Bozulan İklim Dengeleri Bu Sefer Yaz Ortasında Kuğulu Park’ı Vurdu

Ankara’da dün akşam saatlerinde aniden başlayan gök gürültülü sağanak yağış devam ederken, Ankara’nın sayılı doğa parklarından Kuğulu Park’a yıldırım düştü.

Gelen bilgilere göre aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda yurttaş yaralandı. Olay yerine acil servisler yönlendirildi. Parka düşen yıldırım, bir ağacın da devrilmesine yol açtı.

Kadın Forumu’ndan Hemen Sonra

Dün akşam saatlerinde yağıştan hemen önce Kuğulu Park’ta bir de forum vardı. İktidarın apar topar hazırlayıp meclise gönderdiği, imamlara nikah yetkisi veren, çocuk yaşta evliliklerin ve tecavüzlerin önünü de açarken, tecavüzcülerin cezasızlığını garanti altına alan yasa tasarısını protesto amacıyla ‘Ankara Kadın Platformu’ tarafından düzenlenen ve akşam üstü başlayan forum 19:30 civarında sona ermişti.

Hemen sonrasında başlayan yıldırımlar ve sağanak yağış ise, Kuğulu Park’ı şans eseri, forum dolayısıyla parkı dolduran kalabalık yurttaş kitlesi dağıldıktan sonra vurdu.

Bu Olaylar, Gelecek Felaketlerin Öncülleri

İklim ve meteoroloji uzmanlarına göre yaz mevsiminde bu tür yağışların görülmesi normal. Ancak bundan 8-10 sene öncesinde sadece ‘kısa yağmur geçişleri şeklinde görülen bu yağışlar, özellikle son yıllarda önüne geçilemez felaketlere yol açmaya başlarken, İstanbul ve Ankara örneklerinde de açıkça görüldüğü üzere, kentlerin toprak ve yeşilden arındırılarak, adeta beton ve asfaltla kaplanmış olması, dolayısıyla çarpık kentleşen bu bölgelerdeki ısı farkının normalden yüksek hale gelmesi ve artık yağış dengelerinde toprağın denklemden çıkartılmış olması, doğanın normal meteorolojik olaylarını da olumsuz yönde etkiliyor. Bu bozulan denge içerisinde doğanın tepkisi ise, öngörülemez yağışlar, beklenmeyen sıcaklık değişimleri ve özellikle doğadan arındırılmış yaşam alanlarının, bu normal dışı doğa olaylarının sert sonuçlarını tolere edememesi şeklinde kendini gösteriyor.

Uzmanlara göre ise bu olumsuz değişiklikler, gelecekte bizleri bekleyen felaketlerin sadece başlangıcı…

– W/İnadına Haber / 04 Ağustos 2017 Cuma –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s