Grunge’ın “Büyük Abi”si Chris Cornell Hayatını Kaybetti

90’lı yıllarda Rock müziğinin Grunge tarzını ana akım popüler müziğe taşıyan en önemli isimlerden Chris Cornell Detroit’te hayatını kaybetti. Cornell’in “ani ve beklenmeyen” sözleriyle duyurulan ölümünde Detroit polisi intihar şüphesinin ağır bastığını açıkladı.

Amerikan Hard Rock müziğinin en önemli gruplarından Soundgarden ve Audioslave’in solisti Chris Cornell dün gece hayatını kaybetti. Menejeri Brian Bumbery’nin açıklamasına göre Çarşamba gecesi Detroit’te hayatını kaybeden Cornell’in ölümünde intihar olasılığı üzerinde duruluyor.

Bumbery gerçekleştirdiği açıklamada, eşi ve ailesinin şu an bir şok yaşadığını, Cornell’in ölümünün ardından ailenin Adli Tıp ile ölüm sebebinin belirlenmesinde yakın bir çalışma yürüteceğini ve bu süre zarfında basından uzak kalmak istediklerini aktardı.

Chris Cornell, kendisine ulaşamayan eşinin bir arkadaşından kontrol etmesini rica etmesinin ardından, MGM Grand Detroit Hotel’deki odasının banyosunda ölü olarak bulunmuştu. Detroit police sözcüsü Michael Woody ise olayın hemen ardından, Cornell’in ölümünde intihar şüphesi bulunduğunu belirtmişti.

52 yaşında hayatını kaybeden Cornell, grubu Soundgarden ile gerçekleştirdiği bir turne kapsamında Detroit’te bulunuyordu ve ölümünden birkaç saat önce kentte kapalı gişe bir konser gerçekleştirmişti.

Cornell’in ölümünün hemen ardından ilk taziye mesajları ise Led Zeppelin’in gitaristi Jimmy Page, Mark Lanegan, Billy Idol ve Jane’s Addiction ile Red Hot Chili Peppers’ın gitaristi Dave Navarro’dan geldi:

1990’lara Damgasını Vurmuştu

Chris Cornell’ın grubu Soundgarden, 1980’lerin sonu ve 1990’ların başında Pasifik Kuzeydoğu Grunge sahnesinin, Nirvana ve Pearl Jam ile birlikte çok önemli bir parçası olarak ortaya çıkmıştı. Cornell 1991 yılında Temple of the Dog adıyla bir albüm yayınlamış, dönemin diğer bağımsız akım grubu olan Nirvana gibi Sub Pop adlı bir indie plak şrketiyle anlaşmıştı. Hemen ardından ise grup Black Hole Sun gibi bir çok single ile grunge müziğin ağır ve kızgın tarzını ana akım popüler müziğe taşımıştı.

10 Milyon’dan fazla plak satışı ile 2 Grammy ödülüne sahip olan ve 9 kez de aday gösterilen grup, 1997 yılında dağılmış ancak 2010 yılında tekrar bir araya gelerek 2010 yılında King Animal adlı yeni bir albüm yayınlamıştı. rup son zamanlarda ise yeni bir albüm için çalışmalar yürütüyordu.

Soundgarden’ın 1997 yılında dağılmasının ardından Cornell, Rick Rubin önderliğinde Audioslave adında bir süpergrup kurmuş (tanınmış birkaç gruptan müzisyenlerin bir araya gelerek oluşturduğu müzik gruplarına verilen ad), 1990’ların Rock sound’una damga vuran bu grup ise 2002 yılında çıkarttığı albümle ABD’de 3 Platin Plak ödülüne layık görülmüştü.

Cornell aynı zamanda 2006 yapımı James Bond filmi “Casino Royale” için “You Know My Name” adlı bir şarkıya imza atmış ve bu şekilde James Bond filmleri tarihinde ana tema müziği seslendiren ilk erkek vokalist ünvanını kazanmıştı.

[fusion_youtube id=”VJ-Ec_3qiOE” width=”720″ height=”406″ autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=””][/fusion_youtube]

Alkol Sorununu 2003’te Aşmıştı

Cornell 2003 yılında uyuşturucu ve alkol kullanımı dolayısıyla rehabilitasyon görmüştü. “Son derece ilginç ve öğretici” olarak tanımladığı rehabilitasyon sürecinden bu yana alkol ve uyuşturucuya tamamen veda eden Chris, alkol probleminin gelişimini şu sözlerle aktarmıştı:
Bazen konserlerde çalmadan önce içerdim. Bu büyük sorun olmazdı, ancak bu alışkanlıklardan dolayı sevdiğim birçok şey gibi müziği de bıraktığımda gerçekten önemli bir sorun halini almaya başladı. O zamanlar arkadaşlarımla dağlara bisiklet sürmeye giderdik ve yanımıza su yerine bolca alkol alırdık. Ancak sonradan acı bir şekilde farkettim ki, dağları ve bisikleti resimden çıkarttığımde geriye sadece alkol kalmıştı…

Toni and Christopher Nicholas adında iki çocukları bulunan Chris ve eşi, 2012 yılında fakir ve evsiz çocukların yararına bir vakıf kurmuştu.

– W/İnadına Haber / 18 Mayıs 2017 Perşembe –

Kaynak: Associated Press, The Guardian

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s