Sedat Peker Akademisyenlerden Kaçıyor, Mahkeme akademisyenlerin karşısına çıkarmadan “zorla getirtiyor”!

11 Ocak 2016’da, Barış İçin Akademisyenler’in kamuoyu ile paylaştığı “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisinden sonra, başta AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, akademisyenlere yönelik gözaltı, tutuklama, KHK’larla kamu görevinden ihraç dahil olmak üzere tüm baskı araçları kullanıldı. “Derin devlet” bağlantısı olduğu birçok yerde gündeme getirilen Sedat Peker ise bu devlet destekli saldırı fırsatını kaçırmadı ve 13 Ocak 2016 tarihinde “akademisyen kanlarıyla duş alacağını” açıklamıştı. Başta akademisyenler olmak üzere, çeşitli kurumların şikayetleriyle Peker hakkında, “tehdit” ve “suç işlemeye tahrik” suçlarından dava açıldı.

3 Şubat 2017’deki ilk duruşmaya katılmayan Peker, 9 Haziran 2017’deki duruşmaya da sağlık sorunlarını bahane ederek katılmamıştı. Son olarak 13 Ekim 2017 tarihindeki duruşmaya da, mühürsüz raporla “psikosomatik bozukluk” gerekçesiyle katılmayan Peker, bir kez daha akademisyenlerin karşısına çıkmayı cesaret edemedi.

Bugün; Anadolu 20. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya katılmayan Peker hakkında, Avukat Meriç Eyüboğlu, mazeretinin geçerli olmadığı ve bugüne kadar katılmaması nedeniyle Peker hakkında yakalama kararı talep etti.

Peker’in avukatlarının, kendisi hakkında şikayetçi olan müşteki akademisyenlerin dosyalarını istemesi üzerine Av. Meriç Eyüboğlu ve Av. İlkay Bahçetepe, sorgulamanın yönünün değiştirilmeye çalışıldığı, yargılananın Peker olduğunu hatırlattı.

Barış için Akademisyenler imzacısı akademisyenlere yönelik nefret söylemleri nedeniyle yargılanan Sedat Peker hakkında zorla getirme kararı çıkarıldı.Fakat mahkeme tarihinde gelmesi hakim tarafından iptal edildiği için istediği tarihte gelip ifadesini verebilecek. BAK avukatları,  “iki celse arasında biz avukatlar olmadan gelip ifade vermesinine izin verilmemesini” de talep ettiler. Av. Eyüpoğlu karar hakkında celse arasında ifadeye gelerek ceza kanununa göre hakkımız olan sanığa doğrudan soru sorma hakkımız gasp edilecek dedi.

Mahkemenin “tarihsiz zorla getirme” kararı ve Peker’in avukatlarının müşteki akademisyenlerin sürmekte olan dava dosyalarını istemesi, bir iş birliğini gösteriyor. Peker aslında karşılarına çıkamadığı akademisyenlerin davalarını etkilemeye çalışarak, doğrudan tehditlerine bu dolaylı yöntemi de eklemiş oluyor.

Ancak tarih, mafya bozuntularını değil, barış talebiyle onurlu mücadelelerini sürdüren barış akademisyenlerini yazıyor…

Haber: İnadınaHaber

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s