#NuriyeVeSemih’in Yargılandığı ‘Sincan Adalet Tiyatrosu’, Vicdanı ve Adalet Kırıntılarını Yoketti

İktidarın hukuksuz kararnameleri ve skandal kararları ile işlerinden atılan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın yargılandığı davanın ikinci duruşmasında avukatlar, “Kaçma şüphesi var denildi, eylemin adı oturma eylemi, oturduğu yerden Yüksel’den zorla kaldırıldı bu insanlar. Ya tutuklama için gerçek hukuki nedenler bulun ya da bu iki eğitimciyi tahliye edin” taleplerini yineledi. Mahkeme heyeti ise beklentileri boşa çıkartmadı ve yine skandal bir “kopyala-yapıştır” gerekçe ile, 204 gündür açlık grevinde olan iki eğitimci için ‘delillerin toplanmamış olması’ ve ‘kuvvetli suç şüphesinin varlığı’ iddiasında bulunarak, Nuriye ve Semih’in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Skandal Dava Dosyasının Adı “Açlık Grevi”

Açlık grevinin 76’ncı gününde “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın tutuklu olduğu davanın ikinci tur duruşması Sincan Cezaevi Kampüsünde bulunan duruşma salonunda gerçekleştirildi. İki eğitimcinin açlık grevi 204’üncü gününe girerken Nuriye Gülmen, tutsak edildiği Sincan Cezaevi Hastanesi’nden 2 gün önce iradesi dışında Ankara Numune Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırılmıştı. Nuriye hastanenin gönderdiği ‘tıbben sakıncalı’ yazısı gerekçe gösterilerek duruşmaya getirilmezken, Semih Özakça duruşmada hazır bulundu.

Avukatlar savunmalarında şu ifadelerde bulundu: “İşimizi geri istiyoruz demek bir protesto olabilir, direnme hakkı olabilir ama bir suç olamaz. Duruşma listesinde dahi, dosyanın adını açlık grevi dosyası olarak gördük. Bu dava çok açık ki bir örgüt üyeliği davası değildir. Bu dava benim istediğim gibi yaşayacaksın ya da yaşamayacaksın dayatmasına direnme davasıdır.

Acun Karadağ: “Kaçırılan Nuriye savunma yapmadan ben de yapmam”

Semih Özakça’nın gerçekleştirdiği 20 sayfalık savunmasının sonrasında duruşmaya verilen aranın ardından, aynı davadan tutuksuz yargılanan ve hukuksuz kararlarla ihraç edilen öğretmen ve Yüksel direnişçisi Acun Karadağ’a geçildi.
Savunma yapmayı reddeden ancak söyleyecekleri olduğunu vurgulayan Acun, mahkeme heyetine “Ben Semih’i gördüğümde gözyaşlarımı tutamadım, bu kadar zalimlik olmaz. Tutuksuz yargılanıyorum, yani bu yargılama açlık grevine yöneliktir. İki eğitimci 204 gündür aç, Nuriye’yi buraya getirmemek için hastaneye kaldırdılar, Nuriye savunma yapmadan ben de yapmayacağım.” sözleriyle seslendi.

Öte yandan avukatlar THİV Genel Sekreteri Dr. Metin Bakkalcı’nın bilirkişi olarak dinlenmesine dair talepte bulundu. Mahkemenin talebi kabul etmesinin ardından bilirkişi değerlendirmesinde bulunan Metin Bakkalcı, açlık grevinin etkilerini ve zorla tıbbi müdahalenin sonuçlarını anlattı.

Metin, “Açlık grevi yapanlar bu hayatı olağanüstü değerli ve kıymetli bulurlar, ‘Bir çözüm olsun da yaşamımız son bulmasın’ isterler. Açlık grevi yaşama verilen bu değer ile intihardan ayrılır. İntiharda kişi yaşama isteği duymaz. Öncelikle bu farkı belirtmek istiyorum. B1 vitamini açlık grevi süresinde kritik bir etkendir. Zorla tıbbi müdahale etik açıdan doğru değildir, zarar vericidir, tıbbi müdahale zorla yapılamaz. Bu insanların açlık grevi kararı vermelerinde otorite tarafından seslerinin duyulmaması etkili oldu, buna şahit olduk” diye konuştu. Metin, “Açlık grevlerinde düzenli kontrol çok önemlidir. Bu insanlar tutuklandıkları günden itibaren tıbben kontrollerini yapamadık. Sunduğumuz raporlar, sadece kapatılmanın bile kişiye ruhsal ve bedensel olarak nasıl etki ettiğini gösteriyor” dedi.

Avukatlar: “Ya Akılcı Bir Gerekçe Bulun, Ya Bırakın”

Sonrasında mütalaasını açıklayan savcı, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Adli Tıp Kurumu’na sevki ile değerlendirme raporu alınmasını ve tutukluluğunun devamını istedi.

Savcı mütalaasının ardından Nuriye ve Semih’in avukatları beyanda bulundu. Avukat Murat Yılmaz, “Geçen celse jandarma tutanağı ile duruşmaya getirilmediler. Duruşma Sincan Kampüsüne alındı. Nuriye’nin durumu aynıydı, bu defa duruşmadan iki gün önce Numune Hastanesine götürüldü. Mutlak suretle Nuriye’nin duruşmalara getirilmesini talep ediyoruz. Müzekkerelerinize 10 gün içinde cevap vermeyenler için suç duyurusunda bulunmalısınız, bizim talebimiz budur” dedi.

Avukat Aytül Kaplan ise, “Nuriye ve Semih her ne kadar 23 Mayıs’ta tutuklansa da tutuklama kararı Yüksel’de halkın kitlesel olarak toplandığı gün verildi. Tutukluluk incelemesinde kaçma şüphesi var denildi, eylemin adı oturma eylemi, oturduğu yerden Yüksel’den zorla kaldırıldı bu insanlar. Sayın yargıçlar, ya tutuklama için gerçek hukuki nedenler bulun ya da bu iki eğitimciyi tahliye edin” vurgusunu yaptı.

Duruşmaya verilen kısa aranın ardından savunmasını açıklayan avukat Betül Vangölü Kozağaçlı, zorla tıbbi müdahalenin zararlarını mahkeme heyetine aktarırken, “Ben zorla müdahale sonrası ilkokuldan sonrasını hatırlamayan müvekkillerimi gördüm” dedi. Açlık grevi suç olmadığı halde tutuklanmalarına karar verildi. Bu boş dosya ile bir yere kadar gidilebilecekti, bu yüzden ortaya bir tanık ifadesi atıldı. İlk duruşmada Nuriye’nin sorgusu yapılmadığı için tutuk devam kararı verdiniz. Nuriye hastaneye kaçırıldı, getirilmedi. Sorgu gerekçesi ile tutuk devam kararı verirseniz bu sorgu hiç yapılmayabilir. Zorla müdahale edilebilir, hafızasını kaybedebilir, ölebilir” dedi.

“Tutuklulukların Devamına…”

Karar için verilen 1 saatlik aranın ardından mahkeme heyeti, 204 gündür açlık grevinde olan iki eğitimci için ‘talimatlı ve matbu‘ gerekçelerini sıraladı, ‘delillerin toplanmamış olması’ ve ‘kuvvetli suç şüphesinin varlığı’ iddiasını yineledi ve Nuriye ve Semih’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, bu ‘kopyala-yapıştır‘ kararına ise iddianameye eklenen tanık B.E.’nin henüz dinlenmemiş olmasını gerekçe gösterdi.

Duruşma 20 Ekim 2017 Cuma tarihinde saat 10:00’a ertelendi.

– İnadına Haber / 28 Eylül 2017 Perşembe –

Kaynak: Müdahil Avukatlar, JinHaber, Halkın Hukuk Bürosu

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s