıl binlerce göçmen kuşa ev sahipliği yapan ve aynı zamanda da jeolojik bir dünya tarihi atlası görünümünde bulunan Nallıhan Kuş Cenneti’ne termik santral yapılması planlanıyor.

Halihazırda Çayırhan’da faaliyette bulunan ve baca gazı ile saçtığı küller ile zaten çevreyi tehdit altında bulunduran termik santrale ek olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü Çayırhan-B termik santrali için plan değişikliğini duyurdu. Bu ilana göre Nallıhan’ın Uluköy mahallesinde 720 MW elektrik üretim kapasitesine sahip termik santrali projesi yapılması planlanıyor. Bu konumlandırmaya göre ise bu yeni termik santral Nallıhan Kuş cennetine komşu gelecek.

Çayırhan’da bulunan Termik Santral, iktidara yakınlığıyla bilinen Show TV ve Habertürk gibi yayın kuruluşlarını da bünyesinde barındıran Ciner Holding’e ait. Cennette yapılması planlanan 2. termik santralin ise yine Ciner Grubu’na verileceği düşünülüyor.

Cennetin İçine “Termik” Edecekler…

Yeni termik santral için planlanan bölge tam olarak Çayırhan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce Korunan Alanlar arasında bulunan Nallıhan Davutlar Kuş Cenneti’nin hemen dibinde, 276 bin dekar tarım arazisinin ortasında ve bir dizi yaban hayatı koruma bölgesine komşu bir konumda yer alıyor.

Konu ile ilgili araştırmalarda bulunan ve iklim değişikliği konusunda çalışmalarda bulunan 350Ankara adlı örgütün araştırmasına göre, plan değişikliği geçerse yapılacak projeye göre yılda 3 Milyon 850 bin ton kömür yakılacak. Bundan 1 milyon tondan fazla uçucu ve yatak külü oluşacak. Yatak külü biriktiği alandan rüzgar yoluyla etrafa dağılırken uçucu kül bacalar yoluyla kilometrelerce öteye yayılacak.

Baca yüksekliğinin 150 metre olacağı belirtilen ÇED raporunda, uçucu külün 7,5 km mesafeyi etkileyeceğini söylemekte. Bu durum ise 5,9 km ötedeki Kuş Cennetine, 110 metre mesafedeki Uluköy’e, 1 km mesafedeki Karaköy’e, 3 km mesafede Davutoğlu köyüne ve benzer şekilde bölgedeki bir dizi köyü direkt olarak etkisi altına alacağını ortaya koyuyor. Külün 276 bin dekar tarım arazisine etki etmesi beklenirken, Kocaçay’ın yakınında bulunan santralin küllerinin çayı etkilemesi, pirinç tarlalarına karışması ve akarak kuş cennetine kadar iletilmesine ise kesin gözüyle bakılıyor.

Üstelik bu konu ise açıkça ÇED raporunda dahi belirtilmiş durumda: “Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği’nde belirtilen alanlar, proje sahası içinde bulunmamaktadır. Proje kapsamında termik santral alanına en yakın sulak alan, kuş uçuşu yaklaşık 1.650 m mesafede bulunan Sarıyar Baraj Gölü’dür. Proje sahasının güneyinde kuşuçuşu 5,9 km. mesafede Nallıhan Kuş Cenneti yer almaktadır” (ÇED Sf:72)

Cennete Kül, Karbondioksit ve Metan Saldırısı

Aynı çalışmaya göre, proje sadece kül ve kül ile beraber bir dizi tehlikeli maddeyi çevreye saçmayacak, aynı zamanda iklim değişikliğine de çok önemli ve olumsuz katkılarda bulunacak.Yapılan hesaplara göre yılda 4 milyon ton karbondioksitin atmosfere karışarak iklim değişikliğini hızlandırması bekleniyor. Karbondioksit dışında kömürün çıkartılması ve yakılması sırasında ise bol miktarda metan da atmosfere yayılacak.

Tabii tüm bu olumsuzluklar ile birlikte bölgede de hızla kuraklaşma başlayacak. Zira bu projenin gerçekleştirilmesi esnasında havzadan çıkartılacak kömür için yeraltının susuzlaştırılması gerekiyor. Bu durumda üretilen enerjinin bir kısmı sulak alanlar ve yer altı suyu rezervleri kaynaklı suyun boşaltılması, Türkçe meali ile de cennetin kurutulması için kullanılacak.

Projenin durdurulması ve ÇED değişikliğinin iptali için de bir itiraz dilekçesi hazırlandı. 4 Şubat 2017 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderilecek dilekçelere katkıda bulunmak isteyenlere dilekçe ve başvuru yollarının açıklandığı link için tıklayın:

– W/İnadına Haber / 02 Şubat 2017 Perşembe –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s