ODTÜ Ormanı’nda ağaç katliamı: Rektörlük ve ABB el ele…

ODTÜ arazisine yapılması planlanan yol projesi için dün rektörlük ve Ankara Büyükşehir Belediyesi anlaştı, bugün iş makineleri ODTÜ ormanına girdi

ODTÜ arazisine yapılması planlanan yeni yol projeleri için dün (8 Eylül) rektörlük ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin anlaşmasının ardından bugün iş makineleri ODTÜ ormanına girdi.

Hürriyet’in haberine göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait 100 iş makinesi ve 400 kamyon, 4.8 kilometrelik yeni yol çalışmasına ODTÜ Aysel Sabuncu Yaşam Merkezi’nin bulunduğu bölgeden başladı.

Polis eşliğinde ağaç katliamı

“ODTÜ Savunulmalıdır” diyerek bir araya gelen ODTÜ’lüler, iş makinelerinin ODTÜ ormanına girmesinin ardından sosyal medya hesaplarından canlı yayın yaparak yaşananlara ilişkin bilgi verdi.

Videoda, bölgede TOMA ve çevik kuvvet ekiplerinin konuşlandırıldığı ve ormana giren iş makinelerinin çalışmaya başladığı belirtildi.

ODTÜ Öğrencileri olarak atanmış rektörle Gökçek’in anlaşıp yaptıkları doğa katliamını gözler önüne seriyoruz! https://www.pscp.tv/w/bILTkzF4TlFheHdndlhyRWJ8MUJSSmp5WEFXYVpHd1cZLKl8zeOBcer7y5qtbeAi6sZZo0TFpI2H7kpyaucQ 

ODTÜ Savunulmalıdır @OdtuSavunulmali

ODTÜ Öğrencileri olarak atanmış rektörle Gökçek’in anlaşıp yaptıkları doğa katliamını gözler önüne seriyoruz! — Ankara, Türkiye

ODTÜ Eğitim Sen de konuya ilişkin Twitter hesabından, “Yine bir gece vakti korkakça dayandılar kapımıza! Bütün üye ve dostlarımızı ODTÜ’yü, ormanlarımızı sahiplenmeye çağırıyoruz!” paylaşımında bulundu.

Yine bir gece vakti korkakça dayandılar kapımıza! Bütün üye ve dostlarımızı ODTÜ’yü, ormanlarımızı sahiplenmeye çağırıyoruz! 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü arasında anlaşma, Ankara Valiliği’nin devreye girmesiyle sağlanmıştı. ODTÜ arazisinin sınırına en yakın bölgelerinden geçerek İncek Bulvarı’na ve daha sonrasında Ankara Çevre Otoyolu’na bağlanacak olan bulvarın Jandarma Komutanlığı Hava Radar arazisi bölgesine kadar olan ve ODTÜ alanında kalan yaklaşık 4.8 kilometrelik kısmın yapımına yönelik madde dünkü protokolde yer alıyordu.

Belediyemiz ve ODTÜ arasında imzalanan Protokol ile Bilkent Şehir Hastanesi Çevresi Yollarla Donatılacak @06melihgokcek@asimbalci

ODTÜ Mezunlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Can Doğan akşam saatlerinde çevik korumasında onlarca iş makinesinin ODTÜ ormanlarına girmesine ilişkin Sendika.Org’a açıklamada bulundu.

İş makinelerinin ODTÜ’nün 4-5 farklı noktasında çalışmalara başladığını ve ODTÜ’nün polis ablukasında olduğunu söyleyen Doğan, ODTÜ’yü talana ve ranta açan yol projesine karşı olduklarını belirterek, şunları söyledi:

Züccaciye dükkanına dalmış fil gibi ağaçları yok ediyorlar

Tünel olarak yapılması düşünülen yolun ne kadar ihtiyaç olduğu baştan beri tartışmalı bir konu. Şu anda da iş makineleri esas rantın olduğu pastanın büyük kısmına girmiş durumda, züccaciye dükkanına dalmış fil gibi ağaçları yok ediyorlar.

İzinler alınmış değil. Ağaç tespiti yapılacağı ve ağaçların taşınacağı söyleniyordu fakat yapılmadı.

Ulaşım için değil rant için

Ulaşım için yapılmadığını rant için yapıldığını biliyoruz. Eğer ulaşım sorununu çözmek isteselerdi toplu taşıma üzerine yoğunlaşırlardı. Ama ranta açılan bu alana konutlar yapılacak ve bu yol sadece sorunu birkaç sene ötelemiş olacak.

Yoksulları düşünmedikleri belli

Kurulacak olan kent hastanesi için bu yolun yapıldığı söyleniyor fakat bu hastaneye gideceklerin çoğu özel aracı olmayan yoksul insanlar. Yoksulları düşünmedikleri, sadece rant peşinde koştukları belli, AKP’nin 16 yıllık iktidarında yaptığının aynısı yani.

Bir ormanın tek gecede yok olması

60’lardan beri ODTÜ öğrencileri ve emekçilerinin ilmek ilmek ördüğü bir ormanın tek gecede yok olmasına şahit oluyoruz. [Rektörlükle Melih Gökçek arasındaki anlaşmaya ilişkin olarak] Bu protokol zaten bir satış protokolüydü, onu biliyoruz.

Doğan, ODTÜ Ormanları’nın katliamına ilişkin ODTÜ Mezunlar Derneği üyelerine çağrıda bulunduklarını ve acilen bir toplantı düzenleyeceklerini belirtti.
————-
Haber Sendika.org

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s