Serkan Yılmaz, Penguen’in kapanma sebebini anlattı: ‘Teknik olarak suç bu yaptığım’

Penguen dergisinin 10 yıldır çalışanı olan, karikatürist Serkan Yılmaz, sosyal medya hesabı üzerinden Penguen’de son zamanlarda yaşadıklarını ve derginin neden kapandığını başka bir gözle anlattı.

Yılmaz, derginin “patron dergisi”ne dönüşümünün zarar verdiğini ifade etti.

“Arkadaşlar suç işliyorum 🙂 Penguen nasıl bu hale geldi. 10 yıldır çiziyorum dergide. Bahadır Baruter’in hisselerini şimdiki patron çizerlere bırakıp gitmek zorunda kalmasından sonra bir şirkete dönüştü. Başımıza genel müdür geldi, her şey değişti ofiste. Genel müdürden, iş dünyasından kaçıp mizah dergisine girmiştim. Hayalini yaşayan salak bi karikatüristtim. Kaçtığım iş dünyası dergiye geldi ve mizah dergisi kültürüne uymayan bir sürü şey yaptı. Misal, kaligraf Şevki abi, “iş yerindeki kuralsız davranışları” gerekçesiyle tazminatsız işten çıkartıldı, tazminatsız kovma yapacak kadar sert bir şirket yönetimi gelmişti. Gidip “neden” diye sordum yönetime. Benim bildiğim Şevki abi mizah dergisi içinde davranılması gerekenin dışında bir davranış göstermemişti. “Hahaha hohoho” yapıyodu adam işte. Sayışmanlar iki kuşaktır Türk mizahında yaşıyor. Yeni yönetim “sanane ile karışık, sen bilmezsin” dedi bana. Söyleyin yahu ne yaptı adam? Sonra başımıza genel müdürleri getiren çizer ile saçma sapan bi sebepten de ben tartıştım. Asıl patronlar dergiye girişimi yasakladı. “Benim işim okurlarla, karikatüristim ben” dedim, haftada iki köşe çizmeye evden devam ettim. Karikatürlerimi, yazılarımı aldılar, beni almadılar, olsun! Bundan dolayı onur bile hissediyorum! İki tane patron karikatürcü yüzünden kafamdaki Asım Velioğlu’nu mu öldüreyim. Asım’ın ne suçu var? Yıllarca yazdım onu, manyak gibi serbest çağrışımıma yerleşti herif. Duayen gazeteci Asım bey bana “yapma, devam et” dedi, “bunlar küçük kötüler” dedi. O zamandan beri imza günlerine çağrılmadan hayalim olan işime evden devam ediyorum. Bi ara şirketleşen yönetim iyice coşup 10 maddelik, dev sözleşme imzalatmak istedi. Çalışan sigortalarımız kesilecek, bütün telif haklarımızdan ömür boyu, uzay dahil feragat edilecekti. Teknik olarak kovuluyorduk. “İmzalamazsınız köşe yok” dendi. “Hayır” deyip mahkemeye veren arkadaşlarım oldu, hakları da tabi ki çünkü yıllarca dergide, işçi haklarını yazdık, çizdik yani. 🙂 Asım “sen devam et. Sigorta, telif, para ney, daha yazacakların var çocuğum” dedi. O evraklara da bastım parmağımı!

İmzalarla birlikte kuşa dönen maaş “dergide para yok” denilerek ayın başında bir miktar, ay sonunda bir miktar olarak yatırıyordu (kuş başı) Haklarını arayan çizer arkadaşlarımın avukatı ile anlaşmaya gidilince, albatros kuşu kadar bi tazminat anında hesaplara yatırılmış. Çünkü arkadaşların hakları ejderha kadar 🙂 Demek ki dergide para varmış 🙂 Son iki sayıda çizmeyeceğim çünkü, “karikatür dergiciliği bitti” algısı yaratılarak kapanıyor. Son 4 sayı yüksek trajdan paramızı alıp gidelim, “top bizimdi, bitti tamam” deniyor.

Yıllardır bu genel müdür bakışı mahfetti, dergileri, karikatürü. Giderken bari yapmayın artık. Patron yüksek kazancı kalkarsa dergilerden eminim, fanzin olarak bile hayatta kalacaktır karikatür. Yeni karikatürist gelmezse, düşünsene bir daha Umut Sarıkaya çıkmayacak, Ahmet Yılmaz çıkmayacak ve işte diğer hepsi, tüm karikatür dergisi yazar çizerleri, hatta patronlardan bile çıkmayacak. Onlar da mizah dergisinde büyüdüler. Bu yüzden son iki sayı çizmiyorum. Bi “gizlilik sözleşmesi” imzalatmışlardı bi ara. Saçma sapan evrak yüzünden dava açılıp, tazminat istenirse, verecek durumum yok şu an 🙂 Evimde de saçma sapan icatlarım var. İcra ile onlarımı alırlarsa kendimi yerlere atarım, direnirim. 🙂 Asım bey “sen basın çalışanısın, Penguen dergisi yazarısın, başına ‘köşe yazısı’ yaz, bi şey olmaz” dedi. 🙂

Yıllardır bir çok çizerden uzay telifleri bile alınmış tonla karikatür Penguen App’te yıllarca yayınlanacak, çok paralar kazanılmaya devam edilecek. “Olsun”. Hayalim Penguen dergisinde çizmekti. O da oldu. Sinirli değilim, yıllarca damarlarımıza basıldı, saçma sapan şirket yönetimi mobbingi altında, çizmek adına devam ettim. Bu günün olayı değil bu. Sadece bu olanları biri söylemeliydi artık. Seyit Ali Aral abime de sordum. “Yaz aslanım” dedi. Son iki sayı tirajına çizecek gücüm yok artık. İyi bir veda yapmak isterdim şöyle. Hoşçakal Penguen’ciğim! Patronlarını sahiplerini değil ben seni sevdim, okuru sevdim. Ciltler dolusu işim, insanların evlerinde duruyor, hepsinde varım hohoho 🙂 Evrak dolabına çevirmeseydik biz de dergiyi keşke bu kadar. Hoşçakal Penguen! Çok ayıplar ettin son zamanlarda! Son iki sayı tirajın bol olsun, zaten son derdin de o! Hoşçakal!”

PENGUEN’DEN YALANLAMA VE AÇIKLAMA

Penguen dergisi, kapanış sürecinde yaşanan tartışmalarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada çalışanların tazminatlarının ödenmediği iddiası yalanlandı.

Penguen’in sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, dergi içerisinde anlaşmazlıklar yaşandığı fakat bunların kapanış sürecinde gündeme gelmesine şaşırıldığı belirtildi. Açıklamada derginin çizerlerinden Serkan Yılmaz’ın tazminatlar ödenmediği yönündeki sözleri yalanladı.

Sosyal medyada derginin karalandığı savunulan açıklamada, “Mizah dergiciliğine bir zarar gelmesin, Penguen iyi hatırlansın, okurlarımızın kalbi kırılmasın, gerisi dert değil” ifadeleri kullanıldı.

Penguen’in açıklaması şu şekilde:

“Yazsan bir türlü, yazmasan bir türlü. 15 yıldır iyi kötü, zor şartlarda bağımsız bir dergi yapmaya çalıştık. Bu kadar yıl içinde bir dolu anlaşmazlık olmuştur, herkesin karşılıklı hatası da olmuştur mutlaka. Ama niye tam dergi kapanırken böyle bir suçlama çıktı, biz de şaşırdık. Keşke mizah dergiciliğine zarar vermeden konuşulsaydı da böyle karalamalar ortaya atılmasaydı. Bir yandan sosyal medya bunun yeri değil, diğer çizerlerimizi üzecek şeyler söylemek istemiyoruz. Bir yandan da iftiralara cevap vermek lazım:

Bir kere çalışanlarımızın hepsinin tazminatları ödendi. Ödemediğimiz yalandır. Nereden çıktı şimdi bu? İkincisi, Serkan Yılmaz, başka bir çizer arkadaşımızın üzerine yürüyüp tehdit ettiği için dergiden uzaklaştırıldı. Bunu niyeyse anlatmamış yazısında. Kendisi açıklamadan o çizerin ismini vermek de bize düşmez.

Bu memlekette zaten çok sevmeyenimiz var. Onlar malzeme bulduk diye sevinsinler, bizi sevmemeye de devam ederler zaten. Yıllarca takip eden okuyucularımızı borcumuz vardı, bu açıklamayı onlar için yaptık. Mizah dergiciliğine bir zarar gelmesin, Penguen iyi hatırlansın, okurlarımızın kalbi kırılmasın, gerisi dert değil.”

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s