Müzisyen Dengin Ceyhan Tutuklandı Ama Notalar Hep Özgürdür, Tutsaklık Tanımaz

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı öğretim üyelerinden piyanist Dengin Ceyhan 8 günlük gözaltı süresinin sonunda 9. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Suçu ise “Malum şahısa fikirlerini beyan etmek”…

Geçtiğimiz hafta 14 Şubat günü sabaha karşı saat 03:00’te evine yapılan baskın ile neye uğradığını bile anlayamadan gözaltına alınan Dengin Ceyhan bugün, iktidar tarafından darbe sürecinin DGM’lerine alternatif olarak kendi yargısını inşa kapsamında icat ettiği Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkartıldı. 8 gün süren ve gözaltından çok yargısız infaz kapsamına giren sürecin ancak altıncı gününde kendisine yöneltilen suçlamanın “Cumhurbaşkanına Hakaret” olduğunu öğrendi. Söz konusu suçlamanın ise 2 yıldan fazla zaman önce attığı tweetlerde Cumurbaşkanı’nın alınmasına sebep olan ifadeler yer alması olduğu öğrenildi.

Özgür Notalar Üreten Ellere Demir Kelepçe

Dün gerçekleştirilen Emniyet sorgusunun ardından bugün tutuklanma talebiyle Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesine çıkartılan piyanist Dengin Ceyhan akşam saatlerine kadar Ankara Adliyesi’nde, iktidarın umut ve coşku dolu özgür notalar üreten ellerden korkusundan olsa gerek, adeta azılı bir suçlu gibi ‘demir kelepçelerle‘ bekletilirken, ilerleyen saatlerde çıkartıldığı iktidar yargısı tarafından ise çabucak ‘tutuklu yargılama‘ kararı verildi.

Artık devlet tarafından korkulan ve ‘sakıncalı’ bulunan bir müzisyen olan Dengin Ceyhan, Gezi isyanı sırasında ülkemizde de park konserleri veren Davide Martello ile birlikte çalmış, Soma Katliamı sonrasında hayatını kaybeden madencilerin çocuklarına burs vermek amacıyla düzenlenen “Piano for Soma” turnesinde Martello ile birlikte destek ve dayanışma konserleri vermişti.

Dengin Ceyhan aynı zamanda, #10Ekim #AnkaraKatliamı sonrasında dayanışma amacıyla geçtiğimiz ay Ankara’da sergilenen “101 Canın Gülüşlerini Çaldılar” adlı fotoğraf-animasyon-video gösterisinin özel müziklerini bestelemiş ve icra etmişti.

Mahkemenin Hapis Yetkisi Yok, Amaç Düpedüz Yargısız İnfaz

Dengin Ceyhan’ın avukatı Sertaç Ekinci ise duruşma sonrasında yaptığı açıklamada, işlendiği iddia edilen suçun 16 Temmuz 2016 tarihinden önce gerçekleştiğini, dolayısıyla en üst oranda ceza alması durumunda dahi hapis cezasının infazı mümkün olmadığını belirtti. Zira 671 sayılı KHK’ya göre 1 Temmuz 2016 öncesinde işlenen suçlarda denetimli serbestlik süresi 2 yıl ve Dengin Ceyhan’a isnad edilen suçun, basın ve medya yoluyla gerçekleştirilmesi durumlarında olduğu gibi arttırılma koşulları mevcut değil. Dolayısıyla Dengin Ceyhan’ın, Sulh Ceza Hakimi kendi kendisine bir ceza hukuku uydurmaya kalkmadığı müddetçe, dava sonucunda hapis cezası infazı ile karşı karşıya kalması da olası değil.

Bu durumun Türkçesi ise; Dengin Ceyhan, iktidar ve Cumhurbaşkanı’na muhalif görüşlülere bir nevi gözdağı vermek amacıyla yargısız olarak infaz ediliyor…

– İnadına Haber / 21 Şubat 2017 Salı –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s