Barışın Akademisyenleri Yargılanıyor, Barış Mücadelesi Sürüyor!

11 Ocak 2015 tarihinde, Kürdistan’da süren savaşa karşı tüm Türkiye’den 1128 akademisyen “Bu Suça Ortak Olmayacağız” diyerek barış talebinde bulunan imza kampanyalarını kamuoyu ile paylaşmışlardı.

Hemen ardından AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, imzacı akademisyenleri karanlık, cahil olmakla suçlayarak savcıları göre çağırdı. “Bağımsız yargı” hiç beklemeden akademisyen avına başladı. Bu süreçten günümüze kadar, tutuklama, ev baskınları, gözaltılar, kamu görevinden ihraç ve açığa alınmalara kadar; barış isteyen akademisyenlere yönelik baskılar bitmedi.

Ancak bu baskılara karşı, ciddi bir kamuoyu tepkisi oluşmuştu. Tehditlere karşı imzalar artarak 2.000’i aştı ve Barış İçin Gazeteciler’den, Barış İçin Sinemacılar’a kadar ve nihayetinde Barış İçin Herkes gibi oluşumlarla, savaşa karşı barış talebinde bulunan tüm kesimler “Biz de Bu Suça Ortak Olmuyoruz” şiarı altında buluştular.

Bugün, ilk imzacı olan 1128 barış imzacısına yönelik “terör propagandası yaptıkları” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşmaları Çağlayan Adliyesi’nde görülüyor. Akademisyenleri yalnızlaştırma amacıyla dava toplu dava olarak değil, ayrı ayrı açıldı. Böylelikle her akademisyenin duruşması ayrı ayrı görüldü.

Bugünkü duruşmalarda avukatların derhal beraat ve dosyaların birleştirilmesi talepleri reddedildi. Tüm duruşmalar 12 Nisan 2018’e ertelendi.

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s