Açlık Grevini Sonlandıran Nuriye ve Semih Adalet İçin Hukuk Savaşına Başlıyor

İktidar tarafından göstermelik olarak kurulan OHAL Komisyonu tarafından işe dönüş talepleri reddedilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, bugün yaptıkları açıklama sonrasında, gaspedilen haklarını tüm ulusal ve uluslarası hukuk platformlarında arayacaklarını belirterek açlık grevini sona erdirdi.

OHAL kapsamında yayınlanan hukuk dışı KHK’ler ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek amacıyla açlık grevine başlayan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın OHAL Komisyonu’na yaptıkları başvuru reddedildi. Komisyonun olumsuz karar vermesinin ardından doktorları, avukatları ve dostlarıyla beraber basın açıklaması düzenleyen Gülmen ve Özakça, açlık grevini 324 gününde sona erdirdiklerini açıkladı.

“Bu Direnişi, Onurumuzu Geri Verdiği İçin Seviyoruz”

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça tarafından, Semih ve Esra Özakça’nın Ankara’daki evinde düenlenen basın toplantısına TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Genel Sekreteri Metin Bakkalcı, Ankara Tabip Odası Başkanı Gökhan Bulut ve avukatların yanısıra Nuriye ve Semih’e Yüksel Caddesi’nde her gün destek eylemi gerçekleştiren ve kendileri de benzer KHK’lerle işlerinden atılan Veli Saçılık ve öğretmen Acun Karadağ katıldı.

Açıklamasında “OHAL Komisyonunun hakkımızda verdiği kararı dün tebliğ aldık. Bu kararda işe iademizin reddedildiğini gördük. Yargı yoluna başvuracağız. Açlık grevimizi bugün, 324. gününde sonlandırıyoruz. Hastanede sağlığımıza kavuştuktan sonra mücadeleye devam edeceğiz” diyen Gülmen, “Biz alana çıktıktan sonra mücadeleyi 444 gün boyunca ilmek ilmek örerek bugüne getirdik. Bir kişinin elinde dövizle çıkıp anında gözaltina alındığı bir direnişten herkesin bildiği bir direnişe dönüştü. Korktuk mu? Evet ama korkularımızın üstüne gittik. Bu yüzden direnişimizi çok seviyoruz. Bize onurumuzu geri verdiği için seviyoruz. Hiçbir şey yapmasaydık bugünkü gibi kendimizi dik şekilde sizin ve Türkiye halklarının karşısında tutamazdık” dedi.

“Yeter ki İrademize Sahip Çıkalım…”

Sonrasında söz alan Semih Özakça ise “Direnişimiz halka umut oldu. Halktan farkımız yok. İki kişi, on kişi… Kaç kişi olursak olalım bir şeyler yapabileceğimizi gösterdik. Bu direni başkaldırabilmenin mümkün olabildiğini bize gösterdi. Dünya ve Türkiye halklarına umut oldu. Umudu büyüttük. Baskının en zor şartlarında bu meydana geldi. Bu da bize gösteriyor ki bir şeyler yaparsak ve kararlı sekilde bunu sürdürürsek, kendi irademizle, o iradeyi teslim etmezsek bunu başarabileceğimizi gösterdik.” derken yargı yolunun açıldığına dikkat çekti ve “Bu direnişten önce böyle bir ihtimal yoktu” vurgusunda bulundu.

İlk 6 Hafta Kritik

Açlık grevlerinin 120. gününde kendilerine başvurduklarını söyleyen Ankara Tabip Odası (ATO) Başkanı Vedat Bulut, Gülmen ve Özakça’nın hür iradeleriyle açlık grevine başlamak gibi sonlandırmalarına da saygı duyduklarını belirtti. Bulut’un açıklamasına göre Gülmen ve Özakca’ya 6 haftalık bir süreç boyunca ilk önce serum yoluyla hayati takviyelerde bulunulacak. Süreç içerisinde sağlık durumlarındaki gelişmelere göre sıvı ve katı gıdalar ile normal gıdalara geçiş gerçekleşecek. Bulut ayrıca tedavi sonucunda Nuriye ve Semih’in eski sağlıklarına kavuşacaklarını vurguladı.

Akşam saatlerinde ise Nurive ve Semih’in yanısıra, kendilerine destek olmak amacıyla açlık grevinde bulunan Semih’in eşi Esra Özakça ile Mehmet Güvel de Ankara Dışkapı Hastanesi’ne giriş yaparak tedavi süreçlerine başladı. Gülmen ve Özakça’nın tedavilerinin başlatıldığı hastanede ayrıca Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan bir heyet de hazır bulundu.

– W/İnadına Haber / 26 Ocak 2018 Cuma –

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s