Gazete Şûjin’in Çuvaldızı İktidara Battı, BTK Siteyi Kapattı

Kısa bir süre önce yayın hayatına başlayan ve “Medyanın diline çuvaldız niyetine” sloganıyla kadın haberciliği yapan internet gazetesi Şûjin, BTK tarafından engellendi.

Türkçe, Kurmancca, Zazaca, Soranice, İngilizce ve Arapça yayın yapan ve Kürtçede ‘çuvaldız‘ anlamına gelen Şûjin’in internet adresi olan ‘gazetesujin.com‘a erişim 14 Haziran Perşembe günü itibariyle BTK tarafından engellendi.

BTK açıklamasında ise, “5651 sayılı kanun kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda alınan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 14/06/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-234877 sayılı kararına istinaden bu internet sitesi (gazetesujin.com) hakkında idari tebdir uygulanmaktadır” ifadesi yer aldı.

İktidara Kimin Çuvaldızı Battı?

Kürtçenin üç lehçesi olan Kurmancî, Kirmanckî (Zazaca) ve Soranice’nin yanısıra Türkçe, İngilizce ve Arapça yayın yapıyor. Kürtçe’de “çuvaldız” anlamına gelen Şûjin, hem kadını ve hem de yaşamı ifade ediyor. Aralık 2016 tarihinde internet üzerinden yayın hayatına başlayan ve kadın haberciler tarafından kurulan Şûjin, yaygın medyadaki erkek egemen anlayışa karşılık, kadın temsiliyetini ve söylemlerini görünür kılmayı ve öne çıkarmayı hedefliyor.

– W/İnadına Haber / 15 Haziran 2017 Perşembe –

Kaynak: Şûjin

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s