RTÜK günah çıkardı: TRT’yi denetleyemedik

Açıklama yapan RTÜK üyeleri, referandum döneminde RTÜK’ün işlevsizleştirildiği, TRT’nin denetlenmediği ve yaptırımsız bırakıldığını duyurdu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeleri Ersin Öngel, İsmet Demirdöğen ve Süleyman Demirkan tarafından yazılı açıklama yapıldı. RTÜK’ün işlevsizleştirildiği vurgulanan açıklamada, “RTÜK ne yazık ki son haftalarda işlevsiz hale getirilmek istenmektedir. Bir süredir yaşanan gelişmeler dolayısıyla karşı karşıya olduğumuz durumu, kamuoyuyla paylaşmamız zorunluluğu hasıl olmuştur” denildi.

Açıklamada, referandum dönemi yayınlarının RTÜK’ün tüm uyarılarına rağmen adalet, fırsat eşitliği ve tarafsızlık anlayışı ve ilkesine göre izlenmemiş ve denetlenmemiş olduğu belirtildi.

‘TRT’Yİ DENETLEYEMEDİK’

Açıklamada, şunlar ifadelere yer verildi:

“YSK’nın belirlediği 135 televizyondan çok az bir kısmı izlenip raporlanmış ve bunlar da YSK’ya gönderilmiştir. Büyük çoğunluğu ise denetimsiz bırakılmıştır.

Kamu yayıncısı olarak tarafsızlık ilkesine uyması gereken TRT, kendi yasasına uyup uymadığı bakımından denetlenebilir olmasına karşın, RTÜK tarafından denetimsiz ve yaptırımsız bırakılmıştır.

Ayrıca RTÜK Yasasının 8. Maddesinin 1. Fıkrasının (k) bendi, yayınların, ‘Siyasi partiler ve demokratik gruplar ile ilgili tek yönlü veya taraf tutar nitelikte olamaz” hükmünü içermektedir. Yayınların bu ilkeye göre denetlenmesi mümkün iken bu yetki de kullandırılmamıştır.”

‘EVLİLİK PROGRAMLARI LAFTA KALDI’

Açıklamada, nefret söylemlerinin sıkça yer aldığı ve kadın örgütlerinin tepki gösterdiği evlilik programlarına dair rapor düzenlenmediğine işaret edildi. Açıklamada, şunlar ifade edildi: “Seçim dönemi yayınlarının yeterince denetimi yapılmadığı gibi diğer denetim çalışmaları da etkisiz ve yetersiz kalmıştır. Kamuoyunda yoğun tepkilere neden olan evlendirme programlarıyla ilgili söylemler ‘lafta’ kalmış ve son haftalarda bu programlarla ilgili denetim raporu düzenlenmemiştir. Bu programların durdurulabilmesine olanak veren yasa hükmünün uygulanması yönündeki çabalarımız ve milyonların haklı şikâyetleri karşılıksız bırakılmıştır.

Ekranlardan taşan sinkaflı küfürler, ağır hakaretler, nefret söylemi içeren yayın ihlalleri ve tehditler ise kurul gündemine getirilmemektedir.”

Açıklamada son olarak, kamuoyunun, Anayasal bir kurum olan RTÜK’ten beklentisi, demokratik denetim görevini eksiksiz ve zamanında yerine getirmesi olduğu belirtildi ve “Bunun için Kurul Başkanlığını göreve çağırıyoruz” denildi.

Kaynak: DİHABER

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s