ODTÜ Rektörlüğü’nün şenlik açıklamasına tepkiler çığ gibi: “ODTÜ Bey ne yapıyorsunuz?”

Geçtiğimiz hafta yapılan ODTÜ Şenliği’nin ardında, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne ait resmi Facebook hesabından şenlikle ilgili bir açıklama yayınlandı. Açıklama tepkilere neden oldu.

ODTÜ Rektörlüğü tarafından kullanılan resmi Facebook sayfasından yapılan açıklamada,  “şenliğe katılan bazı grupların gerek yürüyüş esnasındaki söylemleri, gerekse de taşıdıkları pankart ve yazılar üniversitemiz tarafından kabul edilen yaklaşımlar değildir” denildi.

[fusion_content_boxes layout=”icon-on-side” columns=”1″ title_size=”” title_color=”” body_color=”” backgroundcolor=”” iconcolor=”” icon_circle=”” icon_circle_radius=”” circlecolor=”” circlebordersize=”” circlebordercolor=”” outercirclebordersize=”” outercirclebordercolor=”” icon_size=”” icon_hover_type=”” hover_accent_color=”” link_type=”” link_area=”” link_target=”” icon_align=”left” animation_type=”” animation_delay=”” animation_offset=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””][fusion_content_box title=”Rektörlük: “Bazı söylemleri ve pankartları desteklemiyoruz”” backgroundcolor=”rgba(219,219,219,0.55)” icon=”fa-comments” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordersize=”” circlebordercolor=”” outercirclebordersize=”” outercirclebordercolor=”” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”” linktext=”Read More” link_target=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

Sevgili ODTÜ’lüler,

10-13 Mayıs 2017 tarihleri arasında Üniversitemizde 31. Bahar Şenliğini gerçekleştirdik.

Bu yıl şenliğimizin uluslararası boyutunu ön plana çıkaran etkinliklerimiz oldu. Tiyatro gösterimleri, piyano resitalleri, konserler ve tüm topluluk aktivitelerimiz şenliğe renk kattılar. Şenlik boyunca ODTÜ’ye yakışır bir olgunluk ve yaklaşımla katkı veren öğrencilerimize ve tüm bileşenlerimize teşekkür ediyoruz.

Bu süreçte 12 Mayıs 2017 Cuma günü şenliğe katılan bazı grupların gerek yürüyüş esnasındaki söylemleri, gerekse de taşıdıkları pankart ve yazıların Üniversitemiz tarafından hiçbir şekilde kabul gören yaklaşımlar olmadığını paylaşmak istiyoruz.

[/fusion_content_box][/fusion_content_boxes]

ODTÜ Bey ne yapıyorsunuz?

 

Bu açıklamanın ardından ODTÜ Öğrencileri, çalışanları ve “bazı gruplar”, Rektörlüğü sosyal medya açıklamasına, yine sosyal medya hesaplarından yanıt verdi.

 • “Hangi söylemler, hangi pankartlar, hangi yazılar? ODTÜ rektörlüğü olarak böyle belirsiz, dayanaksız söylemlerle ODTÜ’nün en önemli değerlerinden geleneksel Devrim Yürüyüşü’nü zan altında bırakmaya utanmıyor musunuz?”
 • “Öncelikle yönetim tarafından yapılan tüm kısıtlamalara rağmen elindeki sınırlı kaynakları mümkün olduğunca kullanıp şenlik organize etmeyi başaran UGT’ye teşekkürler ve tebrikler. İkinci olarak da; bu açıklamayı yönetim adına yapıyorsanız, önce hangi pankartlardan bahsettiğinizi belirtmeniz, sonra neden onaylamadığınızı açıklamanız gerekir. Bunun için de detaylı bir Üniversite Yönetim Kurulu kararı görmek isteriz ki kim, neye neden karşıymış bilelim. Kurum bürokrasisini de bir zahmet biz anlatmayalım size.”
 • “Yarın bir gün İnek Bayramı’nda olduğu gibi ODTÜ şenliklerine de saldırılar başlayınca saldıran kesim ilk bu açıklamayı kullanır; “İşte rektör bile rahatsız”. Siz de paşa paşa şenlikleri teslim edersiniz bu güruha.
  Üniversiteler sadece okuttuğu derslerle değil, yarattığı değerlerle üniversite olurlar. Bu değerlerin bu kadar kolay harcanmasına müsaade eden, yol veren kişiler akademisyen olamazlar!”
 • “Ben de hem şenliğe hem yürüyüşe katılan biri olarak hangi pankart ve söylemlerin üniversitemiz tarafından kabul görmediğini merak etmekteyim. Kaygınızı paylaşmışken biraz daha detay verirseniz sevinirim.”
 • “ODTÜ tarihinde ilk defa bu kadar anlamsız, belirsiz ve saçma bir açıklama yapan rektörlüğün seçilmiş değil atanmış olduğunu ve öğrenciler tarafından hiçbir şekilde kabul görmediğini paylaşmak istiyorum.”
 • “Şenliğe dışarıdan katılım yasaklandığına göre yürüyüştekilerin tamamı ODTÜ öğrencisi. demek ki bu üniversitenin bazı öğrencileri bahsi geçen”söylem, afiş ve yazıları” savunuyor. E üniversitelerin temel öznesi öğrenciler olduğuna göre “Üniversite olarak kabul etmiyoruz” açıklaması saçmalıktan ötesi değildir. olsa olsa rektör kendi şahsı adına kabul etmez veya afişler ve ilgili resmi kararı belirterek kararı alan yönetim organı kabul etmez.”
 • “Üniversitenin yaklaşımı olmaz, kişinin yaklaşımı olur. Kişi entelektüel bir tavır alacaksa da, bu belirgin tavırlar almayı gerektirmez mi? Daha çok akademisyenler bürokratlarla görüşürken, ellerinde malzeme olsun istemişler gibi görünüyor.”
 • “Son cümleden pankart ve yazı taşımanın kabul gören yaklaşım olmadığı anlamı da çıkıyor. Cümle o kadar yuvarlak ki. Yarın bir gün mezuniyet töreninde pankartları da yasaklamayacağınızı nerden bilelim? Bir ODTÜ öğrencisi ve mezunu olarak söylemlerin neler olduğunu, pankartların ve yazıların içeriğini belirten ayrıntılı bir açıklama talep ediyorum Orta Doğu Teknik Üniversitesi. Eğer yazmaya korktuğunuz bir şey ise de yaptığınız bu anlamsız ve ODTÜ’ye yakışmayan açıklamayı silmenizi rica ediyorum.”
 • Biz de rektörlük olsun bazı dekanlıklar olsun ve birkaç ODTÜ de idari topluluğun davranışlarını ve öğrenciye olan tutumlarını kınıyoruz . özellikle ODTÜ ruhuna aykırı olan bu son söyleminizden ötürü sizi ODTÜ’lü olmaktan şahsım adına afaroz ediyorum. Gidin ve başka bir üniversitede rektörlük yapın , ODTÜ’yü kimse kendi düşünceleriyle yontamaz buna kalkışamaz, ya ODTÜ’lü olun ya da uzak durun.
 • ODTÜ Bey ne yapıyorsunuz?

 

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s