“Tanrı’nın Lütfu” Bitmek Bilmiyor: 3 Haber Kuruluşu Kapatıldı, MİT Müsteşarıyla Konuşmak İzne Bağlandı, İstihbarat AKP’ye Devredildi

15 Temmuz Darbe Girişimi’ni “Tanrı’nın Bir Lütfu” olarak niteleyen iktidar, hukuk dışı KHK’larına 2 tane daha ekledi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan 693 ve 694 sayılı KHK’lar ile 928 kişi kamudaki görevinden ihraç edildi, 10 emekli TSK personelinin rütbeleri alındı, MİT Müsteşarı’nın tanıklığı Cumhurbaşkanı’nın iznine bağlandı, 3’ü muhalif basın kuruluşu olmak üzere 6 kurum kapatıldı.

Yeni KHK’lara göre Adalet Bakanlığı’ndan 142, İçişleri Bakanlığı’ndan 29, Milli Savunma Bakanlığı’ndan ise 19 kişi; Yüksek öğretim kurumlarından ise 120 akademisyen ihraç edildi.
Ayrıca Kara Kuvvetleri’nden 106, Deniz Kuvvetleri’nden 40, Hava Kuvvetleri’nden ise 90 personel ihraç edildi.

Muhalif Basına Kapatma

Diyarbakır’da faaliyet gösteren Dihaber Ajansı, Gazete Şujin ve Rojeva Medya Gazetesi kapatılan basın kuruluşları arasında yer aldı.

693 ve 694 sayılı KHK’lara Kuran Sevenler Derneği, Antalya Çağlayan Lisesi Mezunları Derneği ve Mavi Derneği de kapatıldı.
Kapatılan basın kuruluşları ve derneklerin tüm varlıklarının ise Hazine’ye devredilmesi kararlaştırıldı.

Müsteşara Selam Vermek Bile Yasak

Yeni KHK’lar ile milletvekillerine soruşturma açılabilmesinin de önü açıldı.

İktidarın son hukuksuz icraatlarından 694 No’lu KHK ile ise MİT Müsteşarı’nın tanık olarak dinlenmesi de Cumhurbaşkanlığı’nın iznine bağlandı. Bu sayede zaten yargılanamayan MİT, aynı zamanda konuşamaz hale getirildi.

Bir sonraki KHK ile ise, özellikle üst düzey personelin emeklilik veya görevlerinden farklı sebeplerle ayrılmaları halinde dahi, gerek bizzat kurum tarafından, gerekse kurumun tanıklığında devlet organları tarafından işlenen suçlar hakkında tanık-sanık vb. sebeplerle dinlenmelerine ve Adalet karşısına çıkartılmalarına da engel konması bekleniyor.

İstihbarat AKP’ye Devredildi

Ayrıca özellikle iktidarın ve devletin tüm kirli işlerinin ‘gizli kasası’ olarak bilinen ve başta MİT Müsteşarı olmak üzere tüm Milli İstihbarat Teşkilatı’na karşı iktidarın güvensizliği bir kademe daha yükseldi. Yine 694 sayılı KHK ile, Bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının görev ve yükümlülüklerini yerine getirmesiyle ilgili koordinasyonu sağlamak ve istihbarat çalışmalarının yönetilmesinde temel görüşleri oluşturmak, uygulamayı belirlemek üzere Cumhurbaşkanı başkanlığında Mili İstihbarat Koordinasyon Kurulu (MİKK) kuruldu.
Böylelikle ‘Parti Devlet‘ icraatları çerçevesinde Türkiye’de faaliyette bulunan tüm istihbarat teşkilatları AKP’ye bağlanmış oldu.

693 No’lu KHK için tıklayın:

694 No’lu KHK için tıklayın:

– İnadına Haber / 25 Ağustos 2017 Cuma –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s