İşte Ankara’da Asbestin Belgesi, Bu da mı ‘Örgüt’ Melih?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin asbestli Havagazı Fabrikası’nı önlem almadan yıktırdığı, mahkeme tarafından belirlenen bilirkişiler tarafından doğrulandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Sıhhiye’de yer alan ve tonlarca asbest barındıran Havagazı Fabrikası’nı önlem almadan yıktırdığı, Ankara 7. İdare Mahkemesi’nin belirlediği bilirkişiler tarafından doğrulandı. Bilirkişi raporlarında “Yıkım sırasında, asbestin kullanıldığı bazı boruların, az da olsa cehennemliğin asbestlerinin kontrolsüz bir şekilde açığa çıktığı ve ortamda yer yer asbest parçalarının bulunduğu tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Milyonların Yüzüne Karşı Yalan Söylemek…

Mimarlar Odası Ankara Şube’si içerisinde 350 ton asbestli Havagazı Fabrikası’nın yıkımının durdurulması için 1 Mart 2017 tarihinde Ankara 7. İdare Mahkemesi’nde dava açmıştı. Davada yaşanan son gelişme Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı. Toplantıyı Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Vedat Bulut da katıldı.

Mahkemenin verdiği rapor, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı İ. Melih Gökçek’in “Asbestli bölüm yıkılmadı” sözünü yalanlarken, “Yıkım sırasında, asbestin kullanıldığı bazı boruların, az da olsa cehennemliğin asbestlerinin kontrolsüz bir şekilde açığa çıktığı ve ortamda yer yer asbest parçalarının bulunduğu tespit edilmiştir” vurgusu yapıldı.

Raporda, yapılan keşif sonucu Havagazı Fabrikası yıkımında çalışan işçiler ve çevredeki vatandaşların can güvenliği için gerekli hiçbir tedbirin alınmadığının altı çizilirken, yıkımının halkın sağlığını tehdit ettiği ve ABB tarafından açıklanan “Karantina’ya aldık” açıklaması da “Yapılan keşifte mevcut haliyle öncelikle yıkım çalışmasına yakın çevrel. Asbestli yapının karantinaya alındığı ifade edilmiş ise de, asbestli yapıda yapılan yıkım söküm işi için alınan bu karantinanın yeterli olmadığı saptanmıştır” ifadeleriyle açıkça yalanlanmış oldu.

Ankara Tabip Odası tarafından, havagazı fabrikasının yıkımı esnasında Ankara’ya yayılan 6 farklı asbest toksit türünün Ankaralıların sağlığını 10-15 yıl boyunca bozacağı belirtilirken, Ankaralılarda önümüzdeki yıllarda asbest kaynaklı hastalıklarda artış beklendiğini ifade etti.

– W/İnadına Haber / 07 Ağustos 2017 Pazartesi –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s