İnsan Hakları Savunucuları Tutuklandı, Sıra İnsan Haklarının ‘Toptan İmha’sında

Çok sayıda ulusal ve uluslararası İnsan Hakları Örgütlerine yönelik, 14 gün önce Büyükada’da düzenlenen ‘operasyon’da gözaltına alınan ve tamamı tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen 10 İnsan Hakları Savunucusu’ndan altısı tutuklandı. Tutuklananların arasında Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nden İdil Eser ve çalıştaya yurtdışından katılan yabancı temsilciler de bulunuyor.

İstanbul Büyükada’da İnsan Hakları Örgütleri tarafından 5 Temmuz Çarşamba günü düzenlenen toplantıya, çok sayıda sivil polis eşliğinde, adeta silahlı bir terör örgütü karargahına düzenlenircesine gerçekleştirilen baskında gözaltına alınan insan hakları savunucuları, 13 gün boyunca gözaltında tutulmuş, ilk sorgularının tamamlanmasının ardından dün tamamı tutuklama istemiyle Adliye’ye sevk edilmişlerdi.

İnsan Hakları’nı Savunmak Artık ‘Terör Suçu’

Gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nden İdil Eser, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Veli Acu, Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün ile Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Özlem Dalkıran, HAK İnsiyatifi’nden Şeyhmus Özbekli, İnsan Hakları Eğitmeni Ali Ghavari ve Peter Steudtner’in emniyetteki ifade işlemleri Pazar günü tamamlanabildi.

İnsan Hakları Savunucuları, dün Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. İstanbul Adliyesi’ne getirilen 10 kişi, ancak öğleden sonra savcılığa çıkarıldı.

Burada alınan ifadelerin tamamlanmasının ardından savcılık, 10 İnsan Hakları Savunucusu’nu da tutuklanmaları talebi ile İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.

6 Hak Savunucusu Tutuklandı, Tutuklama Gerekçesine ‘Talimatla’ Karar Verilecek…

Dün gece yarısı tutuklama talebiyle 10 İnsan Hakları Savunucusu’nun sevk edildiği mahkemedeki ifadeler sabah saatlarine kadar devam etti.

İfadelerin ardından İnsan Hakları Savunucuları İdil Eser, Ali Ghavari, Peter Steudtner, Veli Acu, Günal Kurşun ve Özlem Dalkıran tutuklandı. Tutuklanma gerekçeleri ise ‘Örgüte yardım etmek‘ oldu.

Ancak kararda “Hangi terör örgütü?“, “Ne tür yardım?” soruları cevapsız bırakılırken, mahkemeden edinilen izlenim ise bu davada da, iktidarın özel yargı organı olarak kurulan ‘Sulh Ceza Mahkemeleri‘nce daha önce gerçekleştirilen pek çok davada olduğu gibi, “Önce tutukla, sonra gerekçelendir” yönteminin izleneceği yönünde oldu.

Sorgunun Konusu “Açlık Grevi ve Nuriye ile Semih”

İnsan hakları savunucularından Nalan Erkem, Şeyhmus Özbekli, Nejat Taştan, İlknur Üstün ‘adli kontrol‘ şartı ile serbest bırakıldı. 4 kişi yurt dışı yasağı konularak ve haftada 3 gün imza şartı ile bırakıldı.

Savcılık tarafından gerçekleştirilen sorguda, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi’nden İdil Eser’e KHK ile ihraç edilmiş olan ve dört ayı aşkın süredir açlık grevlerini sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça’ya dair AF Örgütü’nün gerçekleştirdiği imza kampanyası sorulurken, Eser’e suçlama ile ilgili olarak, el konulan telefonundaki 23 Mayıs 2017 tarihli “Yarın acil eylem çıkacak Nuriye ve Semih için” mesajı delil gösterildi.

Eser, savunmasında “Acil eylem ibaresi Uluslararası Af Örgütü’nün imza kampanyası yürütme şeklinden biridir. Söz konusu mesaj da bu amaçla atılmıştır. Kendilerinin kamuoyunca takip edilen durumlarıyla alakalı kampanya başlatılması için yaptığımız çalışmalarla ilgilidir” ifadelerini kullandı.

Daha önceleri iktidar gazeteleri tarafından manşetlere taşınan “Yeni bir Gezi hazırlığı” iddiaları ise gerçekleştirilen savcılık sorgusunda yöneltilen sorular arasında yer almadı.

İçeriği Henüz Doldurulamamış Dosyada ‘Gizlilik Kararı’

6 hak savunucusunun tutuklandığı soruşturma dosyasının üzerinde gizlilik kararı bulunuyor. Bundan dolayı insan hakları savunucularının, gözaltına alınmalarına gerekçe olacak hangi kanıtlarla, ne tür bir suç isnadıyla gözaltına alındıkları henüz belli değil. Ancak dosyadaki gizlilik kararına rağmen, bazı medya organları hak savunucularının ‘gizli toplantı‘ ve ‘casusluk‘ yaptığını iddia etmişti.

Avukatlar tarafından, savcılık ifadeleri sırasında dosyadaki kısıtlılık kararının kaldırılması talepleri de, beklendiği üzere savcı tarafından kabul edilmedi.

[fusion_content_boxes layout=”icon-with-title” columns=”1″ title_size=”” title_color=”” body_color=”” backgroundcolor=”” iconcolor=”” icon_circle=”” icon_circle_radius=”” circlecolor=”” circlebordersize=”” circlebordercolor=”” outercirclebordersize=”” outercirclebordercolor=”” icon_size=”” icon_hover_type=”” hover_accent_color=”” link_type=”” link_area=”” link_target=”” icon_align=”left” animation_type=”” animation_delay=”” animation_offset=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ margin_top=”” margin_bottom=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””][fusion_content_box title=”Neler Olmuştu?” backgroundcolor=”rgba(128,128,128,0.5)” icon=”” iconflip=”” iconrotate=”” iconspin=”no” iconcolor=”” circlecolor=”” circlebordersize=”” circlebordercolor=”” outercirclebordersize=”” outercirclebordercolor=”” image=”” image_width=”35″ image_height=”35″ link=”” linktext=”Read More” link_target=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]

Çeşitli ulusal ve uluslararası insan hakları kuruluşlarından temsilciler, insan hakları savunuculuğu çalışmalarını daha güvenilir, sağlıklı, güvenli ve etkin hale getirmek için bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak üzere 2 Temmuz 2017 Pazar günü beş günlük bir çalışma için İstanbul Büyükada’daki bir çalıştayda bir araya gelmişti.

5 Temmuz Çarşamba günü, sabah saat 10 civarında, henüz kaynağı ve içeriği bilinmeyen bir ihbar gerekçe gösterilerek polis tarafından hak savunucularının toplantısına baskın yapılmış ve çalışmaya katılan insan hakları savunucuları Veli Acu, Özlem Dalkıran, Nalan Erkem, İdil Eser, Ali Gharavi, Günal Kurşun, Şeyhmus Özbekli, Peter Steudtner, Nejat Taştan, İlknur Üstün gözaltına alınmıştı.

Gerek baskın gerekçesi, gerekse soruşturmanın içeriği, hala sürdürülen gizlilik kararı dolayısıyla öğrenilemezken, 6 İnsan Hakları Savunucusu’nun tutuklanmasıyla sonuçlanan duruşmada alınan tutuklama kararında ise henüz bir delil veya yasal bir gerekçe de bulunmuyor.

[/fusion_content_box][/fusion_content_boxes]
[fusion_accordion boxed_mode=”” border_size=”1″ border_color=”” background_color=”” hover_color=”” divider_line=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””][fusion_toggle title=”Tamamen Şeffaf Düzenlenen Toplantıya Dair İnsan Hakları Örgütlerinden Açıklama Notu:” open=”no”]

Gözaltındaki Hak Savunucuları ve Katıldıkları Faaliyetler

Dosyada gizlilik kararı bulunmasına rağmen, sosyal medya ve merkez medyada, gözaltına alınanlara karşı masumiyet karinesi ve gizlilik kararı apaçık ihlal edilerek ve iftira suçu işlenerek fütursuzca bir karalama kampanyası yürütülmektedir.

Birtakım medya organları, yıllardır tüm çalışmaları meşru ve aleni olan, yasal kurumlar çerçevesinde faaliyetler yürüten insan hakları savunucularının “casusluk” yaparak hükümete karşı bir komplo kurmak amacıyla gizli olarak toplandıklarına dair yalan ve temelsiz ithamları gözaltına alındıkları günden itibaren her gün ısrarla sürdürmektedirler.

İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi ve Yurttaşlık Derneğinin kurucusu ve üyesi olduğu İnsan Hakları Ortak Platformu’nun (İHOP) 7–9 Nisan 2017 tarihinde Antalya’da düzenlediği olağan, yıllık paylaşma ve planlama toplantısında, insan hakları savunucularının güçlendirilmesine yönelik olarak bir dizi eğitim seminerinin gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştı. İnsan hakları savunusunu güçlendirmeye yönelik çalışma ve yayınlar, tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de yapılmaktadır. Bu minvalde İHOP, İHOP’un kurucusu ve üyesi olan kurumların, hak temelli çalışan sayısız kuruluşun birçok çalışması bulunmaktadır.

Bu itibarla, toplantının ana amacı doğrultusunda, yani insan hakları örgütleri bünyesinde bu bütüncül yaklaşım kapasitesinin oluşturulabilmesi için, atölye çalışmasında kolaylaştırıcılık konusunda destek almak üzere, Türkiye ve uluslararası insan hakları camiasının yakından tanıdığı, konusunda muteber, yetkin ve güvenilir seçenekler değerlendirildi. Bu alanda faaliyet gösteren Frontline Defenders, ve aynı şekilde, bir çok saygın örgütte çalışmış, ilgili alanda tecrübeli, itibarlı, bağımsız uzman ve danışmanlardan böyle bir çalışmaya destek verebilecek kimlerin uygun olduğu istişare edilerek değerlendirildi.

Değerlendirmeler ışığında, kolaylaştırıcılık görevi için, Yurttaşlık Derneği’nin (o zamanki adıyla Helsinki Yurttaşlar Derneği — hYd) 2000–2004 yılları arasında yürüttüğü İnsan Hakları Mücadelesinde Yeni Taktikler Projesi’nden beri tanıya geldiği ve kolaylaştırıcılığından yararlandığı, ve bunlara ek olarak zaman planlamasını bizim hazırlıklarımıza göre değiştirebilecek olan Ali Gharavi ve bilhassa zor zamanlarda stresle baş etme konusunda derin tecrübeye sahip Peter Steudtner ile çalışılmasına karar verildi.

Bu çalışmaya katılmak isteyenlerin kendi faaliyet takvimleri arasındaki uyumsuzluklar ve Ramazan Bayramı nedeniyle, Haziran ayında yapılması arzu edilen toplantı Temmuz ayı başına ertelenmiştir. Yaz aylarının çalışmaya uygun olmaması ve daha uzun bir ertelemeye mahal vermemek için, nihayetinde 2–7 Temmuz tarihleri üzerinde uzlaşılmıştır.

Faaliyetin gerçekleştirileceği yer seçiminde hem maliyet, hem ulaşım kolaylığı hem de programın içeriğine uygun olarak stresten ve trafikten uzak olması değerlendirilmiştir. Bolu, İstanbul merkezi ve Şile gibi çok sayıda seçeneğin arasından katılımcıların da talebiyle Büyükada seçilmiştir. Toplantı organizasyonunun Büyükada’da yapılmasının yukarıdakilerden başkaca özel hiçbir nedeni olmadığı gibi, Büyükada’da toplantı yapmakta herhangi bir sakınca olacağı düşünülmemiştir.

Örgütlerin öz kaynakları yeterli olmadığı, proje sözleşmeleriyle bağlı kaynakların da proje dışı faaliyetlerde kullanılması mümkün olmadığından, bu çalışmanın masraflarının karşılanması için kaynak arayışına girilmiştir. Katılacak uzman kolaylaştırıcılar bu kaynak için uluslararası bir kalkınma kuruluşu olan HIVOS’a başvurabileceklerini belirtmişler ve bu kabul görmüştür. HIVOS bu kaynağı uygun harcama belgelerinin ibrazı ve incelenerek kabulü sonucunda sağlamayı kabul etmiştir.

[/fusion_toggle][/fusion_accordion]

 

– W/İnadına Haber / 18 Temmuz 2017 Salı –

Kaynak: Evrensel, Gazete Karınca, Sputnik

 

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s