Madrid Yönetime El Koymayı Oylarken Katalonya Bağımsızlık İlan Etti

Bugün Madrid’de parlamento, Başbakan Manuela Mariano Rajoy’u Senato’daki oylama öncesinde Katalonya lideri Carles Puigdemont’u görevden alınabilmesi konusunda yetkilendirmeyi oylarken, eş zamanlı olarak Barcelona’da gerçekleştirilen oylamada Katalanlar tek taraflı bağımsızlık ilan etti.

Katalonya’da gerçekleştirilen ‘Bağımsızlık Referandumu’ öncesinde Madrid ve Barcelona arasında başlayan ve giderek sertleşen gerginlik bugün zirve noktasına ulaştı.
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy bugün senatörlerden Katalonya özerk bölgesinin doğrudan Madrid tarafından yönetilmesini öngören düzenlemeyi onaylamalarını istedi ve İspanya Senatosu’nda yaptığı konuşmada, Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont’u, yardımcıları ve bakanlarıyla birlikte görevden almak istediğini açıkladı.

Madrid Müdahale Hazırlığında

Hemen ardından İspanya hükümeti, anayasanın 155. maddesi uyarınca hareket edilmesini öngören düzenlemeyi bugün toplanan Senato’nun onayına sundu.Söz konusu madde, özerk bölgelerde bir kriz durumunda ulusal hükümetin yönetimi doğrudan eline almasına olanak tanırken, bir bölgesel yönetimin “İspanya’nın genel çıkarlarına ciddi bir tehdit oluşturacak şekilde davranması” halinde, merkezi hükümetin bu yönetimi “zorla yasalara uygun davranmasını sağlamak için gerekli önlemleri almasına” izin veriyor. Bu kapsamda alınacak önlemler arasında ise, Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont’un görevden alınmasının yanı sıra ve bölgede erken seçime gidilmesi ile İspanya’nın Katalonya’nın bütçesine, polis gücüne ve kamu medyasına yönelik işleri devralması yer alıyor.

Barcelona Erken Davrandı

Katalonya’da ise ayrılıktan yana partiler dünden beri toplantı halindeki Katalonya Parlamentosu’na bağımsızlık ilanını içerek bir tasarı sunarken, içeriğinde İspanya ile iki tarafın da çıkarına bir işbirliği anlaşmasına varabilmek için iki bağımsız ve eşit devlet olarak görüşmeler yapılması öngörüldü.

Ardından gerçekleştirilen oylamada Katalonya parlamentosu bağımsızlığın ilan edilmesine karar verdi. İktidardaki Junts pel Si – Evet için Birlikte koalisyonu, bağımsızlık yönünde oy kullanacağını açıklamıştı.

Katalonya’da 1 Kasım’da yapılan ve İspanya Anayasa Mahkemesi’nin “yasa dışı” olduğuna hükmettiği bağımsızlık referandumuna katılım oranı yüzde 43 olmuştu. Referanduma katılanların yüzde 90’ı bağımsızlığa “Evet” demişti.
Puigdemont bu sonuç sonrası bir bağımsızlık deklarasyonunu imzalamış ancak bunun uygulanmasını askıya alarak Katalonya ile İspanya hükümetleri arasında müzakere çağrısı yapmıştı.
Katalan koalisyon hükümetine destek veren bağımsızlık yanlısı sol parti CUP’den bir milletvekili ise bugünkü oturumdan önce, “Katalan cumhuriyeti yolunda ilerleyeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

– W/İnadına Haber / 27 Ekim 2017 Cuma –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s