Emniyet “Aman Kimse Bilmesin” Dedi, “Uçurumun Kıyısında Türkiye” Engellendi

“Biraradayız Festivali” kapsamında bugün Ankara İTÜ Evi’nde gösterime girecek “Uçurumun Kıyısında Türkiye” belgesel gösterimi polis baskınıyla engellendi.

Akşam saatlerinde İTÜ EVİ’ne baskın yapan Ankara Emniyeti’ne bağlı polis ekipleri, gösterimin durdurulması konusunda işletme yöneticilerine baskıda bulundu. Polis baskısı sonrasında, haftalar öncesinden etkinlik programı resmi olarak kararlaştırılan belgesel gösterimine işletme yönetimi ve polis tarafından izin verilmedi.

Halk Gerçeklerden ‘Korunurken’ Yemekler de ‘Şirketten’

Belgeselin kayıtlarının, gösterimde kullanılacak bilgisayarlardan da silinmesi yönünde talepte bulunan İTÜ Evi yöneticileri, baskın için gelen polis ekiplerine bir de yemek ısmarladı.
Ankara Emniyeti’ne bağlı ekipler ‘şirketten’ yemeklerini yerken, işletmenin ‘Özgürlüğe Müdahale” karşısındaki tutumu, etkinlik dolayısıyla İTÜ Evi’ne gelen yurttaşlar tarafından tepki gördü ve protesto edildi.

Organizasyon ekibi tarafından, iptal edilen belgesel gösteriminin 20 Ocak Cumartesi günü saat 15.00’da Kızılay Hatay Sokak’ta bulunan A Şiir Evi’nde gerçekleştirileceği duyuruldu.

Belgesel Hakkında

“Uçurumun Kıyısında Türkiye”

İmre Azem’in yazıp yönettiği belgesel, dört farklı karakter üzerinden Türkiye’nin son bir senedir yaşadığı OHAL sürecini ve 16 Nisan referandumunu kişisel bir perspektiften anlatıyor:
Evrensel gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, KHK ile üniversiteden ihraç edilen ilk akademisyenlerden mimar Gül Köksal, kent hakkı aktivisti Deniz Özgür ve Gezi’nin Mücella ablası Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesinden Mücella Yapıcı.

– W/İnadına Haber / 17 Ocak 2018 Çarşamba –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s