#AnkaraKatliamıDavası 6. Tur Duruşması – Katliamda Emniyet Teröristleri ‘Görmezden Gelmiş’

10 Ekim 2015 Cumartesi günü saat 10:04’te Barış Mitingi için Ankara Garı önünde toplanan yurttaşlara yönelik olarak IŞİD tarafından düzenlenen, Cumhuriyet tarihinin en kanlı katliamı’nın görüldüğü davanın 6. tur duruşmasına bugün Ankara Dördüncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

23 Kasım 2017 Perşembe günü de devam edilecek duruşmada bugün, katliam sanıkları tarafından işbirliği yaptıkları itirafında bulunulan üç polis memurundan ikisi tanık olarak dinlendi.

Duruşma salonunda katliam maduru aileler tarafından tepkiyle karşılanan polisler Jandarma kalkanları ile koruma altına alındı.

Fotoğraf: SendikaOrg

“İhbar Ettiğim Teröristleri Koruyorlar”

Katliamın gerçekleştiği dönemde İstihbarat Şube’de görevli bulunan Tahir Sarıışık ile Terörle Mücadele Şube Müdürü Bestami Duman, duruşma sırasında yüzleştirildikleri sanıkları tanımadıklarını ve hiç görüşmediklerini iddia etti.

Katliam sanıklarından Suphi Akfidan ise polislerin inkarı üzerine söz alarak, Gaziantep Ocaklar karakolunda bir polis tarafından TEM Şube Müdürü Duman’a yönlendirildiğini ve bazı şahısların IŞİD üyesi oldukları yönünde ihbarda bulunduğunu ancak bu ihbarın polisler tarafından dikkate alınmayıp hasıraltı edildiğini belirterek, “Bu polis memuru hatta sizinle aynı cemaatten olabilir. Bestami Duman beni çok iyi tanır. İşyerimi de çok iyi bilir. Neden şimdi burada çıkıp beni tanımadığını söylüyor anlamıyorum. Nasıl bir tiyatro içindeyim. Ben burada kurbansam bileyim bari. Ben kendisini gördüm. Emniyetten görüştüğüme dair kamera kayıtları yok mu? 2016 Mayıs ayında görüştüm. Adli kontrolle bırakılmıştım, imza atmaya gittim. Karakoldaki polisler beni çok iyi tanır, iş yerimi dahi bilirler neden beni tanımadıklarını söylüyorlar anlamıyorum. Kimi koruyorlar?” açıklamasında bulundu.

3. Polis IŞİD Muhbiri Tarafından Öldürülmüş

Duruşma sırasında, önceki oturumlarda katliamdan önce Antep’te 3 polis ile görüştüğünü de söyleyen Alpfidan’ın hatırlayamadığı 3. polisin ise, 13 Temmuz 2016 tarihinde Antep’te öldürülen istihbaratçı polis Hüseyin Gümüş olduğu öğrenildi.

Basına “IŞİD’in hücre evini tespit etmek amacıyla terör örgütü militanını takip ederken başından vurularak ağır yaralanarak yaşamını yitirdi” manşetiyle yansıtılan olayda ise, Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava tutanaklarına göre Gümüş’ü öldüren 17 yaşındaki Hanifi Çelik’in, emniyetin IŞİD muhbiri olduğu ortaya çıktı.

Çelik’in 27 Nisan 2017 tarihli ifadesi ise “Ben daha öncede DEAŞ terör örgütü üyesi olmak suçundan yakalanıp serbest bırakılmıştım ancak daha önce hiç Suriye’ye gidip gelmişliğim yoktur. İlk yakalanmamdan sonra terörle mücadele şubesi beni muhbir olarak kullanmak istedi ben de kabul ettim.” şeklinde.

Katliam Alanına Gaz Saldırısında Bulunan Polisler Ne Olacak?

Duruşma sırasında söz alan ve katliamda babasını kaybeden Deniz Benol, katliam alanına gaz sıkarak saldıran polislerden şikayetçi oldu.
2 canlı bombanın ardı ardına patlamasının sonrasında katliam alanına ambulans beklenirken, 10dk. içerisinde çok sayıda çevik kuvvet polisi TOMA’lar eşliğinde alana gazlı saldırıda bulunmuş, katliamdan yaralı kurtulan çok sayıda yurttaş ise gerçekleştirilen polis saldırısı sonucu yaşamlarını yitirmişti. Önceki duruşmalarda söz alan müşteki avukatları ise bu durumu, katliam günü alanda bulunan Ankara Tabipler Odası üyesi doktorların ifade ve raporları ile delillendirerek mahkeme heyetine sunmuştu.

Canlı Akış:

[fusion_code]Jmx0O2RpdiBpZD0mcXVvdDtMQjI0X0xJVkVfQ09OVEVOVCZxdW90OyBkYXRhLXVybD0mcXVvdDtodHRwczovL2VtYmVkLjI0bGl2ZWJsb2cuY29tLyZxdW90OyBkYXRhLWVpZD0mcXVvdDsxOGU4NGM0NmNmNmQxMWU3YWNlMmYyM2M5MTkyOTVkZSZxdW90OyZndDsmbHQ7L2RpdiZndDsKJmx0O3NjcmlwdCBzcmM9JnF1b3Q7aHR0cHM6Ly92LjI0bGl2ZWJsb2cuY29tLzI0LmpzJnF1b3Q7Jmd0OyZsdDsvc2NyaXB0Jmd0Ow==[/fusion_code]

– W/İnadına Haber / 22 Kasım 2017 Çarşamba –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s