Direnenlerin Hak Mücadelesi Ankara’da “Kuğulu Direniş Duvarı”nda

Hukuksuz KHK’ler ile işlerinden atılan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tarafından Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde, oğlunun kemikleri için açlık grevine başlayan Kemal Gün’ün ise Dersim’de sürdürdüğü hak mücadeleleri ve direnişleri, Ankara Kuğulu Park’ta yer alan ‘Direniş Duvarı’na aktarıldı.

Gülmen ve Özakça’nın direnişleri 195’inci, açlık grevleri ise 75’inci gününü doldururken, Dersim’de devlet tarafından katledilen oğlunun kemiklerinin alabilmek için direnen Kemal Gün’ün açlık grevi ise 88’inci gününde.
Özellikle son 2 haftadır gerek Ankara, gerekse Dersim’de sürdürülen açlık grevlerine halkın gösterdiği destek ve ilgi katlanarak artarken, yürütülen hak mücadelesine çok anlamlı bir destek de geçtiğimiz Pazar günü Ankaralı yurttaşlardan geldi.

Bir grup Ankaralı sokak sanatçısı tarafından gerçekleştirilen çalışmada Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Kemal Gün’ün resimleri “Direnen Kazanır” sloganıyla Ankara Kuğulu Park’ta yer alan “Direniş Duvarı”na aktarıldı.
31 Mayıs 2013 Cuma gecesi tüm Türkiye çapında, baskı yönetimine karşı duran milyonlarca yurttaşı sokaklara döken “Gezi İsyanı” sırasında Kuğulu Park’ta yer alan bu duvar Ankaralıların özgürlükçü duygu ve yaratıcılıklarını aktardıkları bir direniş duvarına dönüşmüş, adeta Gezi İsyanı’nın Ankara’daki en önemli simgelerinden biri haline gelmişti.

İşte ‘Direnler’ Dün Kuğulu Direniş Duvarına Böyle Aktarıldı:

[fusion_youtube id=”cqhVbNauJjA” width=”720″ height=”406″ autoplay=”false” api_params=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=””][/fusion_youtube]

Gezi Ruhuna Rağmen Gezi Belleğine Saldırı

Gezi İsyanı’nın Ankaradaki belleğini yansıtma görevini üstlenen, polisin saldırıları sonucunda hayatlarını kaybeden Ethem Sarısülük, Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert ve Berkin Elvan gibi birçok Gezi Şehidinin de izlerini taşımasının yanısıra, sokağa dökülen Ankaralıların özgürce duygu ve isyanlarını aktardıkları duvar 22 Mayıs 2015 gecesi, Kuğulu Park’ta düzenlenen bir sanat etkinliği kapsamında etkinliği düzenleyen bir grup tarafından siyah bir zemin üzerinde olacak şekilde yeniden boyanmıştı.

Ankaralıların yoğun tepkisini çeken bu ‘yeniden boyama‘ eylemi, yurttaşlar tarafından “Gezi hafızasına kara çalmak” olarak nitelenmiş ve eski haline getirmek üzere çalışmalara girişilmişti. Ancak Ankara’daki “Gezi Belleği“ne, yine Gezi İsyanı’nda yer alanlar tarafından gerçekleştirilen bu müdahaleden cesaret alan Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Emniyet ekipleri, Ankaralılar tarafından gerçekleştirilen tüm ‘yeniden canlandırma‘ çalışmalarının ardından duvarı yeniden griye boyayarak Gezi İsyanı’nın Ankara’daki izlerini silmeyi kendilerine görev edinmişlerdi.

İlgili haberler için tıklayın;

Kuğulu Park’ta Gezi Belleğinin Üzeri Boyanınca Halktan Tepki Geldi

Kuğulu Duvarı Revanche: “O Duvarı Renksiz Bırakmayacağız”

Kişiliksizleştirilen Duvar Yeniden ‘Ankara’ Oldu

Bu saldırı süreci boyunca oldukça kişiliksiz ve adeta saldırıyı gerçekleştiren kurumların siluetinde bir forma bürünen duvar, Çankaya’nın göbeğinde Ankaralıların belleğine yönelik sürdürülen hakaret gibi saldırıların simgesi haline gelmişken, uzunca bir sürenin ardından yine Ankara sokaklarından çıkan sokak sanatçılarının çabalarıyla yeniden direnişin sokaktaki yansımalarını taşıma misyonunu üstlenmiş oldu.

Tabii yeniden kişilk kazanan ve direnişi üzerinde taşımaya başlayan duvara karşı, sabık saldırganların gri ve siyahtan oluşan ruh hallerinin ne zaman harekete geçeceği ve ne zaman bir saldırıya uğrayacağı belirsizliğini korurken, olası bir saldırı karşısında duvara yeni direniş simgesini aksettiren sokak sanatçılarının da bu saldırılara karşı geliştirdiği yeni savunma yöntemleri bulunuyor.

Kuğulu Direniş Duvarı’nın geleceğini ve nasıl savunulacağını ise, özellikle “Gezi İsyanı”nın 4’üncü yıldönümüne yaklaştığımız bu günlerde hep birlikte görecek ve belki de beraber gerçekleştireceğiz…

– W/İnadına Haber / 22 Mayıs 2017 Pazartesi –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s