İktidar Ahlaki Sınırını Zorluyor, Baskınla Gözaltına Alınan İnsan Hakları Örgütü Temsilcileri de Onlara Göre ‘Terörist’

İstanbul’da gerçekleştirilmekte olan bir seminer sırasında polis tarafından gözaltına alınan insan hakları aktivistlerinin “terör örgütü üyeliği” ile suçlandığı öğrenildi.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı avukat Gülseren Yoleri tarafından DW Türkçe’ye yapılan açıklamada, İstanbul’daki bir seminerde gözaltına alınan 10 insan hakları aktivistinin beş ayrı karakola götürüldüğünü ve avukatların organize olarak karakollardaki aktivistlerle görüşmeye başladığı belirtildi.

Bazı aktivistlerin, gözaltına alınma tutanaklarında, “terör örgütü üyeliğiyle” suçlandıklarını okuduklarını ve bu bilgiyi görüştükleri avukatlarına aktardıklarını söyleyen Yoleri açıklamasında, “Gözaltına alınan aktivist arkadaşlarımızın edindikleri izlenim, olayın terörle bağlantılı hale getirilmeye çalışıldığı yönünde. Bu izlenimlerini avukat arkadaşlara da iletmişler. Yalnız bu genel bir suçlama mı? Yani bütün gözaltına alınan aktivistlere yönelik bir suçlama mı? Suçlamanın konusu bu mu olacak? Bilgi sahibi değiliz, çünkü avukat arkadaşlar henüz savcı ile görüşebilmiş değil” vurgusunu yaptı.

Utancın Haberi 12 Saat Sonra Duyuldu

Büyükada’da bir otelde seminer düzenleyen insan hakları aktivistlerinin 5 Temmuz çarşamba sabahı gözaltına alındığını söyleyen İHD İstanbul Şube Başkanı Yoleri, “Yaklaşık 12 saat ne yakınlarına, ne avukatlarına, kimseye haber verilmemiş” dedi.

Avukatların karakollarda görüştüğü aktivistlerin “ağır bir kötü muameleye uğradığına” dair izlenim edinmediğini belirten Yoleri, “Ancak kötü muamele yok denilemez. Burada ağır bir kişi ve hak özgürlüğü kısıtlaması söz konusu. Gözaltına alınmışlar ve 12 saat boyunca kimseye haber verilmemiş. Haksız bir suçlama ile gözaltına alındıklarını düşünüyoruz. 30 saat boyunca aktivistlerle görüşemedik, ne ile suçlandıklarını hala bilmiyoruz” dedi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye’den daha önce yapılan açıklamada, gözaltına alınan insan hakları savunucuları; Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acı, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran ve eski Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli olarak duyurulmuştu. İki yabancı eğitmenin ise Alman Peter Steudner ile İsveçli Ali Gharavi’nin ise Büyükada’daki karakolda tutulduğu bildiriliyor.

[fusion_accordion boxed_mode=”” border_size=”1″ border_color=”” background_color=”” hover_color=”” divider_line=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””][fusion_toggle title=”‘Yüzyılın Terör Operasyonu’ Nasıl Gerçekleşmişti?” open=”no”]

İstanbul Büyükada’da insan hakları savunucularının “insan hakları savunucularının korunması programı” adlı etkinlik için toplandıkları otele “ihbar” olduğu gerekçesiyle polis tarafından 5 Temmuz’da baskın düzenledi.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Basın Sorumlusu Özgün Özçer, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Gerek direktörümüz olsun, gerek diğer hak savunucuları olsun, avukatlarıyla görüştürülmediler. Nasıl bir suçlama var, nasıl bir iddia var, buna dair hiçbir fikrimiz yok. Bu, dijital güvenlik gibi bir konu başlığı altındaki rutin bir eğitimdi. Olağanüstü bir toplantı ya da bir görüşme değildi” dedi.

Özçer, nerede olduklarını bilmedikleri aktivistlerle ilgili bilgi almak için emniyetin avukatlarla görüşmesini beklediklerini söyledi.

Af Örgütü Türkiye, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acı, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der’li aktivist Şeyhmus Özbekli ile toplantılara moderatörlük yapan Ali Garawi’nin gözaltına alındığını bildirdi.

Bir Alman vatandaşı da gözaltında

İnsan Hakları Derneği yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, gözaltıların “keyfi” olduğu belirtildi. Gözaltındakilerin ailelerine bilgi verilmediği, avukatlarıyla da görüştürülmediği bildirildi.

Polis, bu kişiler hakkındaki soruşturmada kısıtlılık kararı olduğunu belirtti. Gözaltına alınanlar arasında bir Alman vatandaşının da bulunduğunu bildirdi.

Af Örgütü: İktidar tuhaf bir şekilde kötüye kullanılıyor

Gözaltılara sert tepki gösteren Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Salil Shetty yaptığı açıklamada, “Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye direktörü de dahil Türkiye’nin önde gelen bazı aktivistlerinin hiç sebepsiz bu şekilde gözaltına alınmalarından dolayı çok rahatsız ve öfkeliyiz” dedi.

Shetty, “Eser ve rutin bir eğitim toplantısına katlan diğer insan hakları savunucularının dışarı hiçbir bilgi verilmeksizin gözaltına alınmaları, iktidarın tuhaf bir şekilde kötüye kullanılmasıdır ve bu, ülkedeki insan hakları savunucularının içinde bulunduğu nahoş durumu ortaya koyuyor. İdil Eser ve onunla birlikte gözaltına alınanlar derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Örgüt, G20 Zirvesi’ne katılacak liderlerden de Türkiye’deki insan hakları ihlallerine değinmelerini istedi. Shetty, “Şu anda Hamburg’da oturan dünya liderleri Türkiye’de insan haklarındaki gerilemeye oldukça hoşgörülüler. Şimdi Cumhurbaşkanı Erdoğan aralarındayken, bu onunla kati bir şekilde konuşmak ve demir parmaklıklar arkasındaki insan hakları savunucularının serbest bırakılması için çağrı yapmak adına en iyi zamandır” şeklinde konuştu.

Af Örgütü’ne göre, İdil Eser ve diğer insan hakları aktivistlerinin nerede olunduğu bilinmiyor. Polisin avukatlara öğleden sonra konuya ilişkin bilgi vereceğini aktardığı kaydedildi.

Haziran ayı başında da Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye şubesi yönetim kurulu başkanı Taner Kılıç, çok sayıda avukatla birlikte gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

[/fusion_toggle][/fusion_accordion]

– İnadına Haber / 06 Temmuz 2017 Perşembe –

Kaynak: Deutsce Welle
Kapak Görseli:Türkiye! Düşünce Özgürlüğü Temel Bir İnsan Hakkıdır

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s