Kadri Gürsel Tahliye Oldu Ama Avrupa Oyunu Görüyor

Hükümetin IŞİD’e silah dolu TIR’larla lojistik destek sağladığı konusunda görüntülerin yayınlandığı haber dolayısıyla görülen Cumhuriyet davasının 25 Eylül tarihli duruşmasında Ahmet Şık, Murat Sabuncu, Akın Atalay, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu’nun tutukluluk hallerinin devamına karar verilirken, gazeteci Kadri Gürsel’in tahliyesi yönünde karar çıktı.

“Adalet Yok, Sevinilecek Bir Durum da…”

Tahliye sonrasında bir açıklama yapan Kadri Gürsel “Bizi destekleyen herkese çok teşekkür ediyorum, bize bir kez daha dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiler. Bu kamuoyu bu sayede oluştu. Geride bıraktığım dört arkadaşım adına da bunları size iletiyorum. Çok fazla sevinecek bir durum da yok. Haksız mesnetsiz suçlamalarla tutuklanan Cumhuriyet çalışanları söz konusu.” ifadelerinde bulundu.

Eşi Nazire Kalkan Gürsel ise buruk bir sevinç yaşadığını belirtti ve “İçerdeki ve dışardaki bütün arkadaşlarım için ben bugün şunu söylüyorum, Adalet yerini buldu diyemem. Çünkü adalet yerini buldu diyecek bir dava değil bu” dedi.

Amaç Avrupa’ya Şirin Görünmek Ama Nafile

Geçtiğimiz hafta 21 Eylül tarihinde de, 120 gündür tutuklu bulunan Sözcü gazetesi İnternet Sorumlu Haber Müdürü Mediha Olgun hakkında, adli kontrol şartı ile tahliye kararı verilmişti.

Bu kararın ardında, önümüzdeki günlerde Avrupa Parlementosu gündemine alınan ve özellikle Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteciler başta olmak üzere yaşanan insan hakları ihlalleri ile özgürlüklerin kısıtlanması konulu müzakere değerlendirme görüşmeleri öncesinde Türkiye tarafından yapılan bir hamle olduğu yorumları yapılıyor.
Türkiye’nin ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne, tutuklu Cumhuriyet çalışanlarının başvurusu üzerine önümüzdeki 2 Ekim tarihine kadar savunma vermesi gerekiyor.
Ancak Türkiye’nin eli bu konuda hayli zayıf, zira halen 157 gazeteci cezaevlerinde hukuksuz biçimde tutuklu bulunurken içlerinde, başta Almanya’dan Deniz Yücel olmak üzere çok sayıda yabancı gazeteci de bulunuyor.

Bu sayı ise dünya çapında çeşitli ülkelerde tutuklu bulunan gazetecilerin sayısının neredeyse yarısını oluşturuyor.
Halen, tamamı otoriter ve baskı rejimleriyle yönetilen ülkelerde bulunmak üzere dünya çapında 347 tutuklu gazeteci bulunuyor.

Türkiye ise basın özgürlüğünde geçtiğimiz aylarda 2 basamak kaybederek 180 ülke arasında 151. sıraya gerilemişti.

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği’nin ise, başta insan hak ve özgürlük kısıtlamaları yoluyla olmak üzere giderek demokrasiden uzaklaşan Türkiye hakkında çeşitli ekonomik yaptırımlar ve müzakerelerin durdurulması gibi çok sayıda tedbire başvurmasına kesin gözüyle bakılıyor.

– W/İnadına Haber / 26 Eylül 2017 Salı –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s