Sultan’a Bir ‘Yazlık Saray’ Eksikti, Marmaris Otluk Koyu Tek Eksiği de Giderdi

Marmaris Otluk Koyu Gökova bölgesine Cumhurbaşkanlığı için 300 odalı ‘Yazlık Saray’ inşaatına başlandı. 18’inci yüzyılda dünyada terkedilen monarşi yönetimlerinin bir ‘safahat göstergesi’ uygulaması olan ‘Yazlık Saray’, Beştepe’de bulunan KaçAk Saray ve Urla’da Erdoğan ile ailesine tahsis edilmek üzere mahkeme kararları çiğnenerek yapılan villalar gibi yine kaçak olarak inşa ediliyor.

CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, 14 Haziran Çarşamba günü TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Marmaris’in Otluk Koyu’nda Erdoğan’a bir ‘Yazlık Saray’ yapıldığını açıkladı. Üstündağ, Turgut Özal döneminde dört oda bir salon olan cumhurbaşkanlığı binasının yıkılarak yerine 300 odalı, ve hatta surları uzaydan dahi görülebilen bir yazlık inşaatının başladığını duyurdu.

Orman Arazisine 300 Odalı ‘Yazlık’

Yazlığın yapıldığı alanın imara açık olmadığını, tam tersine ormanlık ve fundalık olduğunu ifade eden Üstündağ, 300 odalı ve 400 çalışanı olan bir yazlık Saray planlandığını aktardı. Denize dolgu yapılarak bu yazlığın önüne bir de iskele yapılması planlandığını söyleyen Üstündağ, “300 odalı yazlığı ne yapacaksın? Sen bu sarayda bütün sülaleni mi tatil yaptıracaksın yoksa çoluk çocuğu çok olan Katar prenslerine mi tatil yaptıracaksın? Mega yatlar kimin için yapılıyor? Katar’ın zengin Arap şeyhlerinin yatları mı demirleyecek buraya?” sorularını sordu.

Koyun birinci derece SİT alanı olduğunu hatırlatan Üstündağ adrese teslim bir plan değişikliği olduğunu belirten yazlığın olduğu alanın 500 metre kıyı koruma kuşağı içinde olduğunu vurgulayarak inşaata ait fotoğrafları gösterdi. Yazlık sarayın olduğu Gökova 1/ 25 binlik planında değişiklik yapılarak SİT alanı olmaktan çıkarıldığını söyleyen Üstündağ, bunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın özel oluruyla yapılan bir değişiklik olduğunu ifade etti.

“O Koy Foklara Ait, Çevre Zararlılarına Değil”

Koyun yakınında Akdeniz foklarının yumurtlama alanı bulunduğunu aktaran Üstündağ, yazlığın yapımının yasal olmadığını, inşaat çalışmalarının çevreye zarar verdiğini, söz konusu yapılaşmanın yasadışı olduğunun altını çizen Üstündağ koyun balıkçılığa dahi kapalı olduğunu hatırlattı ve, “Buradan sesleniyorum: Hukuk dışı mevzuata aykırı yazlık sarayı durdurun. Doğaya zarar veren yapılaşmayı ve çevre katliamını durdurun. Bu çevre katliamını engelleyecek her türlü yasal girişimi yapmaya kararlıyız. Bu bölgeye uygun olmayan yazlık kaçak sarayın yapılmasına engel olacağız.” açıklamasında bulundu.

– W/İnadına Haber / 15 Haziran 2017 Perşembe –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s