#10Ekim #AnkaraKatliamı Davası 5. Tur Duruşması Ankara Adliyesi’nde Görülüyor

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı önünde IŞİD tarafından 2 canlı bomba ile gerçekleştirilen ve Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı olan Ankara Katliamı’nda sanıkların yargılanmasına bugün ve yarın devam ediliyor.

Davadaki tüm sanıklar, verdikleri ifadelerde devletten açık bir şekilde destek aldıklarını, hatta saldırı sonrasında da bu desteğin farklı şekillerde sürdüğünü belirtseler de mahkemede hiçbir devlet görevlisi yargılanmıyor.

Katliam’da 101 masum insanımız yaşamını yitirirken, bir çoğu da emniyet güçlerinin, patlamaların hemen ardından yoğun gaz kullanarak gerçekleştirdiği saldırı sonrasında hayatlarını kaybetmişti.

Temmuz ayında görülen 4. tur duruşmalarının sonunda mahkeme heyeti, tüm sanıkların tutukluluk hallerinin devamına, delillerin toplanmaya devam etmesine, bilirkişilerin eksik incelemelerinin tamamlanmasına, tüm digital medyalarda bulunan kurtarılabilecek verilerin kurtarılmasına, sanık yakını Ceren Demir’in tanık olarak dinlenme talebinin reddine, Sanık Mehmeddin Baraç’ın epilepsi hastalığı tespiti için Adli Tıp Kurumuna sevkine, dava ile bağlantılı Antep Katliamı dosyalarının getirtilip incelenmesine ve tüm otopsi raporlarının istenmesine karar vermişti.
10 Ekim davasının 5. tur duruşması için ise 25-26 Eylül 2017 tarihleri belirlenmişti.

Sağlık Bakanlığı’nın Yalanı Ortaya Çıktı

Bügün gerçekleşen duruşma sırasında Avukat Ziynet Özçelik, Sağlık Müdürlüğü’nün katliam günü yalan açıklamada bulunduğunu ve yaralılara bilerek müdahaleden kaçındıklarını delilleriyle birlikte mahkeme heyetine sundu. Sağlık Müdürlüğü, patlamanın 5 dakika sonrasında olay yerine vardıklarını açıklamıştı ancak mahkemeye sunulan ve ambulanslara ait GPS kayıtları Sağlık Bakanlığı önünde bulunan ve mitingle ilgili görevlendirildiği söylenilen ambulans hiç yerinden ayrılmadığını, patlama sonrasında 11 ambulans hiç hasta almadığını, sadece 9 ambulans yarım saat sonra olay yerine geldiğini ortaya koydu. Ambulansların büyük bölümünün ise olay yerinden 1 kilometre ötede beklediği anlaşıldı.

Ayrıca merkez komutadan, ambulansların uzakta durmaları talimatı verildiği öğrenildi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Denetçiliği Müfettişinin, 10 Ekim Ankara Katliamı’nda “sağlık hizmetlerinin gereği gibi yerine getirilmediği” iddiasıyla 11 personel hakkında ön inceleme raporu hazırlamış olmasına rağmen Ankara Valiliği 11 sağlık personeli hakkında soruşturma izni vermedi.

Saldırı Bilgisi Var Ama Tedbir Yok

Avukat İlke Işık ise, Ankara Emniyet Müdürü’nün TEM C Büro Amiri Hüseyin Özgür Gür’ün canlı bomba istihbaratını gerekli yerlere iletmediğini bizzat kabul ettiğini hatırlatırken, tüm istihbarat ve tedbirleri gözardı eden Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal, saldırı sonrasında yaralıların üzerine gazla saldırı emri veren Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürü Yılmaz Ergan ve görevini suistimal ederek açıkça suç işledikleri anlaşılan çok sayıda kamu görevlisinin mahkeme salonunda dinlenilmeleri talebinde bulundu.

Işık “Adalet önemli bir şey, bu insanlar adalet için geliyorlar. Bu aşamadan sonra buna dair adım atmayan bütün yargı bu katliamlara göz yumulmasında bir parça haline gelecek. Sizin bu emniyet personelini çoktan dinlemeniz gerekirdi. Bu yapılmadığı taktirde adaletten bahsetmeyeceğiz” dedi.

Duruşmaya 26 Eylül Salı günü devam edilecek.

– W/İnadına Haber / 25 Eylül 2017 Pazartesi –

Foto: Emine Kart

 

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s