Mahkeme İçişleri Bakanlığı’nı Suçlu Buldu, #AnkaraKatliamı’nda İlk Tazminat Cezası Geldi

10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı olan Ankara Katliamı’nda hayatını kaybeden Hasan Baykara’nın ailesine 500 bin liralık tazminat ödenmesine karar verildi. Bu karar, katliamda tüm kaybettiklerimiz için de emsal teşkil ediyor.

Hasan Baykara, Ankara Garı önünde önünde IŞİD militanları tarafından düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 101 yurttaştan biriydi. Saldırı sonrasında açılan soruşturma kapsamında yaklaşık 1 senedir süren mahkemede ise, teröristlerin devlet içerisinden nasıl destek aldıkları ve saldırıyı gerçekleştirirken devlet kaynaklarından ne tür kolaylıklar gördükleri ortaya çıkmaya başlamıştı. Ayrıca ardı ardına gerçekleşen 2 patlama sonrasıdna pek çok yurttaşın da, teröristlerin hemen sonrasında hayatta kalanlara yönelik olarak polis güçleri tarafından gerçekleştirilen gaz bombalı saldırı esnasında hayatlarını kaybettiği ortaya çıkmıştı.

“İçişleri Bakanlığı Saldırıyı Engelleyemedi”

Milliyet’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre Baykara’nın ailesi İçişleri Bakanlığı’ndan ‘saldırıyı engelleyemediği gerekçesiyle’ 2 milyon 800 bin lira manevi tazminat talebinde bulundu.

Aile, bakanlıktan ret cevabı alınca çareyi bakanlık aleyhine dava açmakta buldu.

Bakanlık, mahkemedeki savunmasında “miting arama noktalarında ve şehir dışından gelen araçların kontrolünde 2 bin 44 personel görevlendirildiğini, gerekli güzergâh aramalarının yapıldığını, tüm tedbirlerin yürütüldüğünü, hizmet kusurunun bulunmadığını, kusursuz sorumluluk da yüklenemeyeceği” ifadelerini kullandı.

Baykara ailesi de bunun üzerine, iki intihar saldırganının Ankara’ya araçla gelip aranmadan miting alanına girdiğini ve eylemi üzerlerindeki canlı bomba yeleğiyle gerçekleştirdiklerini delilleriyle mahkemeye sundu.

Ankara 6’ncı İdare Mahkemesi, “idarenin eylem ve işlemlerinden kaynaklanan zararı ödemekle yükümlü olduğunu” belirterek, Baykara’nın eşi için 50 bin, çocukların her biri için 75 bin, anne için 75 bin, kardeşlerin her biri için de 25 bin lira olmak üzere, toplamda 500 bin lira manevi tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Gerekçe: “Devletin Yükümlülüğü Terörü Engellemektir…”

Oybirliğiyle alınan kararda, ‘sosyal risk ilkesi’ anımsatılarak yalnızca toplumun bir parçası ve bireyi olunması nedeniyle maruz kalınan eylemlerin bu kapsama girdiği ifade edildi. Olağandışı zararların topluma pay edilerek giderilmesinin amaçlandığının altı çizildi.

Terör örgütlerinin tek tek kişileri değil, devleti ve anayasal düzeni hedef aldığı, kişisel husumetten kaynaklanmadığı, terör eylemlerinden zarar görenlerin de kusurları sonucu değil toplumun bir bireyi olmaları nedeniyle buna maruz kaldıkları“nın ifade edildiği kararda, “oluşan zararın terör eylemlerini önleme yükümlülüğü olan devlet tarafından, sosyal risk ilkesi kuralına göre karşılanması gerektiği” vurgulandı.

– W/İnadına Haber / 06 Haziran 2017 Salı –

Kaynak: Milliyet

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s