Madrid Saldırdı, Katalanlar ‘Bağımsızlık’ Dedi

Katalonya bugün, merkezi Madrid yönetiminin tüm engellemelerine ve silahlı güçlerle uyguladığı şiddete rağmen bağımsızlık referandumunu gerçekleştirdi. Gece 01:10 civarında Barcelona’da açıklanan sonuçlara göre ise Katalan Halkı %90 oy çoğunluğu ile bağımsızlığı seçti.

Eylül ayının başında Katalan Parlamentosu tarafından yapılan oylama doğrultusunda 1 Ekim 2017 Pazar günü bağımsızlık referandumu yapılmasına karar verilmişti. Kararın ardından Madrid yönetimi, ilk önce Barcelona’da gerçekleştirilen terör saldırısını bahane göstererek referandumun ertelenmesini istemişti.
İlk açıklanan sonuçlara göre 5.3 milyon seçmenin bulunduğu Katalonya’da 2.26 milyon geçerli oy sayıldı. Madrid hükümetinin silahlı saldırıları sonucunda ise 770 bin civarında Katalan oyu zarar gördü.

Merkezi Yönetim, Anayasa’yla Oynayan Baskıcı Rejim

Eyalet sistemine göre yönetilen İspanya’nın Anayasası’na göre özerk bölgelerin, yerel yönetimler tarafından alınacak karar doğrultusunda gerçekleştirilen referandum sonuçlarına göre bağımsızlık ilan etme hakları bulunuyor. Ancak, Madrid yönetiminin erteleme baskısının, Katalan Parlamentosu tarafından reddedilmesi üzerine merkezi yönetim Anayasa Mahkemesi’ne baskı uygulayarak, Anayasa’nın ilgili maddesinin askıya alınmasını sağlamıştı.

Madrid tarafından gerçekleştirilen bu uygulama ise, başta Katalan Hükümeti Başkanı Carles Puigdemont tarafından reddedilmiş, Anayasal bir hak olan bağımsızlık referandumunun gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

Baskıcı Yönetim Şiddeti Her Coğrafyada Aynı

Bu kararın üzerine 30 Eylül’den itibaren Madrid yönetimi tarafından bölgeye 10 bin’in üzerinde polis ve asker sevkedildi, oy merkezlerinin kapıları ve camları kırılarak baskınlar düzenlendi. Bugün itibariyle bir çok yerde oy sandıkları ve pusulalarına el konulurken, baskıcı rejim uygulamalarını engelemeye çalışan Katalanlar, polis ve askeri güçlere karşı oy merkezleri çevresinde ilk önce etten duvar ördü, ardından da çöp varilleri ve çeşitli mazlemeler kullanılarak barikatlarla oylarını koruma altına almaya çalıştı.

Madrid’ten gönderilen silahlı güçler ise demokratik haklarını kullanan ve oylarını savunmaya çalışan Katalanlara karşı ilk başta cop ve kalkanlarla saldırırken, sonrasında saldırılar plastik mermilerin de kullanılmasıyla sertleşti. Polis saldırılarında şu ana kadar en az 844 yurttaş yaralandı. Savunma hattını bozmayan Katalanların karşısında ise 13 İspanyol güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi.

Karar Bağlayıcı

Eylül başında Katalan Meclisi tarafından alına referandum kararının ardından Hükümet Başkanı Carles Puigdemont, referandumdan ‘Bağımsızlık’ çıkması durumunda İspanya Başbakanı Mariano Rajoy masaya davet etmişti. Ancak Katalan Parlamentosu’nun geçirdiği yasaya göre sandıktan bağımsızlık kararının çıkması durumunda, sonuçların açıklanmasından iki gün sonra Katalan parlamentosunun bir araya gelip bağımsızlık kararını açıklaması gerekiyor.

– W/İnadına Haber / 02 Ekim 2017 Pazartesi –

Fotoğraflar: Reuters, AFP, BBC

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s