İlk Ağızdan İtiraf Geldi, Tonlarca Asbest Ankara’ya “Kasten” Yayıldı

Ankaralıların canına kastedercesine yıkımı gerçekleştirilen 350 ton zehirli asbest içeren Maltepe Havagazı Fabrikası’nda, yıkımdan sorumlu asbest uzmanı asbestli bölümün yıkımının hiçbir önlem alınmadan gerçekleştirildiğini itiraf etti.

Şubat ayı içerisinde Ankara’daki tarihi Maltepe Havagazı Fabrikası’nın, içerisinde 350 ton toksik asbestli malzeme bulunan elektrik santralinin, önlem alınmadan ve halk sağlığı hiçe sayılarak yıkılmış, yıkım öncesi ve sonrasında başta Ankara Mimarlar Odası, Ankara Tabip Odası ve Kimya Mühendisleri Odası olmak üzere çok sayıda meslek ve bilim örgütü uyarılarda bulunmuş, yıkım esnasında tonlarca asbestin ise Ankara’nın havasına karıştığı tespit edilerek raporlaştırılmıştı.

Bİlimsel veri ve raporları ciddiye almayan Ankara Büyükşehir Belediyesi ise ilk önce binada asbest bulunmadığını, hemen sonrasında ise asbestli bölümü yıkmadığını iddia etmiş, ancak Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası’nın yaptırdığı analizler ile tonlarca asbestin çevreye yayıldığının tespit edilmesinin ardından binanın yıkımı mahkeme kararıyla durdurulmuştu. Havagazı Fabrikası’ndaki elektrik santralinin yıkımından sorumlu uzman Rahmi Baysal ise dün yaptığı açıklamada, asbestin etrafta yayıldığını ve brandaların açıldığını, binada 350 ton civarında asbest bulunan bölümün hiçbir tedbir alınmadan yıkıldığını itiraf etti.

“Baskıya Boyun Eğen Bilime Değil Güce Hizmet Eder”

Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası, asbest uzmanı Rahmi Baysal’ın itiraflarını devam eden mahkemeye sunacaklarını bildirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Maltepe Havagazı Fabrikası yerleşkesinin 11 yıl süren davaların sonucunda kültür varlığı olarak tescillendiğini, tam da bu aşamada Büyükşehir Belediyesi’nin yıkım işine giriştiğini belirterek, “Tescilli kültür varlığı kararı bize tebliğ edilmeden yıkımı gerçekleştirmek istedikleri aşikar” dedi.

Candan açıklamasında, “Bu alanda iki türlü cinayet işlemeye teşebbüs edilmiştir. Birincisi tescili kültür varlığının yıkılması, ikincisi halk sağlığını tehdit ederek önlem almayarak insanları kanser yapıcı asbest solutmalarıdır. Bu süreç hala devam etmektedir. ‘Uzmanım, meslek odası yöneticisiyim’ diyen kişilerin, asbestin yayıldığı analizlerle tespit edilmişken o alana gidip halkı yanıltacak görüntüler ve açıklamalar yapmaması gerekmektedir. Bu uzmanlarla ilgili TMMOB’a gerekli başvuruları yaptık. TMMOB’un ve odalarımızın görevi bilimsel bilginin ışığında, yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlı olmaktır. Bu açıklamaları yapanların neye ve kime hizmet ettiği bellidir, emekçi halkımıza ve bilime hizmet etmemektedirler.” vurgusunu yaptı.

Tabip Odası: “Asbestin Yayıldığı Kanıtlandı”

Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut ise yaptığı açıklamada, tarihi bir yapıda asbestli 350 ton malzemenin bulunduğu bilinerek halk sağlığının tehdit edildiğini ifade ederek “Bu itiraf bizim haklılığımızı ve Büyükşehir Belediyesinin ve uzmanlarının görevlerini yerine getirmediklerinin göstergesidir” ifadesini kullandı.

Bulut, açıklamasına şu sözlerle devam etti:

Bu talihsiz açıklamalar bu alanda gerekli önlemlerin alınmamış olduğunun da bir hukuki delili niteliğindedir. Maltepe Havagazı fabrikası yıkımının halk sağlığına ve inşaatta çalışan işçilerin sağlığına olan zararlı etkilerini belirtmiştik. Alanda ilgili yönetmeliklere uyulmadığını görüntülerle ispatladık ve asbestin yayılmış olduğunu da kanıtladık. Bu alanda brandalamalar ve korunma önlemlerinin alınması Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihaleyi alan yüklenici firma ve asbest söküm uzmanı Rahmi Baysal’n sorumluluğundadır. Bu alanla ilgili hukuki girişimlerimiz ve kamuoyunu bilgilendirmemiz hekimler olarak mesleki ve vicdani sorumluluğumuz gereğidir. Şu anda zaten mahkeme kararlarıyla bu alanın yıkılma işlemi yasallığını kaybetmiştir. Hızla alan rehabilite edilmeli, çevre sakinleri ve Ankara’da yaşayan vatandaşlarımızın sağlığı daha fazla tehlikeye atılmamalıdır.

– W/İnadına Haber / 24 Mayıs 2017 Çarşamba –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s