BTK ‘Bilgiden de Korktu’, Wikipedia’ya Erişimi Engelledi

BTK’nın özgür bilgiye erişim korkusu, sonunda dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişimi de yasaklattı. Yapılan başvurulara rağmen erişim engelinin nedeni henüz açıklanmadı.

Herkesin katkıda bulunabildiği açık ansiklopedi Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye’de sabah 08.00’den bu yana erişilemiyor. Erişim yasağı ‘wikipedia.org’, ‘vikipedi.org.tr’ ve ”tr.wikiedia.org’ adreslerini kapsıyor.

E-Devlet üzerinden sorgulama yapıldığında, sadece “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır” bilgisine erişilebiliyor.

BTK’nın ‘Site Bilgileri Sorgu Sayfası’ üzerinden sorgulandığında ise siteye mahkeme kararı olmaksızın ‘idari tedbir’ uygulandığını ortaya koyan şu açıklama çıkıyor:

5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)

İdari tedbir uygulandığını belirten BTK mesajında herhangi bir neden ise belirtilmiyor.

– İnadına Haber / 29 Nisan 2017 Cumartesi –

Kaynak: Sputnik

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s