#AnkaraKatliamı 7. Tur Duruşmasında Mahkemeye Çağrı: “Bu İnsanlık Suçuna Ortak Olmayın”

10 Ekim Ankara Katliamı sanıklarının yargılandığı davanın yedinci tur ikinci oturumu bugün Ankara Adliyesi’nde görüldü. 10 Ekim ailelerinin avukatları, IŞİD’in insanlığa karşı savaş suçu işlediğini belirterek davanın örnek bir dava olmasını gerektiğini vurgularken, yargılamanın adeta göstermelik bir şekilde yürütüldüğünün altını çizdi.

Bugünkü oturumda, Elazığ ve Gaziantep Emniyet Müdürlüklerinin gerekli işlem ve takipleri yapmadığından dolayı IŞİD’in rahatlıkla faaliyet yürütmesine açıkça imkan sağlandığını belirten avukatlar mahkeme heyetinden, dava süresince devlet kurumlarına yazılan, ancak hiçbir şekilde yanıt bile alınamayan çok sayıda müzekkereye ait dosyaların söz konusu kurumlardan elden alınabilmesi için yetki istedi.

Deliller Karartılırken Kimler Korunuyor?

Bugüne kadar ortaya konan delillerden ve ifadelerden, mahkeme heyetinin bugüne kadar bir örgüt şeması oluşturmuş olması gerektiğinin altı çizilirken, katliamdan bu yana tüm devlet kurumlarının gösterdiği ilgisizlik ve kayıtsızlığın bu mahkeme boyunca da sürdürüldüğü vurgulandı.

Bu durum aynı zamanda, davanın başından bu yana, delillerin karartılmasının yanısıra katliamda payı bulunan çok sayıda devlet yetkilisinin sürekli olarak iddianameden ve suçlamalardan uzak tutulmasının, katliamda bolca bulunan devletin izlerinin karanlıkta bırakılma çabaları olarak da yorumlandı.

Sanıklar Mahkemeyi Yine Tanımadı

Oturum süresince ifadeleri alınan sanıklar mahkemeyi tanımadıkları, bu mahkemenin kendilerini yargılayamayacağı ve suçsuz oldukları iddialarını tekrarlarken, sanık avukatları IŞİD’li sanıkların tahliyesi talebinde bulundu.

IŞİD’li sanıkların savunmalardan sonra mahkeme heyeti daha önce yazılan ama ‘bir türlü’ yanıt verilmemiş olan müzekkerrelerin tekrar yazılmasını ve sanıkların tutukluk hallerinin devamına karar verdi. Davanın sekizinci grup duruşmasının ise 4-5 Nisan 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

W – İnadına Haber / 1 Şubat 2018 Perşembe

yorum yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s