“Öteki biz aslında hepimiz” – Fedakar Özdemir Engelliler Haftası için yazdı

“Engelliler Haftası” !!! Bir “duyarlılık” göstergesi… Adımıza yazıların yazıldığı, okullarda kısa film gösterimlerinin düzenlendiği, yaşadığımız zorlukların konuşulduğu bu hafta… Peki bu hafta bize neler hissettiriyor? Gözlerin üzerimizde olduğu bu günlerde bizler neler yaşıyoruz?

Her şeyden önce bu “Engel” vurgusu üzerinde durmak istiyoruz. Bizler engelli değiliz, bizler SAKATIZ. Vücudumuzun belirli bölgelerini kullanamayan ama düşünen ama üreten bizler bu toplumun ayrılmaz parçalarıyız. Engel yaşamın her köşesinde var bunu bilerek yola çıkıyoruz. Sokakta tacize uğrayan, şiddet gören kadınlarımızdan, sanayide patronlarından dayak yiyen “çocuk işçilere”; ulusal farklılıklarından dolayı ötelenenlerden KPSS engeline takılanlara… Ve daha birçok örnek… Engel yaşamın her alanında. İşte bu nedenle hepimizin hayatında olan bu engelleri hep birlikte aşacağımıza inandığımız için bu “puzzle”ın temel parçalarından biri de bizleriz diyoruz.
Yaşamımızda birçok sorunla karşılaşıyoruz. Bizleri öteki olarak görenlere, acıyan gözlerle bakanlara, hiçbir şey yapmayıp meseleyi bir sakat kaldırımına indirgeyenlere sesleniyoruz!
AVMlerdeki “Engelli” tuvaletlerinde kadın erkek ayrı tuvaletlerin olmayışı bizlerin cinsiyetsiz olarak görülmesindendir. HAYIR bizler de kadınız bizler de erkeğiz. Sokaklarda, parklarda, cafelerde ve gittiğimiz birçok yerde sakat tuvaleti olmadığı için AVMlerin tuvaletini kullanmak zorunda kalıyoruz. Orada da bu cinsiyetsiz, tek düze muamelesi ile karşılaşıyoruz.
Ailelerimizde utanılan çocuklar olduğumuz için çoğu zaman eğitim almamıza gerek bile görülmüyor. Diyelim ki bir yolunu bulduk okuduk ve mesleki diplomamızı aldık. Peki sonra? İş başvurularında şans bile verilmeyen yine bizler oluyoruz. Siz hiç sakat bakan, genel müdür gördünüz mü? HAYIR, biz de varız, bizler düşünüyoruz, okuyoruz, üretiyoruz…
Metro iniş çıkışlarında kullandığımız asansörlerin çoğunluğunun bozuk oluşu ve buna yönelik hiçbir uyarının olmayışı bir şeylerin yaptık demek için yapıldığının göstergesidir. Aslında adına “Engelliler Haftası” denilen bu haftada da aynı şeyleri yaşamaya devam ediyoruz.

Şimdi soruyoruz, bizler ENGELLİ miyiz, ENGELLENEN mi?

Tüm engellerin birlik, beraberlik içinde ortadan kaldırılacağına inanıyoruz. Tam da bu sebeple OHAL kapsamında yayınlanan KHK’lar ile işinden edilenlerin yanındayız. İşlerini, ekmeklerini, öğrencilerini geri alma mücadelesinde onlarlayız.
Tüm dayatmalara, cinsel, sınıfsal farklılıklara HAYIR demek için omuz omuzayız…
Üniversite sınavı diye adlandırılan eleme sınavlarında üniversite kapılarını aralayamayan gençlerimizin de sesiyiz.
Gezi Parkından 10 Ekim Barış Mitingine engelleri beraber haykırdığımız gibi yine yanınızdayız.
Tüm bu haksızlıkları birlikte yıkıp geçtiğimizde SAKATLAR HAFTASI bizler için bir anlam kazanacaktır.
Bakın bizler buradayız. Ötelenen, utanılan, acınan bireyler değiliz! Tüm ENGELLERİN farkında ve karşısındayız.
UNUTMAYALIM! “Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak. Aynı gökyüzünün altında bir direniştir yaşamak.”

Fedakar Özdemir

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s