168 gazeteci, 9 milletvekili, 83 belediye eşbaşkanı tutuklu Erdoğan: Düşünce ve ifade özgürlüğünü sonuna kadar savunduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düşünce ve ifade özgürlüğünü sonuna kadar savunduklarını söyledi. Türkiye’de 168 gazeteci, 9 milletvekili, 83 belediye eşbaşkanı ve binlerce Kürt siyasetçi cezaevlerinde tutuklu bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen “İstanbul Meridyen Open ’17 Uluslararası Münazara Turnuvası”nın ödül töreninde konuştu. Erdoğan, düşünce ve ifade özgürlüğünü sonuna kadar savunduklarını söyledi. “Fikirlerin rahatça konuşulup tartışılmadığı yerde şiddet devreye girer” diyen Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

“Bunun için biz düşünce ve ifade özgürlüğünü, başkalarının da aynı haklara saygı göstermeleri şartıyla sonuna kadar savunduk, destekledik. Son 14 yılda klavyelerin, tabelaların, harflerin, kelimelerin üzerindeki birçok yasağı biz kaldırdık. On yıllardır yazı ve fikir hayatımıza musallat olan tek tipçi, vesayetçi anlayış yerine farklılıkları zenginlik olarak gören, düşüncenin önünü açan bir bakış açısını biz ikame ettik.

Düşünce ve ifade özgürlüğünü sadece kendi düşüncelerini ifade edilebilmesi olarak görenlerle elbette anlaşamadık, anlaşamayız. Çünkü biz insanı eşref-i mahlukat olarak gören medeniyetin mirasçılarıyız. Biz, yaradılanı severiz yaradandan ötürü diyen bu yaklaşımdan hareketle tüm insanlara saygı duyan bir anlayışa mensubuz. Böyle olduğu için de çoğulculuk ve özgürlükçülük konusunda en küçük bir sıkıntımız yok. Ülkemizin ve dünyanın her yerinde tüm farklı inanç, düşünce, meşrep gruplarıyla karşılıklı görüş alışverişimiz olmuştur.

Batının İslamofobisini görüyorsunuz ama biz diğer mabetleri de koruma altına aldık. İnancına güvenen inanç hürriyetinden korkmaz. Bunu böyle bilesiniz. Teknolojinin ulaştığı seviyeye rağmen kitaplar hala kendini geliştirmek isteyenler için birer hazinedir.

Ülkemizde mesele kitap bulamama meselesi değil, okumama sorunudur. Ben yeni nesilden umutluyum. Bize sorgusuz sualsiz itaat eden bir gençlik değil, neyi niçin savunduğunu bilen bir gençlik lazım. 16 Nisan’da gençlerimizi için tarihi bir adım atıldı ama birileri gençlerimize güvenmiyor. Ben 2023, 2071 hedeflerimizi emanet ettiğimiz gençlerimize güveniyorum.”

TÜRKİYE’DE 168 GAZETECİ TUTUKLU

Erdoğan, düşünce ve ifade özgürlüğünü sonuna kadar savunduğunu belirtse de, Özgür Gazeteciler İnisiyatifi’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı son verilere göre, Türkiye’de 168 gazeteci tutuklu bulunuyor.

Yine Washington merkezli düşünce kuruluşu Freedom House’nun açıkladığı “Basın Özgürlüğü 2017” raporunda, Türkiye 199 ülke arasında 163’üncü sırada bulunuyor.

HDP’Lİ VEKİLLER VE DBP’Lİ BELEDİYE EŞBAŞKANLARI CEZAEVİNDE

HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 9 HDP’li vekil, kayyum atanan DBP’li Diyarbakır Büyükşehir Belediye eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın da aralarında bulunduğu 83 belediye eşbaşkanı ile binlerce Kürt siyasetçi cezaevlerinde tutuklu bulunuyor.

SON 3 AYDA 7 BİN 907 HAK İHLALİ YAŞANDI

Öte yandan İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nin önceki gün açıkladığı “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi 2017 Yılı İlk 3 Ay İnsan Hakları İhlalleri Raporu”na göre, 7 bin 907 hak ihlali yaşandı. Bölgede çatışmalı süreç nedeniyle 87 kişi de yaşamını yitirdi.

KHK’LERLE BASIN SUSTURULDU, BİNLERCE AKADEMİSYEN İHRAÇ EDİLDİ

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL’le dayandırılarak çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) 47 gazete, 17 dergi, 16 televizyon, 3 haber ajansı, 23 radyo ve 29 yayınevi kapatıldı. Yine KHKlerle birlikte 200 binin üzerinde kamu çalışanı ihraç edilirken, toplam 5 bin 295 akademisyen işten atıldı.

Kaynak: Dihaber

Başlık Görseli: Associated Press (AP) – Vadim Ghirda

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s