İslami Terörizm Bu Kez Barselona’nın En İşlek Caddesi La Rambla’da Can Aldı

Barselona’da içinde en az 3 kişinin olduğu açıklanan bir kamyonet yayaların arasına daldı. Saldırıda çok sayıda kişi hayatını kaybetti.

Barselona’nın en işlek ve turistik caddesi olan La Rambla’nın Katalonya Meydanı çıkışı yakınlarında gerçekleşen saldırıda, Barselona Polisi’nin en son açıklamalarına göre en az 13 kişinin hayatını kaybettiğini ve 50’den fazla yaralı olduğunu açıkladı.

Saldırının bir terör saldırısı olarak nitelendirildiği belirtilirken, saldırıyı gerçekleştiren en az 3 teröristten birisinin ise Fas asıllı olduğu kesinleşti. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

‘Teröristler Türk Restoranına Kaçtı’ İddiası

Minibüslerini yayaların üzerine sürerek en az 13 kişiyi yaralayan ve çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan ve saldırıdan hemen sonra bölgede bulunan bir TÜrk restoranına girdikleri iddia edilir teröristlerin, sonrasında izlerini kaybettirdikleri açıklandı.

Polis çevrede güvenlik önlemi alırken, metro ve turistik meydanlar ulaşıma kapatıldı. SOn gelişmelere göre Barselona Polisi şupheli bir şahsın bir barda kıstırılarak yakalandığını ve diğer iki şüphelinin de aranmasına devam edildiğini bildirdi.

Saldırının gerçekleştirildiği, Barselona’nın en işlek, uzun ve turistik güzergahlarından birisi olan La Rambla Caddesi, aynı zamanda Barselona’nın İstiklal Caddesi olarak da nitelendiriliyor.

Terörün Lojistik Desteği Kesildikçe Eylemler Bireyselleşiyor mu?

Özellikle Suriye ve Irak’ın kuzey bölgelerinde uzun zamandır bölgede IŞİD ile mücadelede önemli başarılar elde eden yerel askeri güçler, terör örgütüne son derecede önemli darbeler vururken, örgütün özellikle yurtdışında gerçekleştirdiği saldırılarda da ciddi bir yöntem değişikliği göze çarpmaya başladı.

Çok sayıda terör uzmanı ve araştırmacıya göre, terör örgütü IŞİD’in Fransa ve Belçika saldırılarıyla başlayan Avrupa’daki kanlı eylemleri, örgüt ortadoğuda güç kaybettikçe daha da zayıflıyor ve giderek neredeyse bireysel eylemler haline bürünüyor. Almanya, İngiltere ve ABD’de gerçekleştirilen çeşitli saldırıların neredeyse tamamında özellikle kamyon, minibüs, hatta otomobillerin kullanılmaya başlaması, ayrıca silahlı saldırıların da sadece bireysel silahlarla gerçekleştirilmiş olması karşısında yapılan en çarpıcı yorumlar ise, son zamanlarda gerçekleştirilen ve IŞİD tarafından üstlenilen terör saldırılarının aslında sürekli kan kaybeden örgütün planlamasından çok, bireysel inisiyatifle hareket eden ve çoğunlukla psiko-sosyolojik problemleri olan örgüt sempatizanları tarafından gerçekleştirildiği yönünde.

IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve Ankara Katliamı ile Suruç saldırılarının ardından Avrupa’daki en kanlı saldırılarda ise, özellikle Alman, Belçika ve İngiltere istihbarat örgütleri tarafından, örgütün lojistik desteğinin Türkiye üzerinden sağlandığına dair güçlü deliller olduğu açıklanmış, ancak Türkiye’de hangi kurum ve kişilerin bu terör eylemlerinin organizasyonunda rol aldıkları bilgisi gizli tutulmuştu.
Bu bilgilerin açıklanmasının hemen ardından ise özellikle Türkiye üzerinden gerçekleştirilen her türlü nakliyat ve şüpheli transferler yoğun takip altına alınmıştı. Avrupa’ya Türkiye üzerinden sağlanan lojistik desteğin kısa sürede önüne geçilmiş olması da, IŞİD tarafından üstlenilen eylemlerin bu kadar basit boyutlara indirgenmesinin en önemli sebeplerinden biri olarak gösteriliyor.

– W/İnadına Haber / 17 Ağustos 2017 Perşembe –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s