#10Ekim Davası’nda Mahkeme Hükümetin Suçları Karşısında Etkisiz ve Yetkisiz

Ankara Garı önünde 101 masum sivilin katledilmesiyle sonuçlanan ve hükümetin açık desteğiyle hareket alanını ülke içerisinde rahatlıkla genişleten IŞİD’in gerçekleştirdiği Ankara Katliamı’nın 5. tur duruşmasına, mahkemenin adeta hiçbir talimatının yerine getirilmemesi, hiçbir kamu görevlisi dahil, IŞİD’li sanıkların dahi mahkeme heyetini ciddiye almaması darbe vurdu.

10 Ekim Katliamı davasının 5. grup duruşmasına bugün Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilirken, IŞİD’li sanıklar, daha önce de olduğu gibi arkalarında Cumhurbaşkanı’nın olduğunu ima ederek mahkeme heyetini ve mağdur avukatlarını tehdit etti. IŞİDli sanıklar ayetlerle savunma yaparak “Biz değil, İslam yargılanıyor” dedi.
Sanık Mehmeddin Baraç ve Abdülhamit Boz, müşteki avukatlarını direkt olarak tehdit edince mahkeme salonunda kısa süreli bir gerginlik yaşandı.

Sanık Avukatları da Teröristlere Yardım Eden Polisleri Çağırıyor

Sanık avukatlarından Akın Deniz, müvekkilinin isimlerini verdiği polislerin ifadesinin alınmamasını eleştirerek, “Bir yıldır 3 polis memurunun ifadesini alamadık. Bu maddi gerçeğin açığa çıkarılmasını engelliyor. İfadeleri bir an önce huzurda alınmalı” derken, müşteki avukatlarından Ahmet Özdel ise Sanıklardan Suphi Alpfidan’ın yargılamanın başında, katliamın organizatörlerinden Halil İbrahim Durgun’un yanında gördüğü bir kişinin 10 Ekim Katliamı’ndan sonra kendisinden ev istediğini Antep Emniyetinden 3 polise bildirdiğini söylediğini hatırlattı ve bu 2 polisin hala tanık olarak dinlenmediğini belirterek, “Tanık olarak dinlenmesi gereken 2 polisi bile hazır etmeyen emniyet müdürlüğü IŞİD’i bu hale getirmiştir” dedi.

Savcı Suçlu Kamu Görevlilerini Korudu, Heyet Savcıya Uydu

Savcı mütalaasında bilirkişi raporlarının dönüşünün beklenmesini, müştekilerin katılma taleplerinin kabulünü, sanıkların tutukluluk durumunun devamını, kamu görevlilerinin bu davada tanık olarak dinlenmesinin usül ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle reddini isteyerek davanın başından bu yana, tüm suç işleyen hükümet yetkilileri ile terör örgütüne destek olan devlet görevlilerini davanın dışında tutma isteğini yineledi.

Mahkeme heyeti de savcının görüşünün arkasında durarak, müşteki vekillerinin kamu görevlilerinin mahkemede dinlenmesinin reddi yönündeki kararını açıkladı.

Mahkeme Birtürlü Yerine Getirilmeyen Kararlarını Tekrarladı

Mahkeme heyeti ayrıca, müştekilerin ve suçtan zarar görenlerin davaya kabulüne, bilirkişilerine teslim edilen dijital materyal ve görüntülerin beklenmesine, sanık Cuma Dabanıyassı, Bestami Işık ve Mehmet Korkmaz hakkında açılan dava ve Esin Durgun’un ifadeleri için yazılan müzekkerelerin beklenmesine, sanıkların eşlerinin dinlenmesinin reddine, bir kısım sanıklar yönünden iletişim tespit edilip edilemediği yönündeki incelemelerin beklenmesine, hakkında yakalama kararı çıkarılan sanıklar için müzekkere cevaplarının beklenmesine, görüntülerde kimliği tespit edilemeyen sanıkların yüz tanımasınınn yapılıp yapılmayacağı konusunda cevabının beklenmesine, bir kısım sanıklar adına kayıtı telefonların HTS kayıtlarının istenmesi için müzekkere yazılmasına, bir kısım sanıkların tehditleri hakkında suç duyurusu için sözlerinin çözümlemesinin yapılarak Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine, müştekilerin vekillerin bilirkişi raporlarına itirazların tüm raporların inclenmesinden sonra değerlendirilmesine karar verdi.

Bu ara kararların neredeyse tamamı, yine daha önceki duruşmalarda mahkeme heyeti tarafından verilen ancak devletin kendi kurumları tarafından yerine getirilmesi reddedilen talimatlardan oluştu.

Ara kararın sonucunda ise dava 22-23 Kasım’a ertelendi.

– W/İnadına Haber / 26 Eylül 2017 Salı –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s