Ankara Katliamı Davasında Savcılara Suç Duyurusu: “Devlet Delilleri Kararttı, Savcılar Adaleti Engelledi”

Cumhuriyet tarihinin en kanlı ve en karanlık terör saldırısı olan 10 Ekim Ankara Katliamı davasının 7. grup duruşması bugün Ankara Adliyesi’nde başladı.

Davanın görülmeye başladığı tarihten bu yana mahkeme tarafından çeşitli devlet kurumlarına ve paralel terör davalarının görüldüğü mahkemelere yazılan yazıların birçoğunun yine yanıtsız kaldığı davada avukatlar, soruşturmadaki eksiklikleri “Delil karartan ve görevi kötüye kullanan soruşturmanın savcıları hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istiyoruz” diyerek eleştirdi ve suç duyurusu için işlemlerin başlatılmasını talep etti.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7. grup duruşması görülen 10 Ekim Ankara Gar Katliamı davasına SEGBİS arızası nedeniyle geç başlandı. Sanık Hatice Akaltın duruşmalardan vareste tutulmak için sağlık raporu sunarken, mahkemeye delil olarak sunulan ve terör örgütü üyelerinin faaliyet gösterdiği bir deponun önünü gösteren kamera kayıtları, yine terör örgütü mensuplarının sıkça ziyaret ettiği Rana Rezidans ile Alyaz sitesindeki görüntüler hakkında hazırlanan bilirkişi raporuna göre sanıkların bu görüntülerden teşhis edildiği öğrenildi.

‘Devlet’ Mahkemeyi Yine Takmadı

4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından çok sayıda kurumdan istenen yazılara yine yanıt verilmediği tespit edildi. Müşteki Avukatı Murat Cevat Gündüz, mahkeme tarafından resmen talep edilen çoğu kaydın gelmemesini “Bir seneyi aşkın süredir Gaziantep savcılıklarına, emniyet müdürlüklerine müzekkere yazıyorsunuz ama cevap gelmiyor. Biz mahkemenize gerekli saygıyı gösteriyoruz Fakat Ticaret Odaları bile bunlara yanıt vermiyor. Artık suç duyurusunda bulunulması gerekiyor. Bu cevaplar gelmedikçe bu dava ilerleyemeyecek” sözleriyle eleştirirken, özellikle devlet kurumlarının mahkemenin resmi taleplerini hiçe sayarak bilgi sağlamayı ve hatta cevap vermeyi reddettiği bazı talepler şu şekilde özetlendi:

– Polis operasyonunda kendini patlattığı belirtilen IŞİD’in Antep emiri Yunus Durmaz’a ait ölü muayene ve otopsi tutanakları
– Bingöl Emniyet Müdürlüğü’ne derneklerle ilgili yazılan yazı
– Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına sanık Cabael’in evinden çıkan dijtal materyallere ilişkin yazı
– Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı ve Gaziantep Emniyeti’nden istenilen polis Beyazıt Bestami Duman hakkında varsa adli ve idari soruşturma raporu temini için yazılan yazı

Soruşturma Üstünkörü Yürütüldü, Asıl Failler Dosyaya Hala ‘Giremedi’

Avukat İlke Işık, dava soruşturmasının eksik yürütüldüğünü, savcılığın özellikle katliamdan bir gün sonra alelacele aldığı kısıtlama kararı sonrasında birçok delilin ortadan kaldırıldığını belirtirken, bombacıların şehir dışından rahatça geldiğini, katliamın ardından araç giriş çıkışları konusunda gerekli önlemlerin alınmadığını, sanıkların çok rahat hareket ettiklerini ve normal yaşamlarını sürdürebildiklerini vurguladı.

Avukat Işık, sanıklar Alyaz sitesinde kalmaya devam ederken başsavcılığın takip kararı bile almadığı ve Gaziantep Emniyeti’nin ise talimatları kesinlikle yerine getirmediği belirtirken, bütün IŞİD dosyalarında çok sayıda tape bulunduğunun ancak iletişim kayıtlarının olmadığı tek dosyanın da bu dosya olduğunun altını çizdi. Soruşturmada örgütün Antep yapılanmasının bile araştırılmadığını belirten Işık, 10 Ekim’den sonraki 4 gün içinde tüm hücre evleri ‘temizlendiğini’, adaletin tecellisine engel olunduğunu ve göstermelik bir iddianame hazırlandığını vurguladı ve deliller karartarak görevlerini kötüye kullanan soruşturmanın savcıları hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep etikkerini açıkladı.

Sanıklar Mahkeme İle Dalga Geçti

IŞİD sanıklarından Esin Altıntuğ’un kamera görüntülerindekinin kendisi olmadığını savunurken, bilirkişi raporundaki görsellerin sanıklara yakından gösterilmesinin ardından Yakup Şahin, Metin Akaltın, Hacı Ali Durmaz, İbrahim Halil Alçay ve Abdülmuttalip Demir fotoğrafların kendilerine ait olduğunu kabul etti. Görüntülerde açıkça görülen Hüseyin Tunç ise oraya gittiğini hatırlamadığını rapordaki fotoğrafın kendisi olmadığını savundu.

Ardından Nihat Ürkmez de inkar yolunu seçerek fotoğraftakinin kendisi olmadığını o saatte nerede olduğunu kanıtlayabileceğini ileri sürerken, Resul Demir ise o sırada piknik yaptığını iddia etti.

Davanın görülmesine 1 Şubat 2018 Perşembe günü devam edilecek.

W – İnadına Haber / 31 Ocak 2018 Çarşamba

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s